ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
سه مانع اصلی بر سر راه تولید؛ راهکار چیست؟

سه مانع اصلی بر سر راه تولید؛ راهکار چیست؟

خبرگزاری تابناک
رهبر انقلاب به تازگی فرمودند: "مکرراً گفته شده که علاج مشکلات اقتصادی در گرو تمرکز بر مسئله‌ی تولید، جلوگیری از سقوط پی‌درپی ارزش پول ملی و بستن رخنه‌هایی همچون قاچاق، واردات بی‌رویه و فسادهای مالی است". حالا پرسش این است که چه موانع و مشکلاتی بر سر راه تولید وجود دارد و چگونه می توان از سقوط ارزش پول ملی جلوگیری کرد؟
اقتصادی
شناسه خبر : 1009705
یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰:۰۸
۲

رهبر انقلاب در آغاز سال جاری و در صحبت های نورزی خود، سال 1399 را سال جهش تولید نامگذاری کردند و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: "جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید".

به گزارش تابناک اقتصادی، بعد از گذشت حدود 5 ماه از این سخنان رهبر انقلاب، ایشان در روز عید قربان در صحبت خود با مردم یک بار دیگر به مسئله جهش تولید و موانع موجود بر سر راه آن اشاره کردند. حضرت آیت الله خامنه ای در این سخنان خود مساله «هدایت نقدینگی به سمت تولید» و همچنین «رفع موانع جهش تولید» را از دیگر اولویتهای اقتصاد کشور خواندند و گفتند: عده‌ای از کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند رؤسای سه قوه کارگروهی را برای شناسایی و رفع موانع تولید تعیین کنند.

همچنین رهبر انقلاب در مورخه 21 مهر 1399  در ارتباط تصویری که با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح در دانشگاه افسری امام‌علی علیه‌السلام داشتند، فرمودند: مکرراً گفته شده که علاج مشکلات اقتصادی در گرو تمرکز بر مسئله‌ی تولید، جلوگیری از سقوط پی‌درپی ارزش پول ملی و بستن رخنه‌هایی همچون قاچاق، واردات بی‌رویه و فسادهای مالی است.

حالا پرسش این است که چه موانعی بر سر راه تولید قرار دارد؟ این موانع بیشتر داخلی است یا خارجی؟

برای پاسخ به این پرسش می توان به گزارش های پایش محیط کسب و کار مراجعه کرد.  گزارش های پایش محیط کسب و کار نوعی نظرسنجی از فعالان اقتصادی زیرمجموعه اتاق ‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تعاون ایران و اصناف ایران در سراسر کشور می باشد و این فعالان اقتصادی پیرامون 28 مولفه نظرات خود را به شکل عددی بین صفر (بهترین ارزیابی از مولفه) تا ده (بدترین ارزیابی از مولفه) ارائه می دهند و نتایج این نظرسنجی، شاخص ملی محیط کسب و کار ایران در هر فصل را نشان می دهد.

آخرین گزارش منتشر شده در این زمینه که مربوط به بهار 1399 می باشد نشان می دهد که به ترتیب سه مؤلفه "غیرقابل ‌پیش ‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات"، "بی ‌ثباتی سیاست ‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌ های اجرایی ناظر بر کسب ‌و کار" و "دشواری تأمین مالی از بانک‌ ها" را به عنوان نامناسب ‌ترین مؤلفه ‌های محیط کسب ‌و کار و تولید کشور نسبت به سایر مؤلفه ‌ها مطرح بوده اند. سه مولفه ای که در یک سال گذشته نیز به عنوان سه مانع اول بر سر راه کسب و کارها و تولید تکرار شده اند و تنها اولویت آن ها فرق کرده است. سه مولفه ای که ریشه آن ها به داخل باز می گردد و ربطی به تحریم های خارج ندارد.

سه مانع اصلی بر سر راه تولید؛ راهکار چیست؟

همان گونه که ملاحظه می گردد مانع "غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات" در یک سال گذشته به عنوان مهمترین مانع بر سر راه کسب و کارها و تولید از دیدگاه فعالان اقتصادی مطرح بوده است. مانعی که عمدتاً به دلیل نوسانات نرخ ارز به خصوص نرخ دلار ایجاد شده است. شاید به همین دلیل بوده است که رهبر انقلاب در فرمایشات خود یکی از علاج مشکلات اقتصادی کشور را جلوگیری از سقوط ارزش پول ملی اعلام کرده اند.

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی طی مصاحبه ای با خبرنگار تابناک اقتصادی اعلام کرد: متاسفانه هزینه های تولید ایران وابسته به دلار می باشد و این وابستگی حدود 70 درصد است.

برای حل مشکل نوسانات نرخ دلار هم شاید چند راهکار چاره ساز باشد. اولین راهکار تراز تجاری باید جهت مثبت شدن تراز ارزی، مثبت شود. یعنی واردات کاهش یابد و صادرات غیرنفتی افزایش یابد. باید جلوی واردات بی رویه کالاهای لوکس و غیرضرور گرفته شود. به عنوان نمونه در 22 مهرماه بود که اعلام شد در سال گذشته به میزان دویست هزار دلار خلال دندان وارد کشور شده است و این در حالی است که این کالا اولاً در جنگ اقتصادی کالای غیرضرور محسوب می شود و ثانیاً این کالا در کشور تولید می گردد و نیازی به واردات آن نیست. همچنین موانع بر سر راه توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی نیز باید برداشته شود.

راهکار دوم این است که تلاش شود تا ارزهای صادراتی به کشور بازگردند. هم اکنون اعلام شده است که 16 میلیارد یورو ارز صادارتی به کشور بازنگشته است. همچنین در خبر دیگری اعلام می گردد که ایرانی ها صدرنشین خرید خانه در ترکیه هستند. با کنار هم قرار دادن این دو خبر به نظر می رسد که بخشی از ارزهای صادراتی به سمت خرید خانه در ترکیه سوق داده شده است. باید تکلیف ارزهای صادراتی بازنگشته، معلوم شود و مشخص گردد که سرنوشت این ارزها چه شده است.

راهکار سوم جلوگیری از سفته بازی است. هم اکنون بسیاری خرید و فروش دلار را به منظور کسب سود انجام می دهند که این خود به بی ثباتی در بازار ارز دامن می زند. با شیوه هایی از جمله اخذ مالیات می توان این تقاضای کاذب را از روی ارز برداشت.

راهکار چهارم جلوگیری از قاچاق کالاست. افراد برای قاچاق کالا ارز مورد نیاز خود را از داخل و به خصوص بازار آزاد تهیه می کنند که این مسئله می تواند موجب فشار تقاضا و افزایش قیمت در بازار ارز شود. برآوردها نشان می دهد که به صورت میانگین میزان قاچاق کالا سالانه بیش از 15 میلیارد دلار می باشد.

همچنین "بی ‌ثباتی سیاست ‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌ های اجرایی ناظر بر کسب ‌و کار" به عنوان دومین مانع بر سر راه کسب و کارها و تولید مطرح بوده است که عمدتاً از تصمیمات یک شبه سیاستگذاران و یا از موازی کارهای نهادهای مختلف نشات می گیرد.

"دشواری تامین مالی از بانک ها" هم که سال هاست مطرح می باشد و از عوامل مختلفی چون فریز شدن منابع مالی بانک ها در بنگاه داری، سخت گیری در پرداخت تسهیلات از جمله ضامن و ... سرچشمه می گیرد.

هم اکنون بیش از 90 درصد تامین مالی تولید بر عهده بانک ها است و بازار سرمایه سهمی کمتر از 10 درصد در این قضیه دارد. با حمایت از بازار سرمایه، این بازار می تواند اولاً به مثابه اسفنجی در جذب نقدینگی عمل کند و روزانه 2 تا 3 هزار میلیارد تومان نقدینگی را به خود جذب نماید و اجازه ندهد که این نقدینگی به سمت بازارهای دیگر از جمله بازار ارز برود ثانیاً می تواند مشکل تامین مالی بنگاه های اقتصادی را نیز حل کند و یکی از موانعی که سال ها بر سر راه تولید و کسب و کارها بوده است برداشته شود.

 

به هر صورت حل مشکلات تولید کشور تنها بر عهده دولت نیست و دو قوه مقننه و قضاییه نیز باید به کمک دولت بیایند. همان گونه که رهبر انقلاب بارها مطرح کرده اند علاج مشکلات اقتصادی کشور چرخیدن چرخ تولید می باشد و برای اینکار باید موانع و مشکلات از سر راه کسب و کارها و تولید برداشته شود.  

خبر در لحظه
خطیب زاده: آمریکا به جنایات و حضور شرارت‌بار در منطقه پایان دهد
بازدید امیر حیدری از مرزهای ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان
چگونه چالش مومو را مهار کنیم؟
عراق: آمریکا مانع خرید پدافند هوایی روسیه شد
ایجاد مسیر سبز صادراتی برای کالاهای استاندارد
پشت پرده اختلاف عبدیان با مددی و استعفای اینستاگرامی عضو هیئت مدیره استقلال
تایید گزینه پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی از سوی کمیته قضایی سنا
تعطیلی شبکه حمل و نقل شهری لیون فرانسه در پی تهدید به بمب‌گذاری
وزارت اطلاعات: ۴۳ اخلالگر بازار ارز دستگیر شدند
لغو مجوز ۲ پرواز به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی
غصب خط لوله نفتی ایران توسط اسراییل
خودکشی نوجوانان و مسئولیت رسانه
تعمیرات مترو نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان بودجه است
نتایج نهایی آزمون دکترای سال ۹۹ اعلام شد
بازداشت ۴۳ نفر از دلالان بازار ارز در اصفهان
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان جمعه 2 آبان
تعطیلی سینماها اتفاق خوبی نیست/ چالش برای رسیدن به شخصیت یک زن عشایر
نگرانی سازمان جهانی بهداشت از افزایش مبتلایان کرونا در قره‌باغ
امیر احدی: تسلیحات جذابی برای فروش به دنیا داریم
گزارش تمرین استقلال| جلسه سرپرست باشگاه با فکری و مظلومی