ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
تشریح ماحصل اقدامات انجام شده در دوران کرونا از زبان«خیابانی»

تشریح ماحصل اقدامات انجام شده در دوران کرونا از زبان«خیابانی»

خبرگزاری تسنیم
سرپرست وزارت«صمت»،گفت: ماحصل اقدامات انجام شده در دوران کرونا این است که امروز از روزی 200 هزار عدد تولید ماسک به تولید روزی 6 میلیون رسیدیم و از واردکننده به صادرکننده دست یافتیم.
سیاسی
شناسه خبر : tn.ai
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵:۱۶
۶

به گزارش  گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم،  حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز (یکشنبه 15 تیر) مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد وزارتخانه  اظهار داشت: این وزارتخانه سهم قابل توجهی در اقتصاد کشور دارد و حدوداً 40 تا 45 درصد سهم تولید ناخالص داخلی، بیش از 33 درصد سهم اشتغال و 75 درصد سهم صادرات غیرنفتی را در بر میگیرد.

وی بیان کرد: در حوزه صنعت، 72 هزار واحد بزرگ و کوچک داریم که حدود 2.5 میلیون اشتغال را در کشور رقم میزند، 60 درصد واحدهای صنعتی در 900 شهرک صنعتی حضور دارند و حدود 40 درصد از واحدهای صنعتی خارج از شهرکهای صنعتی قرار گرفتهاند و همه تلاش ما این است که در حوزه  جهش تولید، بخش عمدهای از این واحدها که به صورت غیرفعال یا نیمهفعال هستند را فعال کنیم.

سرپرست وزارت «صمت»افزود: یکی از کارهای ما در سه ماهه اخیر تامین مواد اولیه کارخانجات بود که یک ماه به دلیل محدودیتهای ارزی این موضوع با وقفه روبرو شده بود و در خردادماه تلاش کردیم با هماهنگی بانک مرکزی از منابع ارز حاصل از صادرات، مواد اولیه کارخانجات را تامین کنیم. در حاشیه امنیت نیستیم، اما تلاش میکنیم که این روند ادامه یابد.

مدرس خیابانی در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: 53 میلیارد تن ذخایر معدنی کشف شده داریم که در حال حاضر حدود 11 هزار معدن پروانه بهرهبرداری دارند که سالانه حدود 500 میلیون تن برداشت میکنیم. منابع معدنی ما در 4 حوزه معادن فلزی، غیرفلزی، سنگهای ساختمانی و سنگهای تزئینی هستند.

وی ادامه داد: جامعه بزرگ اصناف با حدود 3 میلیون واحد صنفی که 6 میلیون نفر شاغل در این حوزه را شکل می‌دهد و با نرخ حدود تکفل 20 میلیون نفر در حوزه اصناف مشغول هستند و جامعه بزرگ صنفی چه قبل از انقلاب و چه بعد از جنگ اثرات قابل توجهی در حوزه اقتصاد و امنیت داشت و در شرایط فعلی هم بهترین حماسه‌اش در همراهی با مجموعه دولت و در کنار مردم بودن است.

سرپرست وزارت «صمت» با بیان اینکه اصناف مردمی‌ترین نهاد اقتصادی کشور است، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اصناف گفت: باید تلاش کرد که اصنافی که بیش از همه آسیب دیدند را یاری دهیم و کمک کنیم.

مدرس خیابانی با اشاره به وجود بیش از 33 هزار کارت بازرگانی در کشور، اظهار داشت: سال 98 صادرکنندگان ما که بخش عمده آنها از تولیدکنندگان هستند حماسه خوبی آفریدند و 41.3 میلیارد دلار حجم صادرات کشور که به صد کشور دنیا با شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی رکورد وزنه صادرات در این سال زده شد و بیش از صد و سی و پنج میلیون تن حجم انواع کالاهای صادراتی شد که تنها 57 میلیون تن صادرات در حوزه زنجیره به ارزش 9 میلیارد دلار بود.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به حوزه واردات گفت: همه تلاش مجموعه وزارت صمت مخالفت با هرگونه واردات است و بیش از 1500 ردیف تعرفه در سال گذشته مسدود شده و امسال هم این عدد در 3 ماهه اول حدود 2500 ردیف کالای مشابه یا غیرضرور را اضافه کردیم و ترکیب واردات به کشور به گونه‌ای است که 85 درصد کالاهای کشور مواد اولیه و نهادهای تولید و 15 درصد کالاهای مصرفی که حدود 7 درصد آن مربوط به کالاهای اساسی است.

مدرس خیابانی با اشاره به بخش عملکرد این وزارتخانه یادآور شد: در مجموعه صنعت و معدن در سال 98 علیرغم اینکه بسیاری از بخش‌ها رشد را تجربه نکردند در بخش معدن 1.9 درصد و در بخش صنعت 2.1 درصد رشد داشتیم و میزان جوازهای تأسیس در این 3 ماه یعنی در شدیدترین تحریم‌ها حدود 25 درصد جوازها در حوزه تعداد از لحاظ سرمایه‌گذاری 37.3 درصد و 18.1 درصد در حوزه اشتغال مجموعه جوازهای تأسیس شده است.

وی با تاکید بر اینکه جهش تولید یکی از محوری‌ترین اقدامات وزارت صمت است، ادامه داد: با فرمان مقام معظم رهبری جهش تولید به عنوان اولویت‌ترین موضوع در دستور کار همه نهادها و دستگاه‌ها قرار گرفته است و به عنوان تکلیفی همگانی مطرح است و البته وزارت صمت هم نقشی تعیین‌کننده دارد و مسئولیت سنگینی از باب تحقق جهش تولید دارد.

سرپرست وزارت «صمت» یادآور شد: در ابتدای اسفندماه 98 در حالی که برای چند محموله کوچک دچار مشکل بودیم به نقطه‌ای رسیدیم که با یک بسیج همگانی و میدان دادن به مردم و نهادهای انقلابی جهادی و نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام با استفاده از ظرفیت داخلی با تغییر خطوط و سه شیفته کردن مجموعه تولید گامی بزرگ برای تولیدات برداشتیم.

مدرس خیابانی بیان داشت: ماحصل اقدامات انجام شده در دوران کرونا این است که امروز از روزی 200 هزار عدد تولید ماسک به تولید روزی 6 میلیون رسیدیم و از واردکننده به صادرکننده دست یافتیم و تمامی کارخانجات و خیاط‌خانه‌ها امروز 700  هزار دست لباس پرستاری را دپو و صادرات خواهیم کرد و بسیاری از تجهیزات کرونایی مانند مانیتور علائم حیاتی و دستگاه اکسیژن‌ساز را صادر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ارقام عملکردی در حوزه جهش تولید طی 3 ماهه اول سال قابل تقدیر است، افزود: خودرو اولین حوزه ای بود که تحریم شد و کره‌ای‌ها و فرانسوی‌ها کشور را ترک کردند اما ما در سه ماهه اول امسال بعد از دو سال رشد منفی خودرو با افزایش تولید به بیش از 200 هزار خودرو بیش از 8 درصد تولید خودرو در سه ماهه اول سال را شاهد بودیم و 55 درصد تحویل خودرو انجام شد و بیش از71 درصد تعهدات ما کم شده است و امسال بیش از 40 درصد رشد برنامه تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در برنامه تولید ما قرار دارد. این افزایش را در حوزه‌های دیگر شاهد هستیم و امسال بیش از 115 درصد افزایش رشد تولید لباسشویی و 50 درصد رشد تولید تلویزیون، 32 درصد رشد تولید آلومینیوم را در سه ماهه اول امسال داشتیم.

ادامه دارد ...

خبر در لحظه
نحوه دریافت اینترنت هدیه خبرنگاران اعلام شد
وکیل برانکو: پرداخت ۶۰ درصد طلب برانکو دروغ است/ با عملی شدن مجازات فیفا مشکل پرسپولیس آغاز می‌شود
لیگ دسته اول فوتبال| قهرمانی و صعود مس رفسنجان به لیگ برتر قطعی شد/ آلومینیوم از مس کرمان سبقت گرفت
رهبر انصارالله: ریشه مشکلات امت اسلامی دور شدن از ولایت است
خانواده کارگرمتوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟
مسجدی: برای تحقق پیشرفت و آسایش ملت عراق درکنار آنها و دولت این کشور ایستاده ایم
لبنان|حسان دیاب: خروج از بحران کشور تنها از راه انتخابات زودهنگام ممکن است
ابراز همدردی پوتین با دولت و ملت هند در پی سانحه هوایی مرگبار
دیاباته: نمی‌توانم بگویم در استقلال می‌مانم یا نه
به خشونت کشیده شدن اعتراضات در بیروت لبنان
کمک همراه اول به مناطق محروم اهواز
شمار قربانیان انفجار بیروت به ۱۵۸ کشته و بیش از ۶ هزار زخمی رسید
انتخابات زودهنگام تنها راه برون‌رفت از بحران فعلی است
پیام راموس پس از پایان فصل برای رئال مادرید
آغاز لیگ بلژیک با پیروزی شارلوا/ قلی زاده ۹۰ دقیقه بازی کرد
معترضان لبنانی خواستار محاکمه مقصران انفجار بیروت شدند
درگیری پلیس لبنان با معترضان خشمگین در بیروت
شمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۵۸ نفر رسید
استاندار بیروت: از وجود مواد منفجره در بندر بیروت اطلاعی نداشتیم
افزایش دو برابری صادرات شرکت مس نسبت به سال گذشته