ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
تحرکات آمریکا در روسیه و ونزوئلا آغاز شد/ شگرد دموکرات‌ها و تقویت "تروریسم و کودتای مودب و باهوش"

تحرکات آمریکا در روسیه و ونزوئلا آغاز شد/ شگرد دموکرات‌ها و تقویت "تروریسم و کودتای مودب و باهوش"

خبرگزاری تسنیم
مواضع و اقدامات دولت جدید آمریکا مقدمه‌ای است که تصویر کلی سیاست‌های آتی دولت دموکرات در واشنگتن را ارائه می‌کند.
بین الملل
شناسه خبر : tn.ai
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹:۰۵
۲

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید و دموکرات آمریکا در کمتر از یک‌ هفته پس از ورود به کاخ سفید اقدامات و اظهاراتی را در حوزه سیاست خارجی داشته است.

پیش از روی کار آمدن دولت دموکرات در آمریکا، عده‌ای دولت جدید را دولتی عاقل، مدبر و اتوکشیده معرفی می‌کردند که بنای تعامل و صلح‌طلبی دارد. اما نمونه‌ای از اقدامات دولت جدید آمریکا نشان می‌دهد که نه تنها چنین فرضی نسبتی با واقعیت ندارد، بلکه دولت آمریکا به تنظیمات اصلی خود تحت حاکمیت دموکرات‌ها یعنی کودتا و تروریسم بازگشته است. تنها تفاوت با دوره ترامپ این است که ترامپ و وزیر امور خارجه‌اش حرف‌های خود مبنی بر مداخله در امور دیگر کشورها را به آنگونه که در قبال ونزوئلا و سوریه شاهد بودیم رک و پوست کنده بیان می‌کرد اما از هم اکنون مشخص است که دموکرات‌ها در این سیاست تنها تفاوتی که با ترامپ دارند، ظاهر اتوکشیده و به ظاهر دیپلماتیک آنها است.

کلید زدن سیاست کودتا در کشورهای دیگر

هنوز عرق دولت جو بایدن پس از ورود به کاخ سفید خشک نشده بود که استارت کودتا در کشورهای دیگر را کلید زد. یکی از این نمونه‌ها تحریک به اعتراض در روسیه توسط دیپلمات‌های آمریکایی بود. در پی بازگشت الکسی ناوالنی به روسیه و بازداشت او، تعدادی از شهرهای روسیه شاهد برگزاری تظاهرات‌هایی بودند.  ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان  پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه بود که دولت روسیه او را "به خاطر محکومیت قبلی" از نامزدی در انتخابات منع کرد.

تحریک و هدایت اعتراضات در روسیه

در جریان برگزاری این اعتراضات، دیپلمات‌های آمریکا مقیم روسیه در مداخلاتی آشکار و علنی، سعی کردند که تظاهرات‌ را شعله‌ور و هدایت کنند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در این خصوص گفت: روز گذشته سفارت آمریکا در مسکو مسیر برگزاری اعتراض‌ها در شهرهای روسیه را در سایت اینترنتی خود منتشر کرد. معنی این اقدام چیست آیا این یک دستورالعمل بود؟ حتی برگزارکنندگان این اعتراض‌ها چنین برنامه‌ای را (راهپیمایی به سوی کاخ کرملین) اعلام نکرده بودند شرکای آمریکایی باید در میدان اسمولنسکایا (آدرس ساختمان وزارت خارجه روسیه در مسکو) باید توضیح دهند.

زاخارووا گفت: می‌توان تصور کرد که اگر سفارت روسیه در واشنگتن نقشه مسیرهای اعتراض‌ها در این شهر را با ذکر نقطه نهایی آن به عنوان مثال کنگره آمریکا منتشر می‌کرد. اینگونه اقدام از سوی روسیه منجر به عصبانیت شدید سیاستمداران آمریکایی ازجمله با سر دادن شعارهای ضدروسی و تهدید به اعمال تحریم های جدید و اخراج دیپلمات های روسی می شد.

 سفارت آمریکا در روسیه در سایت اینترنتی خود مکان و زمان برگزاری تظاهرات غیرقانونی در 20 شهر روسیه را منتشر کرده بود.

حمایت از رهبران مخالفان و تحریم‌های ونزوئلا

نمونه دیگر دخالت مقامات دولت جدید آمریکا مربوط به ونزوئلا بود. آنتونی بلینکن، گزینه بایدن برای تصدی وزارت امور خارجه چند روز گذشته در جلسه استماع مجلس سنا، درباره ونزوئلا گفت: دولت بایدن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته و به دنبال اعمال تحریم‌های موثرتری علیه ونزوئلا برخواهد آمد.

او با اتخاذ رویکردی شبیه دولت دونالد ترامپ، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی این کشور را «دیکتاتور وحشی» خواند.

بلینکن گفت که دولت بایدن برای تحت فشار قرار دادن دولت مادورو، تحریم‌های موثرتری را علیه ونزوئلا وضع خواهد کرد.

تحرکات معنادار داعش در عراق با استقرار تیم جدید در کاخ سفید

تحلیف جو بایدن همزمان با دو انفجار تروریستی خونین در عراق انجام شد تا خبر این انفجارها به‌لطف تحولات اخیر آمریکا که این کشور را در صدر رسانه‌های سراسر جهان قرار داده بود، بازتابی گسترده داشته باشد و گروه تروریستی ـ تکفیری داعش که مسئولیت انفجارهای بغداد را به‌عهده گرفت بار دیگر در کانون توجهات قرار بگیرد.

اغلب کارشناسان با استناد به انگیزه‌های آمریکا در فعال‌سازی مجدد داعش در عراق اتفاق نظر دارند که هرگونه تحرک از جانب عناصر تروریستی داعش در خاک عراق نمی‌تواند جدا از برنامه‌های ایالات متحده باشد. افزایش فشارهای پارلمان عراق برای اخراج آمریکایی‌ها و تلاش واشنگتن برای تحریک دولت مرکزی عراق علیه حشد شعبی از جمله عوامل محرک آمریکا برای احیای داعش در عراق است، بر این اساس نمی‌توان انفجارهای اخیر بغداد را نیز جدا از ایالات متحده تصور کرد.

ناظران می‌گویند که نظامیان آمریکایی روزانه اقدام به انتقال نیرو و تجهیزات از سوریه به عراق از طریق گذرگاه‌های غیرقانونی و بالعکس می‌کنند و احدی هم نمی‌تواند مانع تحرکات آنها شود و همزمان آنها سرکرده‌های داعشی از حسکه سوریه به پایگاه غیرقانونی خود در «التنف» در مرز با عراق و اردن منتقل می‌کنند و هدفشان احیای داعش برای انجام طرح‌های پلیدشان است.

«امیر عبد المنعم الساعدی» کارشناس مسائل امنیتی عراق به پایگاه خبری المعلومه گفت که نیروهای آمریکایی بین کردستان و سوریه در شرق فرات تا پایگاه غیر قانونی «التنف» در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه در تردد هستند. وی تأکید کرد، آمریکا در تلاش است که عناصر داعش و سرکرده‌های این گروه را در پایگاه «التنف» در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه آموزش دهد.

الساعدی گفت که آمریکا پس از آموزش این عناصر، قصد دارد آنان را به عراق و از آنجا به پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار (غرب عراق) منتقل کند.

مجموع تحولات این بازه زمانی کوتاه که احتمالا نمونه‌های بیشتری از آن را در هفته‌ها و ماه‌های آتی خواهیم دید، نشان می‌دهد که استقرار دولت جمهوریخواه یا دموکرات در آمریکا عملا چندان تفاوتی را در خروجی ایجاد نمی‌کند، بلکه تنها تفاوت آنها در شیوه کار است. ترامپ بدون در نظر گرفتن ملاحظات وجهه‌ای، صراحتا چهره واقعی سیاست‌های آمریکا را نشان می‌داد، اما دموکرات‌ها ترجیح می‌دهند که همان سیاست‌ها را اتوکشیده‌تر و شیک‌تر اجرا کنند. اما در عمل نمی‌توان تفاوت اساسی را در سیاست‌های کلان دولت‌های مختلف در آمریکا مشاهده کرد.

انتهای پیام/.

خبر در لحظه
آسیب‌پذیری‌های Microsoft Exchange، محمل سوء استفاده مهاجمان سایبری
اکثر پرستاران بخش‌های کرونایی، ICU و اورژانس واکسینه شدند
کروس: بعد از انتقاد از اوزیل مرا «نازی» خطاب کردند چون مو‌هایم بلوند و چشمانم آبی است!
تقلای بلینکن برای متحد کردن کشورهای دیگر با سیاست‌های کاخ سفید
نقش راهبردی رسانه‌های عمومی در مواجهه با بحران‌های فراگیر ملی
پیش بینی افزایش دما در البرز
مصوبه معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات ابطال شد
انتقاد از اظهارنظر‌های سیاسی سلبریتی‌ها/ از کودکام می‌ترسیم
تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شد
موافقت مجلس با تسویه بدهی دولت به تامین اجتماعی، همسان‌سازی حقوق لشکری و کشوری و رتبه بندی معلمان
اقدام به خودکشی ۳ دختر نوجوان دهدشتی
اظهارات اردوغان به تجارت ایران و ترکیه کمک می‌کند/ اطلاعاتی از رقم پول‌های بلوکه شده در ترکیه نداریم
نجات یک نوجوان گرفتار در ارتفاعات دهدز توسط مردم بومی+ فیلم
ویدیو: حضور خلیل زاده و کادرفنی جدید در باشگاه استقلال
آغاز مرحله جدیدی از عملیات «وعده صادق» در جنوب عراق
باشگاه پرسپولیس پیگیر کارت بازی ترابی شد/ سوشا دست بردار نیست
پیگیری انتقال آب به یزد و کرمان/ اختصاص ۱۰ درصد آب حاصل از صرفه‌جویی طرح تعادل بخشی
واشنگتن پکن را به «حمله به دموکراسی هنگ‌کنگ» متهم کرد
حرکت پرشتاب بخش خصوصی در راستای بهره‌گیری از انرژی بادی
قدردانی نوبخت از تلاش‌ها و خدمات پرسنل شرکت در بیست و دومین سالگرد بهره برداری از مترو