ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
تقویت همکاری‌های مشترک بین ایران و کوبا

تقویت همکاری‌های مشترک بین ایران و کوبا

خبرگزاری ایلنا
وزیر بهداشت گفت: از دولت کوبا که شهادت دکتر فخری زاده از دانشمندان بزرگ ایرانی را تسلیت گفت، تشکر می‌کنم. ایران یکی از ضد تروریست ترین کشورهای جهان است و در منطقه با تروریست ها مبارزه کرده ایم.
اجتماعی
شناسه خبر : 1004945
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵:۱۰
۶

وزیر بهداشت گفت: از دولت کوبا که شهادت دکتر فخری زاده از دانشمندان بزرگ ایرانی را تسلیت گفت، تشکر می‌کنم. ایران یکی از ضد تروریست ترین کشورهای جهان است و در منطقه با تروریست ها مبارزه کرده ایم.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، سعید نمکی در دیدار آلکسیس باندریچ وِگا، سفیر کوبا در ایران اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی، شهدای زیادی قربانی تروریست بین المللی شدند که نشانه یاس و ناامیدی دشمن در فشارهایی است که به ایران وارد کرده و به اهداف خود نرسیده است. 

وی افزود: چندی پیش یکی از سرداران بزرگ ایران که تمام زندگی خود را صرف مبارزه با تروریسم و علیه داعش کرد، به عنوان مهمان کشوری دیگر در بیرون از مرزهای ایران ترور شد و امروز خوشحالیم که طرحی بنام شهید سلیمانی برای مبارزه با کرونا در سراسر کشور آغاز کرده ایم و بزرگترین افتخار ما و  همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران، شهادت در راه خدا و خدمت به مردم است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه امروز دانشمندان برجسته ای در عرصه های مختلف در کشور داریم و شهادت سرداران و دانشمندان بزرگ ایرانی در راستای پیشرفت ایران اسلامی، هیچ اثر منفی نخواهد گذاشت. 

دوستی و صمیمیت ایران و کوبا همواره برقرار بوده است

نمکی خاطرنشان کرد: رابطه ایران و کشور دوست، کوبا رابطه ای بسیار قدیمی است و علیرغم فشار آمریکایی ها و صهیونیست ها که دشمن مشترک دو کشور هستند، دوستی و صمیمت بین ایران و کوبا همواره برقرار بوده است. 

وی ادامه داد: حدود 3 دهه پیش که مسئولیت بهداشت کشور را بر عهده داشتم برای اولین بار با دانشمندان کوبایی در حوزه بایوتکنولوژی آشنا شدم و از آنها دعوت کردم که در انستیتو پاستور به ما کمک کنند و واکسن هپاتیت B با کمک کوبا در انستیتو پاستور ایران تولید کردیم و در حال حاضر همکاری مشترکی برای ساخت واکسن پنوموکوک با کمک دانشمندان کوبایی در انستیتو پاستور داریم.

آمادگی ایران برای تقویت همکاری ها با کوبا

وزیر بهداشت گفت: ایران امروز یکی از کشورهای مطرح در تولید مواد اولیه صنایع پتروشیمی، دارویی و سایر حوزه ها است و آمادگی کامل دارد که همکاری های خود در همه حوزه ها به ویژه حوزه سلامت، علوم پزشکی، مبارزه با کرونا و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی را با کوبا گسترش دهد و این را در دوران گذشته نیز ثابت کرده ایم. 

وی افزود: آنچه ایران و کوبا را بیش از پیش به همدیگر پیوند داده، ظلم مشترکی است که از طریق زورگویان به ویژه آمریکا به ملت دو کشور تحمیل شده است. کوبا در 90 مایلی آمریکا و ایران در فاصله بسیار دورتر از آمریکا، در این سالها، محکوم به کشیدن ظلم بی رویه ای که آمریکایی ها به مردم دو کشور تحمیل کرده اند، محکوم بوده ایم. این فشارها باعث ایجاد زبان و همکاری مشترک بین ایران و کوبا شده است. 

ایران و کوبا از نظر جغرافیایی از همدیگر دور اما از نظر مشترکات به همدیگر بسیار نزدیک هستند

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: آمریکایی ها علیرغم شعارهایی که دادند حتی اجازه ندادند که برای مردم ایران دارو و فرآورده های مورد نیاز فراهم شود و ایران تلاش کرد که با تکیه بر دانش داخلی و استفاده از ظرفیت دانشمندان کشورهای دوست، این زنجیره را تکمیل کند. درست است که ایران و کوبا از نظر جغرافیایی از همدیگر بسیار دور اما از نظر سایر مشترکات به همدیگر بسیار نزدیک هستند.

امروز همه نیازمندی ها را در داخل کشور تولید می کنیم

نمکی تصریح کرد: آمریکا در شرایط مبارزه با کووید19 هم به ایران فشارهای زیادی وارد کرد و بارهای محموله های تجهیزات و داروهایی که ایران خریداری کرده بود در برخی فرودگاه ها توسط آمریکایی ها توقیف شد اما با تکیه بر دانش و جوانان توانمند ایرانی توانستیم در کمتر از دو ماه از یک وارد کننده ماسک، لوازم محافظتی، ونتیلاتور، تجهیزات پزشکی و دارو به یک تولید کننده قوی تبدیل شویم و امروز همه نیازمندی های ایران در داخل کشور تولید می شود.

تقویت روابط ایران و کوبا 

آلکسیس باندریچ وِگا، سفیر کوبا در ایران نیز در حاشیه دیدار با وزیر بهداشت گفت: امروز دیدار و گفتگوهای بسیار خوبی با دکتر نمکی داشتیم. ایران و کوبا از گذشته همکاری های مشترک زیادی داشته اند و این روابط به ویژه در بخش هایی مانند بایوتکنولوژی، سلامت و مبارزه با کووید19، گسترش پیدا می کند. 

تحریم های آمریکا باعث آُسیب به مردم و جان باختن آنها شده است

وی خاطرنشان کرد: ایران و کوبا تحت تحریم های ظالمانه آمریکا هستند و این تحریم ها فشارهای زیادی به کشورهای مختلف وارد کرده و نوعی. نسل کشی و خسارت به کشورهای مختلف بوده است. خیلی از تحریم ها هیچ دلیلی ندارد به ویژه در حال حاضر که جهان با پاندمی کرونا روبرو است. تحریم های ظالمانه آمریکا باعث شده که خیلی از مردم ایران و کوبا آسیب ببینند و جان خودشان را از دست بدهند.

نتایج مثبت دیدار با وزیر بهداشت را به مقامات کوبایی گزارش می کنم 

سفیر کوبا در ایران افزود: آمریکایی ها تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم های ظالمانه به کار گرفتند اما ایران و کوبا حتی یک میلی متر عقب نشینی نکردند و هر دو کشور همچنان استوار، آزاد و روی پای خودشان ایستاده اند. خوشبختانه دیدار امروز ما با وزیر بهداشت ایران بسیار مثبت بود و نتیجه این گفتگو ها را به مقامات کوبایی گزارش خواهم داد. 

تسلیت دولت کوبا در پی شهادت دکتر فخری زاده 

آلکسیس باندریچ وِگا اظهار داشت: از طرف دولت کوبا، شهادت دکتر فخری زاده از دانشمندان بزرگ ایرانی را تسلیت گفتیم و این ترور را محکوم کردیم. کوبا هر شکلی از تروریسم و ترور هدفمند را محکوم و درخواست می کند که استقلال همه کشورها به ویژه ایران و کوبا همیشه باید با احترام حفظ شود

خبر در لحظه
ممنوعیت پشت‌نویسی چک از ابتدای سال ۱۴۰۰ الزامی است/ روند نزولی نرخ دلار تا پایان هفته
حمله به کاروان لجستیک ائتلاف آمریکایی در شهر الناصریه
ادامه برد و باخت‌های متوالی مهرام وآینده سازان در تقابل با یکدیگر
جهانگیری: شناسایی و رفع موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان ضروری است
جنجال نماز جمعه قم/شورای ائمه جمعه: از امام جمعه، ستاد نماز جمعه و مردم قم دلجویی شود
وزیر کشور: کالا‌های مورد نیاز تامین و کاملاً روی قیمت‌ها نظارت شود
آمریکا تروریست است/ تحولات بزرگی در زمینه نظامی در راه است
از عقب‌نشینی کشتی‌های جنگی کره جنوبی از تنگه هرمز تا تشدید تدابیر امنیتی در پایتخت آمریکا و وحشت ایوانکا ترامپ از خروج پدرش از کاخ سفید
ذوالفقاری: همکاری مردم شرط پایدار کنترل کامل بیماری کروناست/ نباید حس عادی پنداری در جامعه ایجاد شود
بیماری کرونا در دسته بیماری‌های کشنده قرار دارد؛ فرد ناقل کرونا دارای مسئولیت کیفری است
میثم مطیعی کرونا گرفت/عصر جدید بهمن ماه پخش می شود/بیش از ۳۰۰ فیلم‌ در صف اکران
انتقادات صریح قالیباف از شیوه بودجه ریزی در کشور
قیمت اقلام اساسی در ۲۹ دی/ نرخ هر کیلو خرما پیارم ۵۹ هزار تومان شد
روزگار خوش سرکرده های داعش در زندانهای عراق با وجود جنایات
سپاهان دنبال استفاده از دیپلماسی ورزشی
«وام ازدواج» ۷۰ میلیون می‌شود؟
ناگفته های عجیب و شنیدنی از زندگی آیت الله مصباح+فیلم
امکان استفاده از بن کارت‎های بانک شهر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران
کشف گونه جهش‌یافته کرونا در آلمان
روسیه حق ندارد در زمینه گسترش ناتو اظهارنظر کند