ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
راهکارهایی برای حفظ آرامش در برابر انتقاد

راهکارهایی برای حفظ آرامش در برابر انتقاد

باشگاه خبرنگاران جوان
یک روانشناس درباره راهکارهای حفظ آرامش در برابر انتقاد دیگران توضیحاتی داد.
اجتماعی
شناسه خبر : 7369858
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶:۰۵
۶

فرشته سادات شجاعى روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره راهکارهای حفظ آرامش در مقابل انتقاد، اظهار کرد: همواره به شخصی که در حال انتقاد کردن از شماست با استفاده از حرکات دست و سر و جملات تأییدی نشان دهید که به حرف‌هایش گوش می‌دهید و از طرف مقابل بخواهید توضیح بیشتری در این خصوص به شما ارائه دهد.

شجاعى بیان کرد: دادن اطلاعات بیشتر شناخت بهتری از شرایط و وضعیت به ما می‌دهد و در عین حال برای تجزیه و تحلیل موضوع مدت زمان بیشتری خواهیم داشت. با گذشت زمان می‌توانیم کم‌کم آرامش خود را بازیابیم و بر خود مسلط شویم. همواره باید به انتقاد‌هایی که صورت می‌گیرد با دید مثبت نگاه کنیم و در برابر آن‌ها جبهه نگیریم و با نگاه مثبت سعی کنیم پاسخگوی آن باشیم.

وی با بیان اینکه دیدگاه خود را هنگام انتقاد مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید، افزود: اگر انتقادى منجر به ایجاد استرس می‌شود، نفس عمیق کشیده و در مورد اینکه این امر ارزش استرس دارد یا خیر، با خود تفکر کنید، بدین وسیله به زودی متوجه خواهید شد که این وضعیت که هم اکنون منجر به ایجاد استرس شده است، در روز‌های آتی، ارزشی نخواهد داشت، پس اجازه ندهید تا اموری که خارج از کنترل شما هستند، منجر به ایجاد استرس در شما شوند.

این روانشناس با بیان اینکه سعی کنید نقاط مشترکی بین دیدگاه خود و انتقاد‌های طرف مقابل بیابید و بر اساس آن وارد بحث شوید، گفت: شما هم سعی کنید نظرات خود را به روش‌های مختلف بیان کنید، به طرف مقابل نشان دهید که سعی دارید به یک وحدت نظر برسید.

شجاعی با بیان اینکه اگر فکر می‌کنید طرف مقابل در حال دروغ گفتن است، سعی کنید چند پرسش زیرکانه مطرح کنید تا واقعیت را از کذب تشخیص دهید، گفت: در مدت زمانی که از شما انتقاد می‌کنند سعی نکنید به دفاع از خود برخیزید و صحبت‌های طرف مقابل را به منظور دفاع از خویش قطع کنید. وقتی کسی احساس می‌کند طرف مقابل به حرف‌هایش گوش نمی‌دهد، جدی‌تر و سختگیرتر می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر در محل کار، شخصی به خاطر موردی غیر از مسائل کاری، شما را مورد انتقاد قرار داد به وی بگویید: «من می‌دانم شما با گوشزد کردن این مورد سعی دارید به بهتر بودن من کمک کنید، اما آیا این موضوع بر کار من تأثیر گذاشته است؟». وقتی از شما انتقاد می‌کنند بلافاصله از کوره در نروید، شاید این انتقادات به این دلیل باشند که شما پیشرفت کنید.

این روانشناس ادامه داد: تمرین مدیتیشن تأثیر قابل توجهی بر کنترل استرس و ایجاد حس آرامش در فرد دارد، کافی است گوشه‌ای بی سر و صدا یافته و مدتی به تنفس یا عبادت، تمرکز کنید، این امر به کاهش حواس پرتی‌ها و افکار پریشان کمک می‌کند، همانند ذهن آگاهی، چنین تمریناتی منجر به کاهش استرس و حفظ آرامش در طول روز می‌شوند، حتی اختصاص ۵ دقیقه از زمان روزانه به چنین تمریناتی، منجر به تغییرات مثبت و جدی در زندگی می‌شود.

شجاعی با اشاره به اینکه هنگام انتقاد کردن از گفتار و باور‌های منفی دوری کنید، افزود: گفتار منفی با خود، تأثیر قابل توجهی بر افزایش استرس و سرخوردگی دارد، الگو‌های تفکرات روزمره خود را تحت بررسی قرار دهید و از تفکرات منفی دوری کنید و به جای آن، سعی کنید تا نکات منفی موقعیت‌های مختلف را مدنظر قرار دهید.

وی با بیان اینکه صبر و شکیبایی را در شرایط روزمره مختلف تمرین کنید، گفت: با قرار دادن خود در موقعیت‌های استرس زای مختلف، صبر و شکیبایی خود را محک بزنید، این امر شاید خسته کننده به نظر برسد، اما تأثیر قابل توجهی بر توانایی و حفظ آرامش شما دارد. تشکر و قدردانی به صورتی مستقیم هورمون‌های ایجاد کننده استرس را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نه تنها منجر به ایجاد حس خرسندی در فرد می‌شود، بلکه نقش قابل توجهی نیز در مدیریت استرس برعهده دارد.

این روانشناس با تأکید بر اینکه همه مسائل را شخصی تلقی نکنید، تصریح کرد: مسائل همواره مربوط به شخصِ شما نیستند، اگر فردی از سخنان گستاخانه برای صحبت و حمله به شما استفاده می‌کند، کافی است به خودتان یادآوری کنید که این امر مربوط به شما نیست و می‌تواند به دلیل از دست دادن آرامش، داشتن روز بد، عدم رضایت از شغل خود یا حتی عصبانی بودن به دلایل شخصی باشد، اگر خود را به جای فرد قرار دهید، به جای نشان دادن عکس العمل، سعی می‌کنید تا خود تان را آرام کنید.

شجاعی خاطرنشان کرد: در اغلب موارد انتقاد‌هایی که از ما می‌شوند در واقع لطف بزرگی در حق ما به شمار می‌روند، به ویژه وقتی بدانیم که این انتقاد‌ها سعی در بیان حقیقت دارند و برخی از دوستان ما به‌ خاطر خوشایند ما جرأت ابراز کردن آن را نداشته‌اند؛ در این صورت به جای موضع گرفتن و انکار حقیقت از طرف مقابل تشکر کنید و انتقاد‌هایی که از شما می‌شود را با روی خوش پذیرا باشید.

انتهای پیام/

خبر در لحظه
مخالفت نساجی با لغو احتمالی دیدار با فولاد
سریال «شرم» آخرین نقش آفرینی مرحوم سیروس گرجستانی در دنیای هنر/ نقشی که ناتمام ماند
برگزاری جلسه با استانداری تهران برای حل اختلاف با شرکت عمران پردیس
شیعی: بعد از جلسه هیئت رئیسه درباره بازگشت کفاشیان تصمیم می‌گیریم/ فیفا به همه تصمیمات ما احترام می‌گذارد
موبایل پرچمدار شارپ عرضه شد
کارکرد اندیشه شهید صدر برای امروز امت اسلامی بررسی می‌شود
کدام یک از وزرا به مجلس یازدهمی‌ها حساب پس دادند؟
ذخایر ارزی کره‌جنوبی به 410.75 میلیارد دلار افزایش یافت
رکورد حجم و ارزش معاملات بورس شکسته شد
یک پیش‌بینی شوکه‌کننده از آینده آبزیان جهان
3 صندوق سرمایه‌گذاری با مشارکت معاونت علمی وارد فرابورس می‌شوند
لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها به دولت ارائه شد
آیت‌الله فاطمی‌نیا: عزیزانم! "هر منبری گوش دادن و هر کتابی خواندن" ندارد
کشتی‌آرای: افزایش سفته بازی در بازار طلا و سکه/ حباب سکه بیش از یک میلیون تومان شد
جهانبخش از لیست برایتون دوباره خط خورد
شهروندان هنگام مراجعه به میادین میوه و تره بار حتماً ماسک بزنند
حماس: توطئه الحاق با مقاومت ملت فلسطین شکست می‌خورد
"پارچه‌های ضد کرونا" تولید شد!
پارلمان ترکیه، منطقه پرخطر انتقال کرونا اعلام شد
شیعی: قرارداد سنگینی با اسکوچیچ بسته نشده است