ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
بعید است رئیسی در مبارزه با فساد سرد شود/ ماجرای انفجار در دفتر نخست وزیری و نفوذ کشمیری

بعید است رئیسی در مبارزه با فساد سرد شود/ ماجرای انفجار در دفتر نخست وزیری و نفوذ کشمیری

باشگاه خبرنگاران جوان
نماینده مردم اصفهان گفت: بعید است رئیسی در مبارزه با فساد سرد شود، اما ساختار قوه هم مهم است.
سیاسی
شناسه خبر : 7154513
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱:۱۸
۲۳

به گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن کامران دستجردی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی مهمان این هفته برنامه دستخط بود.

در ادامه متن گفت‌وگوی حسن کامران دستجردی با محمدحسین رنجبران را می‌خوانید:

*سلام و خیلی خوش آمدید.

و علیکم السلام. شما هم خسته نباشید.

*چه خبر؟ برخی به خاطر این افزایش قیمت بنزین ناراحت هستند، ولی ظاهراً تصمیمی است که گرفته شده و باید با آن گذراند.

من اصولاً که در تلفیق بودجه هستم، امسال هم در بودجه 98 آوردند، من مخالفت کردم. مخالفت من به دو دلیل بود؛ یکی این که حاکمان هنوز از کرسی پائین نیامدند که تواضع نشان بدهند و بعد هم ساده بخورند، یعنی خود مجلس همان روز که حرف می‌زدیم 4 نوع غذا می‌داد و سیستم باز که هر کسی هر چیزی می‌خواهد بردارد.

اینها حاکم وقتی شکمش پر است اصلاً فکر گرسنه نیست و حق هم ندارد از عدالت دفاع کند، چون خودش تبعیض را ترویج می‌کند. دوم اینکه ما عرضه نداریم نظارت کنیم. من همیشه نمره مجلس را زیر 10 در نظارت می‌دهم. گفتیم وقتی بنزین گران شود روی همه چیز اثر می‌گذاریم. اول کسی می‌خواهد سوار تاکسی شود به بهانه این که بنزین گران شده، کرایه را گران می‌کند. می‌خواهد در مغازه خرید کند همینطور است. ما در اصفهان در محله‌ای به نام بوزون می‌شناسیم که محله محرومی است،  قصاب محله ما پدر شهیدی است، می‌گفت آقای کامران کسی هست که قدیم استخوان هم می‌گرفت الان پولی شده است!

عرض من در تلفیق این بود که اگر خواستید نوار صحبت‌های من را هم بگذارید، من گفتم اولاً این مردم پای نظام می‌ایستند و اینطور نیست که بگوییم ... ما را قبول ندارند یعنی بی‌تدبیری می‌کنیم عین همین دولت که یکباره بنزین را گران کرد. سه‌شنبه قبلش آقای لاریجانی جلسه‌ای غیرعلنی درباره همین حرف‌ها و نقل‌ها داشت، اصلاً بحث این چیزها نبود. بعد یکباره و یک شبه بنزین را گران کردند. روز میلاد پیامبر اکرم چندین جشن رفتم. جشن‌ها هم افرادی که متدین هستند و حضور دارند، اینها غرغر می‌کردند و معترض بودند. تازه فکر می‌کردند ما که ارتباط خودمانی با آنها داریم ما این را گران کردیم. گفتم ما هم در تلویزیون شنیدیم. درب تمام رئیس‌ها بسته است. حدیث امام رضا (ع) است که می‌فرمایند از همان در برگردید، از آن پستو نروید. دیپلماسی آرنج که عقب بروید بادش به رئیس نخورد. بعد از آن هم هنوز غذا اربابی است، رعیتی نشده است. گفتیم شما این حرف‌ها را اصلاح کنید و مردم ما آدم‌های خوبی هستند.

شما با این همه توطئه‌های ترامپ و اروپا و همه کسانی که از ابتدای انقلاب تاکنون داشتیم، مردم پای نظام ایستاده‌اند. به یاد دارم در اصفهان در میدان امام 22 بهمن یک پیرمرد کنار من نشسته بود، بلندگو خراب شد. گفت آزمایش می‌کنیم یک، دو ... این پیرمرد گفت بس است، چقدر می‌خواهید آزمایش کنید. این در میدان امام برای نظام حضور پیدا کرده است و هم از خرابکاری‌های ما به بلندگو وصل می‌کند و طنز می‌گوید؛ این یک طنز محلی است.

*فکر می‌کنید این برای دهک‌های پائین که اختصاص می‌یابد چقدر موثر است؟

ببینید، چشم من آب نمی‌خورد، قبلی‌ها را گفتیم از این لپ‌سرخ‌ها قطع کنید، از این خرپول‌ها، که 5 – 6 ماشین دارند، چند وقت پیش یک بار دختری در اصفهان کسی زیر گرفت، در مرداویج بود، گفت من دارم و دیه این را می‌دهم. مست پول است. ما نه مست پول‌ها را قطع کردیم، مثلاً می‌گوییم ساده زندگی کنیم و بعد یکهو در هتل عباسی سر سفره رنگین می‌نشیند که خورشت و ماست آن یک قاطر است یعنی گوشت گردن و زعفران که فقیر اصلاً تاکنون نخورده است. من اعتقاد دارم همین کارها هم قبلش باید ... خودمان خرابکاری می‌کنیم و مردم را به جان هم می‌اندازیم، یکسری هم سواستفاده می‌کنند. بالاخره یک بز گر قاطی شد کار را خراب می‌کند، تحریک کننده هم هست و این طبیعی است. وقتی دشمن داریم دشمن که ساکت نمی‌نشیند. حتماً در این فضای مجازی دروغ رسمی شده است، چهار تا دروغ هم روی این می‌گذراند. لذا همه باید بنشینیم و ببینیم چه چیزی به نفع نظام است.

*آقای کامران دولت‌های مختلف را دیده و 6 دوره مجلس بوده، به نظر شما سخت‌ترین دوران به لحاظ اجرایی کشور الان است؟

حالا؟

*بله.

بله.

*می‌توان به دولت به نوعی حق داد اگر شرایط این طور است.

نه، من ناظر سفرهای خارج 6 ماه بودم. جای یحیی‌زاده، خدا رحمتش کند، آمدم. 200 میلیارد تومان سفر هزینه سفر را زدم. یکی از همکاران را گفتم چرا می‌خواهید با دامپزشکان بروید؟

*200 میلیارد؟

200 میلیارد تومان زدم. من ناظر بودم. نماینده اطلاعات، نماینده وزارت خارجه، نماینده دولت بودند. من سختگیر بودم و گفتم باید استدلال کنید برای چه می‌خواهید بروید. در همین جا طرف به من می‌گوید به من یورو بدهید. یک روز یقه یکی از همکاران را گرفتم و گفتم برای چه برای دامپزشکی می‌روید؟ باید دکتر دامپزشک برود و آن روحانی برود که ذبح شرعی درست شود. یعنی وقتی حاکم حاضر نیست برای خود سخت بگیرد حق ندارد شعار عدالت بدهد، شعار اقتصاد مقاومتی بدهد. شما مرد این نیستید که سر سفره ساده بنشینید. در سفره مجلس پنیر و انگور دیده‌اید؟ غذای آنها باشد؟ در همین سلف مجلسی‌ها یا در هیچ دولتی دیدید که پنیر و انگور بدهند؟ ما همواره فاصله گرفتیم. خدا لعنت کند کسانی که اشرافی را باب کردند و اشرافیت هنوز اصرار دارند. وقتی مرد این نیستند، بارها رهبری در سالگرد امام بیان کردند که اشرافی‌گیری ممنوع است و فرمودند زمینه‌های فساد همین اشرافی‌گری است.

*یک جواب دارند کسانی که متهم می‌شوند، می‌گویند آن کسی که خودش نان و پنیر می‌خورد که آن درآمد. چه کاری کرد؟

آن هم ظرف نداشته است. او سرباز که نشده است. داشتیم آدم‌هایی که رئیس بودند و در دنیا افتادند. این دنیا خراب می‌کند وقتی نظارت نمی‌کنیم. صبر می‌کنیم تا طرف در چاه می‌افتد و او را می‌گیریم. این سیستم ما قبلاً باید هشدار دهد که این بچه تو لوس است و چه کاره هست در جلسات حضور دارد؟ چه فرقی با بچه ده ما دارد که نخبه هم هست و باید التماس کند، آقای رئیس نخبگان را ببیند. من یک روز به یک وزیر گفت این پسر کارچاق‌کن است. اسم وزیر را بخواهید می‌برم. گفت نه اینطور نیست. گفتم بارها سراغ من آمده است و راهش ندادم. روزی یکی از حجت‌الاسلام‌ها خواست رئیس‌جمهور شود دیدم آنجا هم نفوذ کرده است. گفتم این وضع درست نیست. گفت آقای کامران این همه بدبینی؟! حالا او را گرفتند.

پدر او چند وقت پیش آمده بود و می‌گفت من بازنشسته فلان جا هستم، جای خوبی هم بود. من گفتم پسر شما کار چاق‌کن است و من نمی‌توانم این کار را کنم.

چند روز به رئیس بانکی گفتم پسری که اینجا آوردید 16 میلیون می‌گیرد، یک جوانک است چون پدر او معاون جایی است و دو قورت و نیمش هم باقی است. وقتی به او گفتیم چرا این همه ریخت و پاش می‌کنید؟ گفت اخراجش کنید. من به پدر او زنگ زدم و گفتم این را رسانه‌ای می‌کنم. به این رئیس بانک می‌گویم این پسر که لوس است و تازه آمده، بچه شهید را آوردید که خون داده و روی خون او ریاست می‌کنیم، می‌گوید من نمی‌دانم کدام شرکت است. شما بیخود کردید رئیس شدید. آقا فرمودند بانک‌ها بنگاه‌داری نکنند. این هم می‌خورد، هم می‌برد.

*آن پسر معاون بانک است که 16 میلیون می‌گیرد؟

در شرکت آنها است. یک بار در مجلس گفتم به درک که آبروی آنها می‌رود. آبروی نظام نرود. بی‌خود کرده است، دزدی ژیگولی است. شما با چه بینه شرعی ثروت پدرت 2 ریال بوده حالا 20 ریال شده است؟ در این مجلس گفتیم از کجا آوردید؟ هنوز در کمیسیون قضائی خوابیده است. همین طرحی که از کجا آوردید، بگویند ارث پدر کامران بوده و فلان مقدار اضافی است.

*طرح داده بودید؟

بله. در کمیسیون است. دولت هم آورده بود. در کمیسیون قضائی خوابیده است. چرا خوابیده است؟ خودم روی همین مجلس تفحص گذاشتم. آقای رئیس اجازه نداد.

*درباره سفرهای خارجی؟

نه. یکی روی دیوارهای مجلس که چرا مناقصه نداریم؟ مناقصه وقتی نیست، یعنی دزدی است. باید مناقصه بدهند و خلق‌الله بدانند. گفتند امنیتی است و از این کشک و ماست‌هایی که درمی‌آوریم. کجای این امنیتی است؟

*یک بار هم به دستشویی‌های مجلس گیر دادید.

حالا آن را هم بیان می‌کنم، اجازه دهید تفحص بزرگ‌تر است. دوم این که مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات، هم به آقای مطهری تذکر دادیم، یک سوزن به خودمان می‌زنیم و یک جوال‌دوز به دیگران می‌زنیم، هم به آقای پزشکیان و هم به آقای رئیس! گفتند باشد! کمیسیون بودجه رفت، آنجا دو نفر از ما یعنی تابش و حاجی‌بابائی از ما دفاع کردند. مابقی زیرسبیلی رد کردند. ما شکایت علیه همین کمیسیون و علیه رئیس شکایت کردیم. به کجا؟

*هیات نظارت بر نمایندگان مجلس.

ماشاءالله. هیات هم خواباند. درست شد؟ گفتیم آئین‌نامه می‌گوید یا این تفحص را رد کنید یا تائید! گفتیم چطور می‌گویید تفحص روی دولت و قوه قضائیه بگذاریم که چطور این پول‌ها را خرج کرده است. حتی خارج شمول آقای رئیس، دیوان محاسبات اخیرا دیدیم یک دار و دسته دیگری از سیستم ما کشاندند. بعد به دیوان محاسبات نوشتم دو تا را بکار بگیرید

*از دارودسته شما را کشاندند که با آنها حرف بزنند؟

ما دارودسته نداریم،‌ خودمان که تفحص کرده بودیم آنها کشاندند. شنیدم دو تا از آنها را به دیوان نوشتند بکار بگیرند. من به رئیس دیوان نوشتم چطور اینها آمدند؟ وقتی در مجلس ۲۰ بچه شهید داریم. کدام یک را رئیس گذاشتند؟ یک دفتر و دستکی را در قم درست کردند و می‌گویند اینجا رئیس می‌گذارند و از این حرف‌ها! این مجلس وقتی به این شکل است و ما هم چند بار گفتیم ...

*دو نماینده رفتند در دیوان محاسبات کار می‌کنند؟

دو تا از فامیل‌هایشان را ... این طور تفحص روغن‌مالی می‌شود. عین کار ما در مجلس است که تفحص می‌گذاریم،‌ امضا را پس می‌گیریم. سوال می‌کنیم، روغن‌مالی می‌شود. یک بار در نطقم گفتم کار چاق‌کنی است،‌ یک نماینده گفت این به چه معنی است. گفتم هر کسی سوال خود را پس بگیرد کارچاق‌کن می‌شود. وقت کمیسیون، وقت صحن را می‌گیرد و بعد به رای نمی‌گذارد. بعد وزیری سری تکان می‌دهد و آقای رئیس بالا نشسته است و می‌گوید آقای وزیر اینهایی که ایشان بیان کرد درست است؛ این مسخره کردن است.

آن وقت شما می‌خواهید مجلس در راس امور بماند؟ یعنی آقای وکیل یا سوال نکنید یا دانش ندارید و سوال می‌کنید. پس بیخود کردید وکیل شدید یا معامله کردید. خروجی این معامله چیست؟ فساد است. آن وقت این مجلس باید رس بکشد که حساب ببرند، اما دولت تره هم خرد نمی‌کند. ما قیر را تصویب کردیم، اجرا نکرد. حقوق را گفتیم دربه‌درها زیاد شود، باز نجومی‌‌بگیران زیاد شد. همین بنزین را ببینید. حالا که انتهای مجلس است و همه به دنبال یک لقمه رای هستند.

*امروز فرماندهان ما در سه قوه حاضر نیستند که موارد «خارج از شمول» خود را حذف کنند. این موارد خارج از دید بازرسان است. شما این را گفتید. منظور شما چه بود؟

خارج از شمول که در دست رؤساست، من جمله رئیس مجلس، حداد عادل که بود سه میلیارد داشت، رئیس کنونی ۵۰ تا دارد. یک زمانی می‌خواست ۷۰ کند من گفتم افشا می‌کنم، چون خارج از دید بازرس و سیستم‌های بازرسی است و یک دو ریال به شما می‌دهد، یک سریال به آن می‌دهد، یک عروسی می‌رود و یک سکه به این می‌دهد.

*با چه سندی می‌گویید ۳ میلیارد آقای حداد ۵۰ میلیارد شده است؟

بودجه است. بودجه را بگیرید، زمان حداد نوشته و زمان این هم نوشته است. روسای دیگر اعم از رئیس‌جمهور،‌ رئیس دستگاه قضا، وزرا‌، رئیس دستگاه بودجه و غیره هم همین طور است. خارج از شمول به چه معنی است؟ اینها چه کاره مردم هستند؟ یک روزی در نطق خودم گفتم آقای دیوان محاسبات گزارش اینها را بدهید که مردم بدانند این خارج از شمول چند میلیون به کامران داده شده است.

*مجلس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم، نهم و دهم حضور داشتید. به نظر شما کدام یک مجلسی در تراز انقلاب اسلامی بود؟

مجلس چهارم بهتر بود. چون اولا رای که می‌دادند هفت خط‌ها معلوم می‌شدند.

*یعنی با دکمه‌ای معلوم نمی‌شد.

خیر. یکی کنار من نوشته بود و گفتم شفافیت را ۱۵۰ و خرده‌ای امضا کردند شما هم هستید، ۵۰ تا رای آورد چطور رای ندادید؟ گفت حالا خواستیم حوزه‌مان را بدانیم. این نفاق است. من زمانی در دوره آقای حداد گفتم شناسنامه برای هر وکیلی درست شود.

*برای هر نماینده‌ای.

بله. که ایشان در نظارت چقدر کار کرده، در قانون‌گذاری چقدر کار کرده است. این دو وظیفه اصلی است. مابقی که وظیفه اصلی او نیست در امتیازات چه چیزهایی گرفت، بعد نمره بدهند. بعد بگویند کامران ۸ یا ۱۵ شده است و این را نشان مردم بدهند. حداقل نشان هم‌باندی‌هایش بدهند که سر و کله هم می‌شکستند که به این رای بدهید و به آن رای ندهید که اسلام در خطر است. حداقل به هم‌باندی‌های خودش نشان دهند. بگویند این ۴ سال که رفتیم این تابلو بماند. به نفع عدالت در اجرای تدابیری رهبری، در اجرای تفکر امام (ره) این کارها را کردیم. این حرف‌ها را قانون کردیم.

*آقای رئیس‌جمهور چند وقت است که درباره شورای نگهبان، نحوه نظارت، انتخابات مجلس یازدهم صحبت می‌کنند. یک بار هم اشاره کردند که بهترین مجلس، مجلس اول بود که هیچ نظارتی روی آن نبود، آن زمان شورای نگهبانی نبود و همه طیف‌ها آمدند و ... شما در این زمینه چه نظری دارید؟

ببینید، در تمام دنیا یک نوعی شورای نگهبان هست. شورای نگهبان باید حتما بررسی صلاحیت را انجام دهد؛ امام فرمودند وضع حال ملاک است.

*میزان حال فعلی افراد است.

بله. خیلی آدم‌ها داشتیم خوب بودند و عوضی درآمدند. حالا بحث‌های اخلاقی یا بحث‌های مالی بود یا اینکه بی عرضگی کردند. بالاخره ما امانت مردم در دست حکام می‌دهیم. نمایندگی هم فقط نیست بلکه وزیر هم هست. نمی‌شود آقای رئیس‌جمهور به وزیر اطلاعات فشار بیاورد و بگوید این را تائید کنید.

آقا فرمودند اگر شبهه هم باشد نباید تائید کنید؛ بحث حکومتی است. چه کسی حکومت را تشکیل داده است؟ این مردمی که حاضر شدند جان بدهند. وظیفه شورای نگهبان است اگر دید زاویه با این فرهنگ دارند، اجازه ندهد. این در همه دنیا به این شکل است. حالا آنها به دین خود هستند. به خصوص که ما در رابطه با «نفوذ» ضربات زیادی خوردیم، با ریش بودند و انگشتر داشتند. این ضرورت دارد. آقای روحانی هم همین طور است.

ایشان یک زمانی عقیدتی سیاسی ارتش بود. یعنی اگر بخواهید در نیروهای مسلح یکی را درجه بدهید و شغل بدهید استعلام از حفاظت عقیدتی می‌کنند. حاج آقا آنجا بود، یعنی ایشان همه را تائید کرد؟ نخیر. یعنی به گذشته و عقب خود هم برگردیم و ببینیم چه کاره بودیم. یک روز حاج آقا رئیس کمیسیون دفاع در مجلس بود. من هم در دوره چهارم بودم و با هم بودیم. سر مناطق آزاد بود گفتند این نوع مناطق آزاد فساد می‌آورد که الان داریم می‌بینیم. هنوز وارد می‌کنند به جای اینکه صادر کنند.

*آقای روحانی گفت؟

خبر در لحظه
طرح الحاق کرانه باختری متوقف شود
اکبر طبری چرا محاکمه می‌شود؟ برگزاری دادگاه پرده‌برداری از فعالیت‌های طبری
شهریه سرویس مدارس از اول اسفند تا پایان سال تحصیلی به خانواده‌ها برگردانده می‌شود
ایران دسترسی بازرسان آژانس اتمی به تأسیسات خود را رد نمی‌کند
علت گرانی لوازم یدکی خودرو چیست؟/ خودروهای دپو در پارکینگ منتظر قطعات بومی
مشورتی با«خانه تئاتر»برای بازگشایی سالن‌ها نشد/فرار دولت از حمایت
سندرز: استبدادگرایی ترامپ هر روز روشن‌تر می‌شود
مسدود کردن پل گلدن گیت در کالیفرنیا از سوی معترضان + تصاویر
داعش، اهرم واشنگتن در مذاکرات راهبردی با بغداد/ سوریه حکم برانداز آمریکا علیه عراق را دارد/ احتمال دارد مذاکرات تا انتخابات نوامبر طول بکشد
شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به مرز ۲ میلیون نفر رسید
«تک پسر» نگاهی به زندگی شهید مسعود آخوندی
چه حوادثی «حوادث ناشی از کار» محسوب می‌شوند؟
هشدار حزب الله درباره طرح جدید فتنه‌انگیزی در لبنان
مسدود کردن پل گلدن گیت در کالیفرنیا از سوی معترضان
لایحه تجارت با مسلمات فقهی و حقوقی ما مغایرت دارد
عباس درگذشت رمضان عبدالله را تسلیت گفت
برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف آمریکا علیه نژادپرستی
واکنش یک نماینده مجلس به ادعای ترامپ برای مذاکره با ایران
بازخوانی حادثه تروریستی مجلس/ ترقه بازی داعش و سیلی سخت سپاه
5 اولویت مجلس یازدهم از سوی جمعی از دفاتر بسیج دانشجویی