ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
وبینار علمی تخصصی با عنوان "اخلاق حرفه‌ای آیت‌الله مهدوی‌کنی" برگزار شد

وبینار علمی تخصصی با عنوان "اخلاق حرفه‌ای آیت‌الله مهدوی‌کنی" برگزار شد

خبرگزاری تسنیم
وبینار علمی تخصصی با عنوان "اخلاق حرفه ای آیت الله مهدوی‌کنی (ره)" با حضور صدیقه مهدوی کنی، ثریا کاوسی و سکینه خوش صفت در فضای مجازی برگزار شد.
سیاسی
شناسه خبر : tn.ai
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰:۱۴
۴

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وبینار علمی تخصصی با عنوان "اخلاق حرفه ای آیت الله مهدوی کنی (ره)" با حضور سخنرانان صدیقه مهدوی کنی، ثریا کاوسی و سکینه خوش صفت به صورت مجازی برگزار شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

مهدوی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)- پردیس خواهران در ابتدای این نشست ضمن اشاره به اینکه مرحوم آیت الله مهدوی کنی در مباحث علمی گوناگون همچون اخلاق نظری، مباحث مبنایی اخلاق، فلسفه، فقه، اصول فقهی، کلامی، قرآنی و غیره صاحب فکر و اندیشه بوده‌اند و این دیدگاه‌ها در آثار، کتب، سخنرانی‌ها و کلاس‌های درس ایشان نمایان است، خاطر نشان کرد: پرداختن به وجهه علمی ایشان و استخراج دیدگاه‌ها و روش‌های علمی و کاربردی ایشان رسالت همه ما و شاگردان آن عالم وارسته است و لازم است با شناساندن وجهه علمی ایشان هرچه بیشتر در جهت تعالی اهداف ایشان کوشا باشیم.

وی در همین راستا افزود: بسیاری از شاگردان و علاقه‌مندان ایشان به نگارش دلنوشته و ستایش و تمجید از ایشان اکتفا می کنند؛ البته نوشتن دلنوشته ها هم بسیار خوب است اما پرداختن به بعد علمی آن عالم فرزانه به مراتب مهم‌تر بوده و مورد مقبول مرحوم آیت الله مهدوی کنی است. زیرا ایشان در زمان حیاتشان نیز از ستایش و تعریف و تمجید گریزان بودند و همواره بیان می‌کردند، این نوع نگاه مثل این است که به فرد مثل مجسمه بودا نگاه شود و فقط در خور ستایش باشد و این نوع نگاه اصلا درست نیست.

وی در ادامه به سویه‌های نظری اخلاق حرفه ای از دیدگاه آیت الله مهدوی کنی (ره) پرداخت و در همین راستا به تبیین گونه‌های علوم انسانی شامل علوم حقیقی و علوم اعتباری مبادرت کرد.

مهدوی ضمن تاکید اینکه مرحوم حاج آقا مهدوی کنی (ره) در مبانی نظری اخلاق حرفه‌ای ایده‌های نابی را مطرح نموده‌اند تصریح کرد: علوم اعتباری شامل غیر ارزشی و ارزشی می‌شود و آن گروه از مسائل اعتباری راجع به انسان که بار ارزشی دارد و حالات نفسانی و رفتار انسانی را مورد بررسی قرار می‌دهد از مسائل علم اخلاق محسوب می‌شود.

وی در ادامه با توجه به دیدگاه‌های آن عالم ربانی خاطر نشان کرد: رفتاری اخلاقی است که بار ارزشی داشته باشد به عبارتی ممکن است کسی از روی ترس از کیفر، عدالت را رعایت کند و به وظیفه قانونی خود عمل کند ولی از نظر اخلاقی کار مفیدی انجام نداده باشد. زیرا انتخاب عدالت تنها در صورتی که با انگیزه فضیلت خواهی و گذشت توام باشد ارزشمند است.

عضو هیات علمی پردیس خواهران در ادامه با توجه به دیدگاه‌های حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) به ملاک‌های رفتار شامل ملاک بحث در نیت اشاره کرد و گفت: در فقه و حقوق کسی را به صرف نیت بد محاکمه نمی‌کنند اما در علم اخلاق نیت اصالت دارد و انسان‌ها با نیت از هم متمایز می‌شوند.

وی در ادامه به رویکردهای فضائل نفسانی و مکارم اخلاقی شامل رویکردهای مبنایی و غایی پرداخت و افزود: اخلاق از سویی مبنا و علت احکام فقهی است و از سویی غایت و محصول اجرای احکام است.

مهدوی در ادامه به نقش اخلاق از دیدگاه آن عالم عالیقدر پرداخت و گفت: اخلاق در مواردی چون وضع احکام و قوانین، فرایند استنباط حکم و اجتهاد و در نظام برنامه‌ریزی جهت اداره جامعه نقش به‌سزایی دارد.

وی در همین راستا ضمن تاکید بر اینکه دستگاه فقهی حقوقی باید مروج اخلاق باشد، خاطر نشان کرد: آیا این دستگاه فقهی حقوقی از حیث سازمان و نظام، هدف اخلاق که توسعه ملکات اخلاقی است را اجرایی می کند؟ درواقع آن دستگاهی ارزشمند است که علاوه بر اینکه از اصول اخلاقی درمقام استنباط منشا می گیرد در مقام اجرا هم توسعه بخش ملکات اخلاقی در سطح جامعه و افراد آن باشد .

در ادامه ثریا کاوسی ضمن تبیین ضرورت بررسی تجارب زیسته کارگزاران و مدیران نظام اسلامی به عنوان الگوی عملی تبلور اخلاق حرفه‌ای در عصر حاضر و همچنین ضرورت و اهمیت مطالعه و تحلیل تجارب مدیریتی آیت الله مهدوی کنی (ره)، به اصول و مولفه‌های اخلاق حرفه ای ایشان در قالب تحقیق پژوهش کیفی با توجه به آثار ماندگار آن عالم فرزانه مبادرت کرد.

در پایان محسنی نژاد، عضو هیات علمی پردیس خواهران از کتابچه ای در زمینه معرفی شخصیت آیت الله مهدوی کنی (ره) به زبان عربی رونمایی کرد.

وی هدف از نگارش این کتاب را معرفی شخصیت ایشان به جامعه عرب زبانان و جامعه بین‌الملل عنوان کرد و افزود: بر همه ما واجب است که در معرفی شخصیت‌های اثرگذار و موفق در جامعه اسلامی کوشا باشیم به ویژه که ایشان به صورت عملیاتی و با تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) به تلفیق علوم انسانی و اسلامی پرداختند که بسیار بزرگ و ارزشمند است.

محسنی نژاد در پایان ضمن تشکر از همه دست اندرکارانی که به نوعی در چاپ این کتاب نقش آفرینی کردند، گفت: در آینده نزدیک ان شاء الله این کتاب به زبان‌های فارسی و انگلیسی هم به چاپ می‌رسد.

انتهای پیام/

 

خبر در لحظه
برگزاری هفتاد و سومین نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک
فعالیت اصناف مجاز در تهران تا ساعت 20
کالاهای بهداشتی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد
یکی از احزاب لبنان شهادت دانشمند ایرانی را تسلیت گفت
عربستان خواستار مشورت آمریکا با کشورهای عربی در هر توافق احتمالی با ایران شد
زلزله نسبتاً قوی در ترکیه و فلسطین اشغالی
واکنش دیدنی ژاپنی‌ها برای حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا+عکس
رفع لک و جای سوختگی اتو از روی لباس
کالاهای بهداشتی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد
احضار عیسی کلانتری به دادسرای کارکنان دولت
مستند زندگی شهید فخری زاده در رادیو فرهنگ
برگزاری دادگاه پروژه رضوان با ۱۳۰۰ شاکی و ۳۰ متهم
4 تصمیم جدید اقتصادی در ستاد ملی کرونا
صعود 9 پومسه‌رو کشورمان به فینال مسابقات قهرمانی جهان
وقوع زلزله ۵.۳ ریشتری در جنوب ترکیه و سرزمین‌های اشغالی
خیرآبادی: در آذربایجان داوران خارجی را نمک گیر می‌کردیم/ مگر لیگ نانوایی است که از داوران نوبتی استفاده کردند
شناسایی منابع آلاینده خاک در مناطق ٢٢ گانه تهران
زمین لرزه نسبتاً قوی در ترکیه و فلسطین اشغالی
رئیس سابق فیفا کرونا گرفت و بهبود یافت
قیمت دلار در بازار امروز شنبه ۱۵ آذرماه ۹۹/ رشد شاخص ارزی در شروع هفته