ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
تولید ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی در کشور

تولید ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی در کشور

خبرگزاری ایلنا
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: مجموع تولیدات شیلاتی در سال ۹۸ بیش از یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تن بوده که ۴۱ درصد از آبزی‌پروری و ۵۹ درصد از صید تأمین‌شده است.
اقتصادی
شناسه خبر : 935483
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰:۱۰
۴

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: مجموع تولیدات شیلاتی در سال ۹۸ بیش از یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تن بوده که ۴۱ درصد از آبزی‌پروری و ۵۹ درصد از صید تأمین‌شده است.

به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، نبی‌الله خون‌میرزایی با اشاره به محدودیت‌های غذایی برای انسان امروز، گفت: این محدودیت‌ها، انسان را برای تولید به سمت دریا هدایت کرده و تولیدات شیلاتی جهان را در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۲۱۲ میلیون تن رسانده است.

وی ادامه داد: بیش از ۵۴ درصد تولیدات شیلاتی در دنیا از پرورش و آبزی‌پروری و ۴۶ درصد آن از صید است.

خون‌میرزایی بابیان اینکه رویکرد تولید در سازمان شیلات ایران همسو با رویکرد جهانی است، یادآور شد: مجموع تولیدات شیلاتی در سال ۹۸ بیش از یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تن بوده که ۴۱ درصد از آبزی‌پروری و ۵۹ درصد از صید تأمین‌شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به رشد ۴۰ برابری تولیدات شیلاتی کشور از سال ۵۷ تاکنون، گفت: مصرف سرانه آبزیان نیز با رشد تولید افزایش‌یافته و از یک کیلوگرم در سال ۵۷ به بیش از ۱۳ کیلوگرم در سال ۹۸ رسیده است.

رئیس سازمان شیلات ایران بابیان اینکه کشورمان در مجموع تولیدات شیلاتی جهان رتبه بیست و سوم جهان را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: ایران در صید آبزیان رتبه بیست و پنجم، در پرورش یا آبزی‌پروری رتبه هجدهم، در صید تن ماهیان اقیانوس هند رتبه دوم و در صید غرب اقیانوس هند رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

خون‌میرزایی، افزود: ایران در تولید ماهی قزل‌آلا در آب‌های شیرین و شور رتبه اول جهان، در پرورش میگو رتبه چهاردهم جهان، در تولید گوشت ماهیان خاویاری رتبه سوم و در تولید خاویار رتبه دوم جهان را دارد و این‌ها نشان‌دهنده ظرفیت این بخش برای اشتغال، تولید و ارزآوری است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به عملکرد حوزه شیلات در دولت تدبیر و امید، گفت: در این دوره، رشد ۲۶ درصدی را در حوزه ماهیان گرمابی شاهد بوده‌ایم؛ همچنین تولید ماهیان خاویاری ۴.۵ برابر شده است؛ در پرورش ماهیان سردآبی نیز رشد ۲۷ درصدی و در پرورش میگوی در آب‌شور  رشد ۳.۶ برابری داشته‌ایم.

 وی با اشاره به افزایش میزان صید و مصرف سرانه آبزیان، گفت: در صید رشد ۴۷ درصدی و در مصرف سرانه رشد ۵۶ درصدی را نسبت به سال پایه دولت یازدهم شاهد هستیم.

رئیس سازمان شیلات ایران با تأکید بر اینکه رشد تولیدات شیلات در دولت یازدهم و دوازدهم مستمر بوده است، تصریح کرد: در پرورش ماهیان گرمابی سالانه بیش از ۷ درصد، در پرورش ماهیان سردآبی سالانه بیش از ۸ درصد و در پرورش میگو سالانه بیش از ۲۴ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: آمارها نشان می‌دهد که اگر سیاست‌های حمایتی از این بخش صورت گیرد، این بخش ظرفیت جهش تولید بسیار بالایی دارد.

وی، تصریح کرد: میزان تولید ماهیان خاویاری در شش سال گذشته سه و نیم برابر شده است؛ صید از آب‌های فراسرزمینی در اقیانوس هند به پشتوانه ناوگان مجهز صید کشورمان بیش از ۴۱ درصد رشد داشته است؛ همچنین صید از گونه‌های کمتر برداشت‌شده مانند فانوس ماهیان آغاز شده و چشم‌انداز روشنی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

خون‌میرزایی یادآور شد: رویکرد کلی سازمان شیلات ایران در آبزی‌پروری همگام با سیاست‌های جهانی، توسعه همه‌جانبه پرورش یا آبزی‌پروری و مدیریت صید به‌خصوص محدود کردن صید در نواحی ساحلی و کم کردن فشار بر منابع آبزیان است.

رئیس سازمان شیلات ایران، با بیان این که در بخش آبزی‌پروری، افزایش بهره‌وری از رویکردهای جدی این سازمان است، یادآور شد: با استفاده از امکانات موجود به‌منظور افزایش تولید در واحد سطح همراه با کاهش ضایعات برنامه‌ریزی‌شده است.

وی رویکرد دوم این سازمان را توسعه پرورش آبزیان به‌خصوص در آب‌های لب‌شور و شور با تمرکز بر پرورش میگو عنوان کرد و ادامه داد: رویکرد سوم این سازمان توسعه پرورش ماهی در دریا است که در این زمینه نیازمند مساعدت ویژه دولت هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت صید و صیادی در کشورمان گفت: پایداری صید و حفظ اشتغال موجود در جامعه صیادی و همچنین خودداری از فشار بیش‌ازحد بر منابع و ذخایر نزدیک و توسعه صید در آب‌های فراسرزمینی و دور به‌خصوص در اقیانوس هند مدنظر سازمان شیلات ایران بوده است.

وی ادامه داد: توسعه صید از گونه‌های کمتر برداشت‌شده، افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات این بخش نیز در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به مقایسه میزان صید در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: این مقایسه نشان می‌دهد که در صید محصولات شیلاتی بیش از ۴۷ درصد رشد داشته‌ایم که این رشد عمدتاً صید فراساحلی بوده است.

خون‌میرزایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مشکلات تحریم‌ها و لزوم حمایت از صنعت نوپا پرورش ماهی در دریا اشاره کرد و یادآور شد: در این بخش نیازمند پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای واردات تجهیزات هستیم و درصورتی‌که از طرح پرورش ماهی در دریا حمایت شود، خواهیم توانست به اهداف برنامه دست‌یابیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توسعه پرورش میگو، گفت: پرورش میگو در دولت یازدهم و دوازدهم افزایش پیداکرده است اما آنچه مایه امیدواری است که جهش بزرگ تولید در این بخش رخ دهد آن است که در حال حاضر از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی مناسب، ۶۴ هزار هکتار آن به سرمایه‌گذاران واگذارشده است و فقط از ۱۲ هزار هکتار آن بهره‌برداری می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم ۱۳ هزار هکتار اراضی پرورش میگو که در دست‌ساخت داریم را تا سال آینده به بهره‌برداری برسانیم، به پشتوانه این سطح ۲۵ هزار هکتاری، خواهیم توانست ۱۰۰ هزار تن تولید داشته باشیم که از اهداف برنامه افق ۱۴۰۴ است.

خون‌میرزایی با بیان این که تکلیف برنامه در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب تولید ۵۲ هزار تن و ۶۰ هزار تن میگو در کشور است، گفت: صادرات میگو ارزآوری خوبی را به همراه دارد و سبب مثبت شدن تراز تجاری این بخش می‌شود.

خبر در لحظه
لیگ دسته اول فوتبال| قهرمانی و صعود مس رفسنجان به لیگ برتر قطعی شد/ آلومینیوم از مس کرمان سبقت گرفت
رهبر انصارالله: ریشه مشکلات امت اسلامی دور شدن از ولایت است
خانواده کارگرمتوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟
مسجدی: برای تحقق پیشرفت و آسایش ملت عراق درکنار آنها و دولت این کشور ایستاده ایم
لبنان|حسان دیاب: خروج از بحران کشور تنها از راه انتخابات زودهنگام ممکن است
ابراز همدردی پوتین با دولت و ملت هند در پی سانحه هوایی مرگبار
دیاباته: نمی‌توانم بگویم در استقلال می‌مانم یا نه
به خشونت کشیده شدن اعتراضات در بیروت لبنان
کمک همراه اول به مناطق محروم اهواز
شمار قربانیان انفجار بیروت به ۱۵۸ کشته و بیش از ۶ هزار زخمی رسید
انتخابات زودهنگام تنها راه برون‌رفت از بحران فعلی است
پیام راموس پس از پایان فصل برای رئال مادرید
آغاز لیگ بلژیک با پیروزی شارلوا/ قلی زاده ۹۰ دقیقه بازی کرد
معترضان لبنانی خواستار محاکمه مقصران انفجار بیروت شدند
درگیری پلیس لبنان با معترضان خشمگین در بیروت
شمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۵۸ نفر رسید
استاندار بیروت: از وجود مواد منفجره در بندر بیروت اطلاعی نداشتیم
افزایش دو برابری صادرات شرکت مس نسبت به سال گذشته
تردد در محور‌های مواصلاتی استان تهران سنگین و نیمه سنگین است
آیه‌ای که در کنار ولایت اهل بیت (ع) اشاره به ولایت فقیه دارد+صوت