ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
برنامه نگهداشت و بهبود برداشت در چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق اجرا می‌شود

برنامه نگهداشت و بهبود برداشت در چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق اجرا می‌شود

خبرگزاری ایلنا
کنسرسیوم توسعه‌دهنده میدان‌های چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق در طرح جامع توسعه این میدان‌ها، برنامه نگهداشت و بهبود برداشت (IOR) میدان‌ها را ارائه داده و در عین حال مکلف شده است برنامه ازدیاد برداشت (EOR) را نیز با در نظر گرفتن آینده تولید از مخزن پس از ۱۰ سال ارائه دهد.
اقتصادی
شناسه خبر : 1047881
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸:۲۳
۳

کنسرسیوم توسعه‌دهنده میدان‌های چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق در طرح جامع توسعه این میدان‌ها، برنامه نگهداشت و بهبود برداشت (IOR) میدان‌ها را ارائه داده و در عین حال مکلف شده است برنامه ازدیاد برداشت (EOR) را نیز با در نظر گرفتن آینده تولید از مخزن پس از ۱۰ سال ارائه دهد.

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران درباره بسته قراردادی توسعه میدان‌های چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق توضیحاتی ارائه داد و با اشاره به اصلاحاتی که در سال ۹۷ با پیگیری کمیته مشاورین مدیریت مخازن در طرح جامع توسعه این بسته اعمال شد، اعلام کرد: در حالی‌که ابتدا (نامه نخست کمیته مشاورین مدیریت مخازن در مهرماه سال ۹۷) حجم نفت انباشتی قابل برداشت از این میدان‌ها طی دوره ۱۰ساله ازسوی پیمانکار ۹۳.۴ میلیون بشکه لحاظ شده بود، پس از آن و متعاقب انجام بررسی‌های بیشتر، حجم نفت انباشتی قابل برداشت تعدیل شد و به رقم ۱۷۱.۹۷ میلیون بشکه رسید.

تولید از مخزن بنگستان چشمه‌خوش نیز مدنظر است

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، با تغییر ایجاد شده در مقدر ذخایر قابل استحصال، پیمانکار ضمن تغییر در ارقام خط پایه تخلیه، اصلاحاتی نیز انجام داد از جمله آنکه سقف تولید میدان چشمه‌خوش از ۸۲ هزار بشکه به ۹۵ هزار بشکه و سقف تولید میدان پایدار شرق از ۹ هزار و ۲۰۰ بشکه به ۱۰ هزار و ۸۰۰ بشکه افزایش یافت. همچنین در حالی‌که در پیشنهاد اولیه تنها تولید از مخزن آسماری میدان چشمه‌خوش در نظر گرفته شده بود، در اصلاحات اعمال شده، تولید از مخزن بنگستان این میدان نیز مدنظر قرار گرفت و در حالی‌که پیمانکار در ابتدا تصمیم داشت به دلیل سهولت تولید از ماسه‌سنگ‌ها تنها از بخش ماسه‌سنگی تولید کند، با اصلاحات اعمال شده، برنامه تولید از بخش کربناته مخزن آسماری چشمه‌خوش تا ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

افزایش سهم تولید از بخش کربناته مخزن آسماری پایدارشرق، افزودن برنامه ارزیابی لایه‌شکافی هیدرولیکی برای چاه‌های میدان‌های چشمه‌خوش و پایدارشرق و ارائه برنامه برای آینده ازدیاد برداشت از میادین نیز در این اصلاحات مورد توجه قرار گرفت و  اصلاحات یادشده پس از تایید کمیته مشاورین مدیریت مخازن، در آبان‌ماه سال ۹۷ خطاب به وزیر نفت جهت دستور طرح موضوع در شورای عالی مخازن ارسال شد. بنابراین هرگونه استنادی به نامه اولیه کمیته مشاورین مدیریت مخازن در این زمینه صحیح نیست و لازم است در گزارش‌ها حول محور بسته قراردادی سه میدان چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق، نامه‌نگاری‌های بعدی این کمیته مورد توجه قرار گیرد.

مکلف شدن پیمانکار به ارائه برنامه ازدیاد برداشت (EOR)

بر پایه اعلام شرکت ملی نفت ایران، کنسرسیوم توسعه‌دهنده، یک برنامه نگهداشت و بهبود برداشت (IOR) برای این سه میدان ارائه داده که اگرچه انجام کار در این ابعاد ازسوی این شرکت پذیرفته شده اما پیمانکار مکلف شده است پس از ۱۰ سال، یک برنامه ازدیاد برداشت (EOR) نیز برای آینده تولید از مخزن ارائه دهد.

بر این اساس، درباره ضرورت تزریق گاز به این میدان‌ها باید به این نکته توجه داشت که آنچه در این زمینه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، رسیدن فشار مخزن به فشار اشباع است. بر اساس بررسی‌ها و رصد فشار اولیه، فشار کنونی و فشار اشباع سه میدان، فاصله فشار کنونی و فشار اشباع در مخزن آسماری چشمه‌خوش (مخزن اصلی این میدان) حدود ۲۳۰۰ psi و در مخزن بنگستان پایدارشرق بیش از ۳۵۰۰ psi است؛ به این معنا که جای نگرانی درباره تعویق تزریق گاز وجود ندارد و مهم‌ترین میدان این بسته قراردادی یعنی چشمه‌خوش آسماری به‌واسطه تزریق نکردن گاز طی ۱۰ سال آینده با مشکلی روبه‌رو نمی‌شود.

درباره میدان دالپری نیز با وجود اینکه فشار مخزن ۲۰۰ psi از فشار اشباع پایین‌تر آمده‌است، اما حجم نفت قابل برداشت آن نسبتا کم است و از مجموع ذخیره ۱۶۱.۳ میلیون بشکه، تاکنون حدود ۵۷.۳ میلیون بشکه تولید شده است. به عبارت دیگر طبیعی است اجرای پروژه تزریق گاز برای این حجم از نفت توصیه نمی‌شود و روش‌های حفاری بین‌چاهی (infill drilling) و فرازآوری مصنوعی در اینجا مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده از کمپرسورهای خریداری شده در طرح ان‌جی‌ال ۳۱۰۰

از میان ۱۷ کمپرسور خریداری‌شده برای تزریق گاز نیز با توجه به ضرورت انتقال گاز به ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، ۱۳ کمپرسور برای جمع‌آوری و انتقال گاز به این واحد منتقل می‌شود و تنها چهار دستگاه کمپرسور بلااستفاده خواهد ماند که شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مکلف شده است در ۱۰ سال به نحو مطلوب این چهار کمپرسور را نگهداری یا در پروژه‌های دیگر استفاده کند.

شرکت ملی نفت ایران درباره واگذاری توسعه دالپری، چشمه‌خوش و پایدارشرق به کنسرسیوم ایرانی-روس اضافه کرده است: شرکت روس طرف قرارداد پیش‌تر توسعه میدان‌های مشترک آبان و پایدارغرب را نیز عهده‌دار شده بود و مجاورت این پنج میدان و رفتارهای مشابه مخزنی از یک سو و امکان استفاده از تاسیسات فرآورشی مشترک ازسوی دیگر و همین‌طور اهمیت جذب سرمایه خارجی ایجاب می‌کرد چنین فرصتی برای توسعه این میدان‌ها (هرچند مستقل) مورد غفلت قرار نگیرد.

بر پایه این گزارش، در مجموع لازم است به بسته قراردادی میدان‌های چشمه‌خوش، دالپری و پایدارشرق به عنوان یک طرح نگهداشت و بهبود برداشت نگریسته و به این موضوع توجه شود که پروژه‌های ازدیاد برداشت (EOR) در آینده در این میدان‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

خبر در لحظه
شکست مجدد «نتانیاهو» در انتخابات درون پارلمانی اسرائیل
پنتاگون: برای مبارزه با داعش در عراق هستیم
لیگ برتر انگلیس| لیورپول در آخرین لحظات پیروزی برابر لیدز را از دست داد
مهابادی: خط دفاع و دروازه بان نود عملکرد عالی داشتند
اسلامی: از سپاهان نمی‌ترسیم و فقط برای برد بازی می‌کنیم/ چیزی برای از دست دادن نداریم
پنتاگون: نیروهای ما در عراق حضور محدود دارند
صادقی: به کاری که در سایپا انجام دادم، افتخار می‌کنم/ امسال حمایت فصل گذشته وجود نداشت
بهزادی کریمی:‌ وضعیت نفت مسجدسلیمان خطرناک شده بود/ شانس قهرمانی پرسپولیس و سپاهان یکسان است
عراقچی: تنها در خصوص گام نهایی گفت‌وگو می‌کنیم/ نه گفت‌وگوی فرسایشی را می‌پذیریم، نه شتاب می‌کنیم
۵ زخمی در پی حمله به مسجدی در آلبانی
طرح درمان در منزل برای بیماران کرونایی اجرایی می‌شود
ناراحتی چند پرسپولیسی از شجاع/ خلیل‌زاده خودش را به عکس تیمی پرسپولیس دعوت کرد!
خبر خوش از اردوی پرسپولیس/ یک بازیکن جدید به پرسپولیس اضافه می‌شود
نقض مکرر حریم هوایی لبنان توسط جنگنده‌ های متجاوز رژیم صهیونیستی
گفتگوی«اسماعیل هنیه» و«محمود عباس» پیرامون انتخابات در قدس اشغالی
کنایه سرمربی تراکتور به پیروزی‌های پرگل استقلال
کریمی آماده رویارویی با استقلال(عکس)
نوازی:‌ ماندن قاسمی‌نژاد اتفاق خوبی برای پدیده بود/ امیدوارم نتایج خوبی در 10 بازی پایانی بگیریم
دومین تمدیدی استقلال مشخص شد/ گران اما باکیفیت!
آسیب‌های روانی، بازار انتشار کتاب‌های روانشناسی را داغ کرد!