ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
ترمز شرکت‌های خودروسازی کشیده می‌شود؟

ترمز شرکت‌های خودروسازی کشیده می‌شود؟

باشگاه خبرنگاران جوان
نا به سامانی بازار خودرو به یکی از غده های سرطانی اقتصاد ایران تبدیل شده واگر برای آرام سازی امواج متلاطم آن تصمیم قاطعی گرفته نشود عواقب غیر قابل جبرانی برای اقتصاد ایران خواهد داشت.
سیاسی
شناسه خبر : 7489529
پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۲:۰۳
۳

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، هر روزی که می‌گذرد بازار خودرو ملتهب تر شده و قیمت‌ها افزایش بیشتری دارند تا جایی که به نظر می‌رسد نابسامانی این بازار به یکی از غده‌های سرطانی اقتصاد ایران تبدیل شده است و اگر برای آرام سازی امواج متلاطم بازار خودرو تصمیم قاطعی گرفته نشود این مساله  می‌تواند عواقب غیرقابل جبرانی برای اقتصاد ایران داشته باشد، چرا که زمانی یک فرد با سرمایه ای ۱۰۰ میلیون تومانی می‌توانست یک تغییر نسبتا محسوس در زندگی خود ایجاد کند و حتی یک ماشین مدل بالا  برای خود تهیه کند اما در این بخش از تاریخ کشور تنها باید با آن یک پراید بخرد!

مستندات حاکی از از آن است که وجود وزارتخانه ای بی سکاندار و صاحب راه را برای موج سواری بیشتر شرکت های خودرو سازی هموار تر کرده ،و این شرکتها   به صورت یک طرفه تنها سود و زیان خود را در نظر گرفته و به باورشان مردم باید مانند یک ربات تابع افزایش قیمت  ناگهانی و هر چند ماه یکبار محصولات  آنها  باشند و دم نزنند، اخیرا نیز شورای رقابت در اقدامی قابل تامل به شرکتهای خودروساز مجوز داد تا هر سه ماه یک بار  قیمت خودروی تولیدی خود که کیفیت چندانی نیز ندارد را بالا ببرند.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در مصاحبه ای اعلام کرده بود که اگر خودروسازان خواستار تغییر قیمتی محصولات خود آن هم هر سه ماه یک بار باشد باید درخواست خود را به وزارت صنعت اعلام و با دریافت نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی تصمیم نهایی در مورد تغییر قیمت ها توسط ستاد تنظیم بازار گرفته شود  بنابر این به نظر می‌رسد  که شورای رقابت یک چک سفید امضا را در اختیار شرکت های خودرو سازی قرار داده تا بتوانند  هر مبلغی که میخواهند به حساب جیب مردم روی آن یادداشت کنند  و طبعا  اگر وزیر صنعت و معدن سریعا به مجلس معرفی نشود داستان  قیمتهای خودرو از این نیز تلخ تر خواهد شد.

نرخ خودرو بر قیمت همه کالاهای مصرفی تاثیر گذار است/مجلس به افزایش بی رویه قیمت خودرو ورود خواهد کرد

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگو با  با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره  بی ثباتی بازار خودرو و افزایش قیمت  هر چند ماه یکبار این محصول مورد نیاز مردم اظهار کرد: افزایش بی رویه قیمت  اتومبیل با هدف ایجاد ثبات اقتصادی در کشور کاملا منافات داشته و منطقی نیست پس  بهتر است آقایان تصمیم گیرنده در ابتدا به عواقب تصمیمات خود بیشتر فکر کنند، چرا که خودرو یک الگو بوده و هرگونه تغییر و نوسان در نرخ آن بر قیمت همه اجناس و کالاهای مصرفی مردم تأثیر می‌گذارد.

 وی  بیان کرد: قیمت خودرو باید هر دو سال یا نهایتا هر یکسال یکبار مورد بازنگری قرار گیرد و  بنا براین تصمیمات  شورای رقابت به نابسامانی بازار خودرو دامن می‌زند، قطعا مجلس و کمیسیون صنایع در اولین فرصت به موضوع افزایش بی رویه و زودهنگام قیمت خودرو ورود خواهند کرد.

 همچنین مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو  با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره افزایش بی رویه قیمت خودرو  گفت: قیمت‌ خودرو در سایه عدم نظارت مناسب  روند افزایشی داشته و دولت نیز این بازار را رها کرده است و بنا بر اینیکی از مواردی که  دولت باید به آن ورود جدیداشته باشد بحث دلال‌بازی در این بازار است، دست این افراد باید از این بازار کوتاه شود و در شرایطی که بازار خودرو دچار تلاطم جدی شده وزارت صنعت  نیز با سرپرست اداره می‌شود.

 عملکرد شرکتهای خودروسازی کل صنایع کشور را زیر سوال برده است/ صنعت خودرو به نماد بی کیفیتی محصول ایرانی تبدیل شده

اکنون به نظر می‌رسد که مجلس با تدوین  و اعلام وصول طرحی تحت عنوان" طرح تحول بازار صنعت خودرو   " سعی دارد تا افسار گران فروشی شرکت های خودرو سازی را کشیده و راه را بر رانت خواران و سوداگران این حوزه سد کند  البته پیش از این نیز نمایندگان در دوره های پیشین پارلمان چنین طرح هایی ارائه کرده بودند که اقبال چندانی نداشتند و نتوانستند بازار خودرو را سامان ببخشند.

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به طرح مجلس برای ساماندهی بازار خودروگفت: به نظر می‌رسد که در صورت تصویب این طرح بسیاری از مشکلات حوزه خودرو حل شود، البته این امر نیازمند اجرای خوب آن است،متأسفانه صنعت خودرو به نماد بی کیفیتی محصول ایرانی تبدیل شده و ما مصمم هستیم که این طرز تفکر را تغییر دهیم، چرا که عملکرد شرکت‌های خودروسازی کل صنایع کشور را زیر سوال برده است.

آیا مجلس افسار شرکت های خودروسازی را خواهد کشید؟/سرنوشت قیمت خودرو در دست بهارستان نشین ها

وقتی  کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای تبدیل گردد، بازار به هم می‌ریزد/عرضه خودرو در بازار بورس؟

 

 روح الله ایزد خواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  در مصاحبه ای با اشاره به طرح جدید مجلس  در راستای  تحول در بازار خودرو اظهار کرد:در زمان حاضر کشور ظرفیت تولید خودرو را دارد اما به‌دلیل توزیع غیرشفاف این محصول، بازار فروش خودرو دچار آسیب‌های فراوان شده ‌است. وقتی خودرو که یک کالای مصرفی‌ است، به کالایی سرمایه‌ای تبدیل گردد، بازار به هم می‌ریزد و آشفته می‌گردد.

ایزدخواه افزود: بر این اساس، طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک، با همکاری اندیشکده‌ها و منتقدین، در مجلس آماده شده است و بعد از اعلام وصول در زمان حاضر در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است.

وی گفت: مبنای این طرح، اصلاح روش توزیع و فروش خودرو است و این امر با عرضه این محصول در بورس کالا محقق م و تلاش می‌شود با عملیاتی شدن این موضوع، روش‌های توزیع خودروی صفر به‌غیر از مسیر بورس کالا بسته شود تا خودروسازان نتوانند از درب‌های پشتی، خودرو را به فروش رسانند. با فروش خودرو در بورس کالا، عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می‌کند و عملاً قیمت‌گذاری دستوری به‌دلیل ناکارآمد بودن حذف می‌شود.

 

طرح تحول بازار خودرو به تازگی توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول و احتمالا به زودی در صحن مجلس بررسی می‌شود،حالا باید دید که آیا طرح فعلی می‌تواند نسخه شفا بخشی برای صنعت خودرو باشد یا همانند طرح های پیشین به فراموشی سپرده خواهد شد ،بدیهی است که یکی از مطالبات مردم کاهش قیمت اتومبیل و بازگشت ثبات به بازار آن است و باید دید که نمایندگان مجلس چه دارویی برای درد مزمن گرانی خودرو تجویز خواهند کرد.

انتهای پیام/

 

 

خبر در لحظه
آغاز کمپین اعتراضی علیه کالاهای اماراتی در عراق/ آیا سهم ایران از بازار همسایه شرقی افزایش می‌یابد؟
صالحی: برای صیانت از چندجانبه‌گرایی باید به رفتارهای مخرب آمریکا پایان داد
حماس به اسرائیل هشدار داد
پمپئو: اروپایی‌ها به طور خصوصی به ما می‌گویند بسیار نگران فروش تسلیحات به ایران هستند
گروسی: مرتبا درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران به شورای حکام گزارش می‌دهم
وقتی شهرام ناظری متاثر از شهادت دوستش به «کاروان شهید» می‌رسد + صوت
عراق|نشست مهم الکاظمی با رهبران گروه‌های سیاسی
کور شدن شهروند تهرانی پس از مصرف الکل به دلیل ترس از ابتلا به کرونا!
به زودی با شرمندگی دست به دامان ایران می‌شوید
ایزدخواه از دریافت خودرو دناپلاس اتومات انصراف داد
نشست مجلس فردا غیرعلنی برگزار می‌شود
پاسخ پلیس راهور به انتشار کلیپ درگیری مامور راهور با موتورسوار متخلف
ولورهمپتون در آستانه خرید مدافع بارسلونا
شکایت ملکی از نفت مسجد سلیمان رد شد
کلاهبرداری از دختر جوان با وعده خوانندگی/ قتل ناجوانمردانه شوهر در خواب با اسید/ رد پای مادر زن خواننده معروف در پرونده قتل میلیاردی
ابراز امیدواری گروسی درباره تداوم همکاری‌های آژانس با ایران
نشست غیرعلنی مجلس برای بحث درباره مسائل داخلی فردا برگزار می‌شود
فرهاد مجیدی اشتباه کرد که استعفا داد/ با استیضاح وزیر چیزی درست نمی‌شود/ من باشم باج بازیکنان تستی را قبول می‌کنم!
شصت و چهارمین نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد
آزار جنسی اسرای زن فلسطینی در زندان‌های اسرائیل