ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
کشور‌ها و دولت‌های اسلامی ضرورت اتحاد را درک نکرده‌اند/ لزوم تعهد مجدد به آرمان فلسطین برای نابودی اسرائیل

کشور‌ها و دولت‌های اسلامی ضرورت اتحاد را درک نکرده‌اند/ لزوم تعهد مجدد به آرمان فلسطین برای نابودی اسرائیل

باشگاه خبرنگاران جوان
وزیر خارجه ایران گفت: بار دیگر تعهد خود به آرمان فلسطین را تجدید نمائیم و اجازه ندهیم که این قساوت جهانی ادامه پیداکند.  
سیاسی
شناسه خبر : 7364525
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۶:۰۵
۶

به گزارش خبرنگار  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم روز جهانی قدس که به صورت آنلاین در شبکه اینستاگرام از ژوهانسبورگ پخش شد، سخنانی را ایراد کرد.

ظریف در ابتدای این برنامه گفت: بسیار مایه افتخار اینجانب است که در این برنامه که به منظور گرامیداشت جهانی روز قدس است، شرکت می‌کنم.

او ادامه داد: امسال ما شاهد یک همه‌گیری جهانی هستیم که مانع از حضور افرادی است که در آخرین جمعه ماه رمضان به آرمان فلسطینی باور دارند و همچنین قائل به ضرورت پایان تجاوزگری اسرائیل علیه مردم فلسطین و پایان شدیدترین نمونه‌های نقض حقوق بشر در فلسطین و شدیدترین نمونه‌های تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل هستند.

وزیر امور خارجه گفت: باور به آرمان فلسطین با هدف نمایش همبستگی جهانی و اراده تمامی جامعه جهانی و به خصوص مسلمانان در سرتاسر جهان است که می‌خواهند تا در برابر تجاوزگری، هیاهوی رسانه‌ای، جنگ افروزی، ترس افروزی و اخاذی از سوی رژیم اسرائیل ایستادگی کنند.

او افزود: این همه‌گیری همچنین به ما نشان داده است قدرت‌های جهانی که از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند قادر مطلق نیستند، آن‌ها همه چیز نیستند. قدرت‌های آن‌ها نیز حتی به واسطه یک ویروس کوچک می‌تواند تحت الشعاع قرارگرفته و تضعیف شود.  

ظریف در ادامه با بیان اینکه کشور‌ها و دولت‌های اسلامی ضرورت اتحاد را درک نکرده‌اند، اظهار کرد: مشکل این است که دولت‌های اسلامی این مشکل را درک نکردند که به این خِفَت بپردازند. امسال، این روز خِفَت (روز نِکبَت) به روز قدس بسیار نزدیک بوده است و خِفَت این بوده که ما نتوانستیم از فلسطینیان و آرمان آن‌ها در طول هفتاد سال گذشته حمایت کنیم.

او ادامه داد: علت آن هم صرفا این بوده که مردم و به خصوص دولت‌ها باور داشته‌اند که نمی‌توانند بر استکبار جهانی چیره شوند. این همه‌گیری به ما یادآوری کرد که تنها قدرت، همانا قدرت پروردگار مطلق است و دیگر قدرت‌ها شکست ناپذیر نیستند، حتی به واسطه یک ویروس کوچک.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به تداوم مقاومت هفتاد ساله مردم فلسطین، خاطرنشان کرد: این مقاومت نشان داده است که که تجاوزگری و نقض حقوق بین المللی و حتی تسلیحات هسته‌ای نمی‌تواند آرزوی ملی تمامی مردم را نابود کند. بار دیگر شاهد بودیم که در به اصطلاح «معامله قرن»، آن‌هایی که باور داشته اند ایالات متحده می‌تواند میانجی صلح باشد، چگونه دچار خطای فاحش شدند.

او افزود: ایالات متحده آمریکا به خصوص دولت کنونی این کشور، همدست تمام جنایاتی است که رژیم صهیونیستی مرتکب شده است. تمامی ویرانی‌ها، کشتار‌های دسته جمعی و تجاوزگری‌ها همگی با حمایت قاطع و همکاری کورکورانه دولت‌های متعدد آمریکا بوده است. اما دولت کنونی آمریکا؛ به آن دولت‌های اسلامی که کماکان به این کشور وابسته هستند و حتی امروز به صورت خِفَت بار با اسرائیل علیه دیگر کشور‌های اسلامی همکاری دارند، یادآوری کنم که این یک بن بست است.  

ظریف اظهار کرد: مقاومت مردم، مسلمانان، مردم فلسطین، مردم صلح دوست در سراسر جهان و عدم پذیرش قلدرمآبی، اشغالگری و آپارتاید، نقطه پایانی بر این قساوت خواهد بود.

او ادامه داد: این نقطه عطف تاریخ است. باور به خود و  توانایی‌های خود در ایستادگی در برابر خشونت، تروریسم و تروریسم دولتی پاسخی بر این مخاطره جهانی است. همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که اسرائیل، تنها و جدی‌ترین تهدیدی است که تاکنون برای حقوق بشر، صلح و امنیت جهانی، منع اشاعه و جهان عاری از تسلیحات کشتار جمعی قابل شناسایی بوده است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: از طریق هیاهوی رسانه ای، دروغ پراکنی و اخاذی امکان تغییر این واقعیت  وجود ندارد. همه دریافته‌ایم، حتی اگر پیش از این نیز تردیدی داشتیم که این رژیم و حامی آن، ایالات متحده آمریکا به تروریسم به عنوان ابزاری برای پیشبرد کار خود متوسل می‌شوند که این نشانه قوت نیست، بلکه این نشانه‌ای از ضعف است.  

او افزود: امسال روز قدس را بدون حضور یکی از بزرگترین مدافعان آرمان فلسطین گرامی می‌داریم و آن مدافع، فرمانده شهید قاسم سلیمانی است. اما به نحوه ترور این مرد شجاع توسط آمریکا نگاه کنید، در تاریکی شب و با استفاده از  ماشین ترور و نه در یک میدان نبرد و نه در یک هماوردی شجاعانه، بلکه از طریق یک عملیات تروریستی این نهایت و اوج ضعف است که ایالات متحده آمریکا با تمامی قدرت متصور خود مجبور به ترور سردار سلیمانی و همراهان وی در تاریکی شب می‌شود.

ظریف گفت: این نشان می‌دهد که انسان‌ها باید قدرت خود را دریابند و متوجه شوند که خداوند متعال تنها قدرت مطلق است و نه این قدرت‌های مادی. به همین دلیل است که در پایان ماه رمضان، یک ماه روزه دار بودیم تا تسلیم پذیری خود در برابر اراده الهی را نشان دهیم، این فرصت مغتنمی برای فهم این موضوع است که با تکیه بر قوت خود و با استناد به پروردگار متعال هیچ چیز نمی‌تواند بر ما چیره شود.

او در پایان تاکید کرد: بیائید بار دیگر تعهد خود به آرمان فلسطین را تجدید نمائیم و بار دیگر متعهد به شان و مقام خود به عنوان مسلمان و به عنوان انسان باشیم و اجازه ندهیم که این قساوت جهانی ادامه پیداکند.  

انتهای پیام/

خبر در لحظه
بازگشایی مرز‌های بازرگان و هابور از سوی ترکیه
صنوف آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات در سامانه کارا ثبت نام کنند
محمد دادکان دادگاهی می‌شود!
خبر بد به بارسلونا؛ توپچی‌ها تصمیم گرفتند
براتى: خطر تعلیق فوتبال ایران را تهدید نمى‌کند
خانه پدر سنتور ایران در نیشابور تخریب شد
تولید نفت خام آمریکا به کمترین میزان از اکتبر ۲۰۱۸ رسید
انواع تسویه حساب کارفرمایان با کارگران
جدول برنامه درسی ۱۵ خرداد دانش‌آموزان
خضریان: غیزانیه بخش کوچکی از محرومیت‌هاست/ زیر کولر نمی‌توان مشکلات مردم را فهمید
سوریه ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه این کشور را محکوم کرد
بزودی مرز «بازرگان» بازگشایی می‌شود/ وضعیت «رازی» و «سرو» نامشخص است
گام‌های وزارت صمت برای حل مشکل ذوب‌آهن
تهیه پیش‌نویس مصوبه هیات وزیران برای انتقال هپکو به ایمیدرو
۷۱ قربانی جدید کرونا در ایتالیا
آخرین جزئیات آتش سوزی در پالایشگاه تهران
فردا؛ آخرین مهلت برای آزادسازی سهام عدالت/پیش‌فروش ۴۵ هزار محصول ایران خودرو از هفته آینده
نرخ مصوب حبوبات در میادین میوه و تره بار، برای خرید موتورسیکلت چقدر پس انداز کنیم؟
پرواز‌های بین‌المللی اوکراین از سرگرفته می‌شود
امید نورافکن در قرنطینه (عکس)