ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
معاون توسعه بنیاد ملی نخبگان: خدمات مختلفی برای استعداد‌های برتر فراهم کرده‌ایم/ برای رفع موانع نیاز به همکاری یکپارچه دستگاه‌ها داریم

معاون توسعه بنیاد ملی نخبگان: خدمات مختلفی برای استعداد‌های برتر فراهم کرده‌ایم/ برای رفع موانع نیاز به همکاری یکپارچه دستگاه‌ها داریم

باشگاه خبرنگاران جوان
سیاسی
شناسه خبر : 7099443
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۴:۰۷
۵

مشکلات پیش روی نخبگان و استعداد‌های برتر کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری ۱۷ مهرماه بررسی شد.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مشکلات پیش روی نخبگان و استعداد‌های برتر کشور امشب ۱۷ مهرماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور احسان چیت ساز معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای برنامه چیت ساز با اشاره به اینکه نخبگان منشاء مزیت رقابت‌های ملی کشور‌ها محسوب می‌شوند گفت: افرادی که ویژگی‌های استعدادی مشخصی دارند و توانایی پردازش بالاتر در یکی از بخش‌های استعداد دارند به عنوان استعداد برتر تعریف می‌شود، پنج هزار نفر تحت پوشش، استعداد برتر داریم لذا خدمات و تسهیلات مختلفی را برای آنها تعریف کرده ایم تا بتوانند در جرگه تبدیل دانش به ارزش ایفای نقش بیشتری کند، افراد تحت پوشش طی سال جاری افزایش پیدا کرده است و مبالغ حمایتی از آن‌ها نیز افزایش جدی و چشمگیری کرده است به طوری که در این فاصله میزان تسهیلات به آن‌ها دو برابر شده است.

او با اشاره به اینکه ما از نظر شاخص‌های محیط کسب و کار در وضعیت مطلوبی قرار نداریم افزود: عرصه بین المللی عرصه رقابت است به طوری که تلاش‌های بسیاری در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حوزه معاونت تجاری سازی صورت گرفته است.

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه نیاز به همکاری یکپارچه میان دستگاه‌ها داریم تا موانع برطرف شود ادامه داد: وقتی شماره ملی ایجاد شد قرار بود کل اطلاعات یک فرد با شماره ملی احراز شود.

او با اشاره به بند ۳ ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه تجاری کشور خاطرنشان کرد: برای افزایش اثربخشی نخبگان در این چرخه با تک تک دستگاه‌ها نشست‌هایی را تشکیل دادیم، تلاش شد تا موانع حضور و ارائه اثر آن‌ها در جامعه را شناسایی کنیم، از میان ۴۴ دستگاهی که مکاتبه کرده بودیم با ۲۲ دستگاه به توافق رسیده‌ایم و سند مکتوب بین میان ما و آن‌ها وجود دارد تا تسهیل‌گری برای ایجاد اثر در میان نخبگان به وجود آید.

چیت ساز با اشاره به اینکه یک سری از دستگاه‌ها به صورت جدی به این مورد ورود پیدا نکرده‌اند گفت: نیاز به توجه ملی و یکپارچه داریم تا این مسائل را حل کنیم تا همه این امور سبب توسعه تجاری، اقتصادی و صنعتی کشور شود.

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان با اشاره به کاهش موانع حضور نخبگان در چرخه علم و فناوری و تبدیل آن به ثروت افزود: یکسری برجستگی‌های پردازشی در میان نخبگان وجود دارد لذا باید موانع دیگر برای حضور آن‌ها در این عرصه برداشته شود، در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران روز اول ورود مراسم بومینو داریم که از دانشجویان می‌خواهیم تا مفهوم کسب و کار را در روز اول ورود شان طراحی کنند و پس از آن فرد وارد برنامه‌های آموزشی دانشکده می‌شود.

او با اشاره به بند ۳ ماده ۶۴ ادامه داد: با سازمان‌ها و دستگاه‌ها به این سمت پیش رفته‌ایم که موضوعی را شناسایی و سپس برای آن راه حل‌های مناسب را پیداکنیم، گفت: با وزارت اقتصاد و امور دارایی این موضوع پیش رفته است و در نهایت به این سمت پیش رفته‌ایم که مالیات به عنوان منطقه آزاد تجاری باید برای این عده شناخته شود.

چیت ساز با اشاره به اینکه بقیه سازمان‌ها از جمله وزارت کار هنوز به نتایج مورد نظر دست پیدا نکرده اند گفت: برطرف شدن مسائل، مشکلات و برداشتن سنگ‌ها از جلوی پایه نخبگان برای حضور موثر در جامعه نیازمند حمایت همه دستگاه‌ها است.

او با اشاره به بحث مهاجرت نخبگان تصریح کرد: استعداد‌های برتر باید نقش موثری در حل مسائل واقعی جامعه داشته باشند لذا تا این امکان وجود نداشته باشند نخبگان احساس اثربخشی را نخواهند داشت.

چیت ساز با اشاره به اینکه جوایز تحصیلی توسط بنیاد ملی نخبگان توزیع می‌شد افزود: الان مدتی است که این پرداخت‌ها به صورت مستقیم متوقف شده است لذا در راستای مشارکت آن‌ها برای حل مسائل واقعی از طریق تشکیل تیم‌های نخبگان این پرداخت‌ها باید انجام شود.

او با اشاره به اینکه به برگشت تعداد زیادی از نخبگان کمک کرده‌ایم به طوری که بالغ بر ۱۵۰۰ نفر از نخبگان به کشور بازگشتند و اغلب وارد چرخه علم و فناوری شدند گفت: منابع زیادی توسط کشور‌های مقصد در اختیار نخبگان قرار گرفته است. اما تلاش کرده ایم با افزایش پوشش تعداد حلقه‌های مسئله محور این موضوع را به گونه‌ای کمک کنیم تا احساس رضایت شکل بگیرد.

یوسف قاسمی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مهمترین مسئله‌ای که در فرآیند کارآفرینی در کشور با آن مواجه هستیم بستر‌های شرکت سازی و شرکت داری است یعنی برای شروع کسب و کار و ایجاد نام تجاری موانعی دادیم که این موانع در بسیاری از موارد ضرورت و فایده‌ای برای کشور ندارد.

در حال تکمیل...

خبر در لحظه
واردات ۹۰۰ هزار دستگاه گوشی موبایل به کشور
فعالیت سامانه سماح متوقف شد
تعدیلِ اعضایِ شورای اسلامی کارِ هفت‌‌تپه از اساس مردود است
امیدوارم دست پر از جهانی بازگردیم/ آزادکاران اعزامی مشخص شدند
جدول رده‌بندی لوشامپیونه در پایان هفته دهم
سری A1 والیبال ایتالیا| لوبه با پیروزی شروع کرد/ غفور 4 امتیاز گرفت
پیشتازی مورالس در انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی
حضور بشار رسن در تمرینات نیروی هوایی عراق
کشف مورد انسانی آنفولانزای پرندگان در عراق تکذیب شد
بازگشت ۶۶۳ زائر گمشده سفر اربعین به کشور در طرح باز پیوند خانواده
دهن‌لقی رئیس دفتر جدید ترامپ برای او دردسرساز شد
وقت رئیس‌جمهور اجازه دهد، با خانه احزاب جلسه می‌گذارد
خط و نشان رئیس پلیس تهران برای عرضه کنندگان لباس پاره
هافبک پرسپولیس در تمرین تیم نیروی هوایی عراق!
اسکان بیش از ۶۰۰ هزار زائر در مواکب ایرانی یک روز بعد از اربعین
اضافه وزن در دهه دوم زندگی منجر به مرگ زودهنگام می شود
تزریق های استروئیدی درون مفصلی مضر است
قرارگیری در معرض نور آبی موجب تسریع روند پیری می شود
ايران برنده قمار سياست خارجي ترامپ در خاورميانه/ايران براي مقابله با آمريکا برنامه اي گام به گام اجرا کرده است
نتايج نظرسنجي دانشگاه مريلند: 59 درصد مردم خواستار خروج ايران از برجام هستند