ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول‌های بنیادی و ناباروری

سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول‌های بنیادی و ناباروری

خبرگزاری مهر
در چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکت‌های دانش‌بنیان ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، بیش از ۴۰ طرح فناورانه ارائه شد.
دانش و فناوری
شناسه خبر : 0
چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷:۲۶
۲۹

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکت‌های دانش بنیان ستاد با حضور امیرعلی حمیدیه دبیر و حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با حضور بیش از ۴۰ نفر از نمایندگان شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و متخصصین علاقه مند به این حوزه برگزار شد.

در این نشست به منظور دریافت حمایت‌های مادی و معنوی از ستاد، فناوران از شرکت‌های مختلف ۱۴ طرح فناورانه ارائه کردند.

معرفی محصولات و خدمات فناورانه سلول‌های بنیادی

در این نشست ابتدا تعدادی از مدیران و مسئولان شرکت‌های دانش بنیان به معرفی طرح‌های خود پرداختند که به این شرح است: کارگر به ارائه طرح تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید مونو هیدرات در بیماران دریافت کننده پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز و مبتلایان سرطان پرداخت. توجه به اهمیت این داروی راهبردی، پراهمیت و کارامد در درمان سرطان و پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز و همچنین نیاز جدی بیماران ایرانی، تولید بومی این ماده مؤثره دارویی در رفع وابستگی کشور کاملاً ضروری است. بنابراین ایجاد دانش بومی تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید هدف قرار گرفته است.

در ادامه طوسی زاده به ارائه طرح با عنوان «تولید کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنینی» پرداخت. امروزه اکثر سقط جنین‌ها به دلیل پارگی کیسه آب جنین و به دنبال آن عفونت‌های شدید رخ می‌دهد و بخاطر قیمت بالای این محصول بیمار نمی‌تواند خریداری کند و سونوگرافی هم حجم کم را از ابریزش نمی‌تواند تشخیص دهد و نیز با توجه به این‌که این محصول فقط توسط کشور آمریکا تولید و به قیمت بالا عرضه می‌شود بنابراین تولید این محصول می‌تواند در به‌دست آوردن این درصد در مسیر تحقق است. تخمین زده شده است میزان مصرف این کیت در ایران سالانه ۳میلیون عدد است و در صورت جلوگیری از واردات محصول مشابه آمریکایی میزان آن دو برابر افزایش می‌یابد.

پس از آن آذرپیرا به ارائه طرح «طراحی و ساخت ستون‌های نانوفناورانه با ساختار چارچوب‌های آلی فلزی و با قابلیت سطح تنظیم شده ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم با خاصیت خلوص و راندمان بسیار بالا» پرداخت.

اهدف کاربردی عبارت است از ساخت و تولید آزمایشگاهی و سپس انبوه ستون‌های ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم سریع با خاصیت درجه بالینی کلینیکی و خلوص و راندمان بالا برای رفع رسوب ناخالصی و آلودگی‌های دیگر در کیت‌های استخراج اگزوزم، از ستون‌های ایمونوافینیتی برای تخلیص اگزوزم در مایعات مختلف استفاده شود.

ستون‌ها حاوی قابلیت تغییر و استفاده از آنتی‌بادی اختصاصی مختلف را داشته باشد. قابلیت جداسازی مقادیر بسیار کم با راندمان بالا و خلوص بالای اگزوزم در زمان کم را دارا باشد.

همچنین عباس‌زاده به ارائه طرح «راه اندازی زنجیره تولید کرم‌های بیولوژیک مشتق از سلول‌های بنیادی جهت مصارف آرایشی بهداشتی و دارویی» پرداخت. در منطقه خاورمیانه، فقط ایران و ترکیه از نظر توانمندی در حوزه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی حرفی برای گفتن دارند. ایران از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، ترکیبات و اسانس‌ها، سطح علم در حوزه شیمی و داروسازی در وضعیت بهتری قرار دارد و با تجهیز و به‌روز رسانی ماشین‌الات تولید و بسته‌بندی، می‌تواند سطح و حجم تولیدات را ارتقا دهد و بازار شرکت‌های اطراف را به دست آوریم به شرط آنکه مکانیزم‌های لازم وجود داشته باش. به منظور استفاده از تولیدات داخلی باکیفیت که دارای منشأ بیولوژیک باشند و در عین حال از نظر تأمین مواد اولیه که دارای خاصیت آرایشی و بهداشتی باشند این طرح مورد نظر قرار گرفت.

پس از آن شهابی به ارائه دو طرح «دستگاه اتوماتیک رنگ آمیزی لام» و «دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع به همراه فیلتر» را ارائه کرد. در سال‌های اخیر رویکرد استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک برای رنگ آمیزی لام‌های مختلف گسترش ویژه ای یافته است.

این دستگاه بصورت تمام اتوماتیک با صرف هزینه و زمان اندک قادر است انواع لام‌های مختلف هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی را رنگ آمیزی نماید. همچنین دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع حساسیت و اختصاصیت تست غربالگری پاپ اسمیر را افزایش داده و با حذف موارد منفی کاذب به تشخیص آسان و دقیق‌تر سرطان دهانه رحم کمک می‌کند. از سوی دیگر با طراحی دو فیلتر مجزا برای دستگاه مورد نظر، امکان بررسی سایر مایعات بدن (ادرار، بزاق، مایه پلور، نمونه BAL) نیز فراهم آورده شده است.

طرح «طراحی، توسعه و تولید ظروف کشت سلول و بافت» توسط دکتر عبداللهی ارائه شد. امروزه با توسعه درمان‌های نوین ظروف کشت سلول کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده‌اند که غیر قابل جایگزین می‌باشد از این‌رو این ظروف بدل به یک کالای راهبردی در حوزه درمان شده است. بر این اساس هدف این پروژه تولیدی تحقیقاتی؛ طراحی، توسعه و در نهایت تولید ظروف کشت سلول است.

در ادامه فروغی به ارائه طرح با عنوان «تولید محیط کشت پودری سلولی و میکروبی» پرداخت. هدف اصلی این پروژه بی نیاز کردن کشور از واردات ماده اولیه شرکت‌های داروسازی زیست‌فناوری که همان محیط کشت و خوراک های سلولی است. محصولات تولیدی شرکت سیوان می‌تواند به طور کامل نیاز کشور را از این مواد برطرف کند. با گسترش و توسعه این طرح، شرکت سیوان پتانسیل تولید و صادرات محصولات خود را به کشورهای دیگر خواهد داشت که این امر موجب ارزآوری چشمگیر و پیشرفت صنایع داخلی خواهد شد.

پس از آن مهاجری به ارائه طرح «پانسمان نوین حاوی دارو» را ارائه کرد. پانسمان نانوالیاف تولیدی مؤثر در انواع زخم‌های سوختگی، جراحی، دیابتی و فشاری بدون حفره و بدون عفونت کاربرد دارد. این پانسمان ضد التهاب بوده و از باقی ماندن جای اسکار جلوگیری کرده و به دلیل ساختار متخلخل و دارو رسانی مؤثر، سرعت ترمیم زخم را افزایش می‌دهد.

همچنین واثقی به ارائه طرح «تراشه میکروفلوئیدیک جداسازی اسپرم متحرک بدون نیاز به سانتریفیوژ» پرداخت. یوپرم، یک محصول دانش بنیان در حوزه درمان ناباروری می‌باشد که هدف آن بهبود نتایج درمانی در مراکز ناباروری بوده و برای این امر از فناوری میکروفلوئیدیک استفاده می‌کند.

در ادامه منصوری به نمایندگی مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ارائه طرح با عنوان " طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی مرتبط با تولیدمثل وباروری " پرداخت. با به‌کارگیری وسیله مورد نظر درخصوص طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی مرتبط با تولیدمثل وباروری، می‌توان گام‌های مؤثری در تقویت آموزش پزشکی و توسعه اجرای کاربردی وعملیاتی این جراحی در دوران کرونا وپساکرونا برداشت ومزایای ذیل را درپیش خواهد داشت.

پس از آن دلیرژ به ارائه طرح «ایمونوتراپی بیماران مبتلا به سرطان پستان با استفاده از نانوذرات تزئین شده با آنتی بادی منوکلونال ضد CD۴۰ در کارآزمائی بالینی مرحله I با هدف بهبود سلامت مادر و کودک» را ارائه کرد. سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان می‌باشد. یک روش مؤثر برای درمان سرطان، استفاده از نانوذرات به عنوان حامل آنتی‌ژن‌های توموری و ادجوانت های محرک ایمنی، جهت عرضه مستقیم به سلول‌های دندریتیک در داخل بدن است.

با توجه به اینکه بعد از ورود نانوذرات به داخل بدن ممکن است توسط سایر سلول‌های بدن نیز جذب شوند، نیاز به هدف گیری اختصاصی نانوذرات به سلول‌های دندریتیک می-باشد. یک استراتژی جدید، نشان دار کردن نانوذرات توسط لیگاندهای طبیعی برای گیرنده‌های اندوسیتیک سلول‌های دندریتیک، مانند گیرنده CD۴۰ است.

در ادامه سلیمانی به ارائه طرح با عنوان «ساخت داربست هیدروژلی واستفاده از پتانسیل ترمیمی اگزوزوم های مشتق از سلول‌های بنیادی مزانشیمال برای بازسازی بافت استخوانی آسیب دیده» پرداخت.

درمان نقایص استخوان هنوز یک مشکل بالینی است، علیرغم این واقعیت که درمان‌های متعددی در حال حاضر در دسترس هستند. در دهه‌های اخیر، داربست‌های مهندسی استخوان به ابزاری امیدوارکننده برای پر کردن محل‌های نقص و رفع نواقص پیوند استخوان تبدیل شده‌اند. به دلیل تشکیل استخوان، رشد عروقی و مدولاسیون التهاب، ترکیب داربست‌های مهندسی استخوان با درمان مبتنی بر سلول و بدون سلول به طور گسترده در ترمیم نقص استخوان استفاده می‌شود.

به عنوان آخرین طرح بهشتی به ارائه طرح «طراحی و ساخت کیت تشخیص آلودگی ناشی از مایکوپلاسما در دستگاه تناسلی» پرداخت. تعداد و تنوع آلودگی در دستگاه تناسلی انسان می‌تواند بسیار بالا باشد هرچند تعدادی از این میکروارگانیسم ها مضر نبوده و به نوعی همزیست هستند اما تعدادی از میکرو ارگانیسم‌ها دارای عوارضی در دراز مدت هستند. و همچنین از طریق روابط جنسی قابل انتقال هستند.

خبر در لحظه
قطارهای انگلیس روی ریل اختلال؛ تعطیلی 4 خط راه آهن
مهران رجبی: نا آرامی‌های امروز را باید با چشم باز دید/ هیچ چیز با اغتشاشات درست نمی‌شود
پویشی برای ادای احترام به پرچم جمهوری اسلامی ایران
نمایندگان کشورها در نشست ویژه شورای حقوق بشر درباره اغتشاشات اخیر در ایران چه گفتند؟
نیکوکاران ایرانی و گرما بخشی به خانه‌های نیازمندان در کابل
کرونا در آستانه خداحافظی از کشور / ۲۱ بیمار جدید؛ بستریِ فقط ۱۰ نفر
خنثی‌سازی طرح اوکراین برای انفجار در خطوط انتقال گاز به ترکیه
قانون رتبه‌بندی حقوق معلمان را ۲ تا پنج میلیون تومان افزایش می‌دهد
کرونا در آستانه خداحافظی از کشور / ۲۱ بیمار جدید؛ بستری فقط ۱۰ نفر
اروپا ۱۸ میلیارد یورو کمک دیگر به اوکراین می دهد
پوتین دستور منع صادرات نفت به کشورهای با سقف قیمت را صادر کرد
یک کمدین به اردوی تیم ملی ایران رفت
کمک مالی مجارستان به اوکراین
سوئیس یک - کامرون صفر؛ شیرهای قاره آفریقا رام شدند
ترکیب دو تیم ملی اروگوئه و کره جنوبی اعلام شد
جام جهانی قطر| پیش‌بینی عجیب صرب‌ها درباره بازی با برزیل؛ نیمار مثل بچه می‌افتد و گریه می‌کند!
میقاتی: راه خروج لبنان از بحران‌ها انتخاب رئیس جمهور است
زاخارووا: سقف قیمت نفت جهان را دچار رکود می کند
اروپا تا زمانی که اوکراین بر روسیه پیروز نشود، آرام نخواهد گرفت
آملی لاریجانی: حجاب در کشور قانون است / نظام ظرفیت اصلاح خود را دارد