ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
تحقیقات پیشروی ایران در زمینه واکسن کرونا/ ۷۰ کارآزمایی بالینی

تحقیقات پیشروی ایران در زمینه واکسن کرونا/ ۷۰ کارآزمایی بالینی

خبرگزاری مهر
رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ایران در تحقیقات کرونا پیشرو بوده است و کارهای دیگری که بر روی واکسن کرونا شروع شده است به خوبی در حال پیشرفت است.
دانش و فناوری
شناسه خبر : 0
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷:۱۳
۱۱

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مصطفی قانعی در نشست خبری مجازی امروز پنجشنبه اول خرداد در محل وزارت بهداشت افزود: برای بیماری کرونا چون هیچ درمان قطعی وجود ندارد باید تمام موارد که پیشنهاد خاصی برای بهبود بیماران یا کیت تشخیصی یا شیوه تشخیصی خاصی را ارائه می دهد حتما در کمیته علمی بررسی شود و بعد اجرا شود.

وی گفت: از منظر علمی موجب شد ما در وزارت بهداشت ضمن اینکه بیماران را بسیار خوب کنترل کنیم و بیماری را بسیار خوب مهار کنیم. از طرفی باعث شد هیچ یک از استانداردهای بهداشت و درمان زیر پا گذاشته نشود. با اینکه در فوریت ها برخی از کشورها ممکن است اقدامات خاصی را بکنند که در رسانه ها شاهد آن هستیم. برخی مسئولان درجه اول یک کشور بزرگ پیشنهاداتی می کند که کاملا خلاف امور پزشکی و سلامت بیماران است.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: اما در کشور ما با تشکیل کمیته علمی هر گونه پیشنهادی که برای درمان، پیشگیری و تشخیص این بیماری بود حتما از کمیته علمی عبور کرد و این باشد دانشمندانی که در کشور فعال هستند احساس کنند که قواره های علمی حتما رعایت می شود. ضمن اینکه مردم هم در امنیت بودند.

وی افزود: اگر کمیته علمی تشکیل نمی شد و این موضوع رعایت نمی شد بسیار از کسانی که تصمیم داشتند داروهای خودشان را اعم از داروهایی که منشاء طبیعی، یا شیمیایی و یا بیولوژیک به نوعی در این بحران وارد بازار بکنند و با تقاضای القایی که مردم دارند، مصرف اش را بالا ببرند و به هر حال می توانستند که ثروت خوبی را بدست بیاورند.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: حضور کمیته علمی باعث شد مردم در یک امنیت خاطر بسر ببرند و مطمئن شوند که اگر چیزی را وزارت بهداشت صلاح دانسته وارد پروتکل درمان می شود. برای مراقبت از مردم، ابتدا شاهد بودیم که اگر چه ابتدای داروی «اوسلتامی ویر» مطرح شد بعد از اینکه مشخص بر روی کرونا تاثیر ندارد از لیست خارج شد.

وی گفت: وظیفه دوم کمیته علمی این است به محض اینکه پروتکلی برای مردم و بیماران تدوین می شود اثربخشی آن زیر سئوال برود بلافاصله از پروتکل خارج می شود.

قانعی گفت: نوید بعدی این است که با وجود مشکلاتی که ویروس کرونا برای ما درست کرد همت علمی خوبی در جامعه علمی کشور ما شروع شد. همت فناورانه به آن اضافه شد و کمتر کشوری را در دنیا سراغ داریم که وقتی بیماری ویروسی در داخل کشور می آید و به تمام امکانات، تجهیزات و کیت های تشخیصی احتیاج دارد، ظرف دو ماه به کشور صادر کننده بدل شود. این نشان می دهد بنیه فناورانه ایران نسبت به کشورهایی که ادعا داشتند بسیار خوب است و این می تواند نوید بخش این موضوع باشد که کشور توسط دانش بنیان ها و فناوران مراقبت شود.

وی افزود: در کمیته علمی از تعداد پروژه های متعددی که در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تصویب شده است، بالغ بر ۷۰ مجوز برای انجام مطالعات بالینی صادر کرده است و از میان این ۷۰ پروژه نتایج به تدریج وارد کمیته علمی می شود و کمیته علمی بر اساس میزان موفقیت آمیز بودن آن نتایج تصمیم می گیرد که پروتکل نهایی کشور چه باشد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به موازات این موضوع کارهای دیگری که بر روی واکسن شروع شده است به خوبی در حال پیشرفت است و ما می توانیم امیدوار باشیم اگر روزی واکسنی در دنیا تولید شد و موثر بود فاصله ما تا تولید واکسن همگام با دنیا است و عقب نخواهیم بود و می توانیم وارد این عرصه شویم.

وی تاکید کرد: خبرهایی از پروژه های تحقیقاتی می رسد که نشان می دهد برخی از پروژه ها توانسته اند در میزان بستری و بهبودی بیمار اثر خوبی داشته باشد.

قانعی اظهار داشت: بخش دیگر تحقیقات نتایج خوبی داشته است اقداماتی است که می تواند در جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند.

وی یادآور شد: تحقیقات متعددی مثل سلول درمانی، پلاسما درمانی، سورفکتانت که درمان های پیشرفته ای هستند در کمیته علمی مطرح شد و با اینکه از همه این تحقیقات استقبال به عمل آمد اما برای اینکه بتواند وارد پروتکل کشوری شود نیاز به تحقیقات جامع تری دارد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گاهی در رسانه های خارجی اعلام می شود که تحقیقاتی در یک موردی شروع شده است اما به شما اعلام می کنم که ما در تمام این تحقیقات جلوتر بوده ایم. مثلا تحقیقاتی که روی کلروکین و آزیترو شروع کردند یک ماه دیرتر از ایران بود. یا تحقیقات پلاسمادرمانی و تاییده FDA آمریکا را دریافت کرد بعد از شروع این کار در ایران بود. آنتی بادی اختصاص کرونا کشور ما زودتر اعلام کرد.

وی افزود: با تمام این موارد، موارد جدیدی هم وجود دارد که یک ماه آینده اطلاع رسانی می شود. یک تیم علمی بسیار قوی با مدیریت کمیته علمی کشوری در خدمت مردم است که بتواند به موقع هم بیماری را درمان کند هم واکسن برای آن طراحی کند و هم شیوه های تشخیصی جدیدی را ارائه کند.

خبر در لحظه
زمان بازگشت زلاتان به میادین مشخص شد
بازگشت نیمار به بارسلونا غیرممکن شد
اختصاصی ایلنا؛ مدیر عامل جدید گل گهر معرفی شد
بیش از ۴ هزار خودروی احتکار شده در کشور کشف شد
توقیف ۴ شناور حامل گازوئیل قاچاق با پوشش صیادی
ماجرای یک میلیارد دلاری که به خودروسازان رسید
از سرگیری فعالیت مرزی ایران و ترکیه از فردا
خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و رکوردزنی بازارهای جهان
روند صعودی قیمت طلا متوقف شد
نارضایتی ترامپ از استفاده قطر از حریم هوایی ایران
ترابزون یک سال محروم از تمام رقابت‌های اروپایی
تمرینات امروز سپاهان در باغ فردوس (ویدیو)
حمایت سعید آذری از محمد دادکان(عکس)
پانزده خرداد، نقطه عطف سال‌ها مبارزه آگاهانه ایرانیان با استبداد است
تردد دوباره کامیون‌ها از طریق مرز بازرگان از فردا
در چه صورت سهامداران عدالت ضرر می‌کنند؟
نیروهای حامی دولت وفاق لیبی کنترل فرودگاه طرابلس را به دست گرفتند
«کن ۲۰۲۰»‌ فیلم‌های منتخب بخش اصلی خود را معرفی کرد/ ۱۵ فیلم اولی
نوبت لو رفتن اطلاعات رایتل شد
لزوم حفظ درختان شناسنامه دار پادگان ۰۶