ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
احتمال گروکشی نتانیاهو پس از ناکامی درانتخابات؛ ترک صحنه سیاسی در مقابل لغو پرونده‌های اتهامی

احتمال گروکشی نتانیاهو پس از ناکامی درانتخابات؛ ترک صحنه سیاسی در مقابل لغو پرونده‌های اتهامی

خبرگزاری ایلنا
رژیم صهیونیستی به دنبال نتایج انتخابات کنست و آرای نزدیک به هم دو جبهه مخالف در سردرگمی درباره تشکیل کابینه به سر می‌برد و گمانه زنی‌ها درباره اقدامات احتمالی نخست‌وزیر فعلی به ویژه ترک صحنه سیاسی در قبال لغو پرونده‌های اتهامی رو به افزایش است.
بین الملل
شناسه خبر : 812508
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲:۲۳
۸

رژیم صهیونیستی به دنبال نتایج انتخابات کنست و آرای نزدیک به هم دو جبهه مخالف در سردرگمی درباره تشکیل کابینه به سر می‌برد و گمانه زنی‌ها درباره اقدامات احتمالی نخست‌وزیر فعلی به ویژه ترک صحنه سیاسی در قبال لغو پرونده‌های اتهامی رو به افزایش است.

به گزارش ایلنا به نقل از الواء، به دنبال بیست و دومین انتخابات کنست اسرائیل و نتایج مشابه دو جبهه مخالف در کسب آرا بدون خروج فرد پیروز از میدان، تشکیل کابینه این رژیم بسیار سخت به نظر می‌رسد و احتمال توجه به انتخابات سوم پس از انحلال کنست را افزایش می‌دهد. 

کاملا مشخص است که اکثریت احزاب اثرگذار، شعارها و مواضعی با تأکید بر وحدت اتخاذ می‌کنند که هدف آن برگزاری انتخاباتی برای استفاده از آرای رأی‌دهندگان است.

«رئووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی در اقدامی بی‌سابقه پس از انجام رایزنی‌هایی که قرار است فردا- یکشنبه- با کمیته‌های پیروز پارلمانی انجام شود، عضو کنست مامور به تشکیل کابینه را مشخص خواهد کرد. 

کسی که توسط ریولین تعیین خواهد شد، به مدت چهار هفته تا ۲۳ اکتبر فرصت دارد کابینه را تشکیل دهد و می‌تواند این زمان را تا دو هفته دیگر تمدید کند. پس از آن رئیس رژیم صهیونیستی مجبور می‌شود با کمیته‌های پارلمانی رایزنی‌های دیگری انجام دهد و نامزد دیگری را برای نخست‌وزیری و تکمیل کابینه معرفی کند. 

نتایج غیر رسمی پایانی انتخابات نشان داد که حزب راست افراطی ۵۵ کرسی، حزب میانه ۴۴ کرسی، حزب فهرست مشترک عربی ۱۳ کرسی و حزب «اسرائیل خانه ما»، هشت کرسی به دست آورده‌اند. 

کمیته مرکزی انتخابات نتایج شبه پایانی انتخابات را به استثنای نتایج ۱۵ صندوق که ۱۴ مورد آن همچنان به دلیل شبه سالم بودن انتخابات در حال بررسی است، اعلام کرد. 

«بنی گانتس» رئیس حزب «آبی- سفید» که ۳۳ کرسی را کسب کرده تلاش می‌کند آرای حزب «اسرائیل خانه ما» به ریاست «آویگدور لیبرمن» را جذب کند. 

وی پیشنهاد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی را نپذیرفت و حتی از بیان نام او خودداری و بر پایبندی خود به عدم ائتلاف با نتانیاهو تأکید کرده است. 

لیبرمن نیز که خود را «رأس کلاه» دانسته و می‌تواند به هر دو جبهه راست و چپ متمایل شود،‌ به تشکیل کابینه‌ای مرکب از حزب «لیکود» و «آبی- سفید» و حزب «اسرائیل خانه ما» چشم دوخته که این امر موجب دور کردن متحدان نتانیاهو خواهد شد. 

وی در واکنش به ادامه نبرد انتخاباتی گانتس و نتانیاهو گفت: «نتانیاهو فقط یک فرصت‌طلب است و برای فریب افکار عمومی به منظور ورود به مرحله سوم انتخابات تلاش می‌کند». 

لیبرمن روز گذشته- جمعه- صحت گزارش‌های رسانه‌ای درباره توافق با حزب آبی- سفید برای پیوستن به گانتس برای تشکیل کابینه را تکذیب کرد. 

وی در توئیتی بر خواسته‌های خود در حوزه دین و کابینه به عنوان شرط ائتلاف تأکید کرد از جمله: «قانون جذب سرباز،‌ ازدواج مدنی، یهودی شدن توسط خاخام‌های مقام‌های محلی، وجوب آموزش علوم و زبان در مدارس دینی، ارائه خدمات حمل و نقل عمومی و افتتاح خدمات بازرگانی در روزهای شنبه».

در سایه این امور و افزایش شانس گانتس برای تشکیل کابینه، نتانیاهو از شانس کمی برخوردار است و بنابراین بدون اعتقاد قلبی و صرف جلب توجه افکار عمومی برای دور کردن شبح پرونده‌های فساد از خود به تمایل برای ائتلاف با حزب آبی- سفید تظاهر می‌کند که این نوع عملکرد با مخالفت جدی اعضای حزبش مواجه خواهد شد .

نگاه‌ها به حضور نتانیاهو در دفتر مشاور قضائی رژیم و بازجوئی از او در زمینه اتهامات توجیه شده علیه او دوخته شده که احتمال حکم حبس را برای وی مطرح می‌کند. بنابراین نتانیاهو تلاش می‌کند اقدام دیگری انجام دهد حتی اگر ضرورت ایجاب کند، به غزه حمله کند تا از این سرنوشت فرار کند به ویژه پس از آنکه گانتس پیشنهادش را برای تشکیل کابینه واحد نپذیرفت. 

نتانیاهو در دوره قبل تلاش کرد که حزب لیکود نامزدی فردی غیر از او را برای انتخابات نپذیرد و موضع راستگرایان افراطی در مذاکرات تشکیل کابینه متحد باقی بماند. 

اما اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد نتانیاهو ماه‌هاست به صورت محرمانه امکان درخواست از رئیس رژیم صهیونیستی برای لغو پرونده‌های اتهامی علیه خود در قبال ترک صحنه سیاسی را بررسی می‌کند.

خبر در لحظه
صدور فرمان اجرایی ترامپ علیه شبکه‌های اجتماعی در آمریکا
سروده میلاد عرفان‌پور درباره رومینا اشرفی
‌گفتگو با پسر جوانی که عمویش را به قتل رساند
«آزردگان» در شش اپیزود ساخته می‌شود
«داعش» دولت عراق را تهدید کرد
«کشتارگاه» مجوز نمایش گرفت
ساعت کاری جدید آموزش‌وپرورش اعلام شد
اتحادیه اروپا ازلغومعافیتهای تحریمی آمریکا درباره ایران انتقادکرد
بهمن خاوری؛ عامل ربودن رومینا اشرفی دستگیر شد
طالبان: ۸۰ نظامی زندانی افغان را آزاد کردیم
نفتکش ایرانی فاکسون وارد آب‌های ونزوئلا شد
آمریکا بانک دولتی کره شمالی را به دور زدن تحریم‌ها متهم کرد
خدمات مدافعان سلامت در تاریخ ماندگار خواهد شد
کاخ سفید توییتر را متهم به همکاری با چین کرد
چرا وزارت ورزش سرپرست فدراسیون ورزش روستایی را معرفی نمی‌کند؟
ایثارگری مدافعان سلامت همانند دوران دفاع مقدس است
تأمین و توزیع بیش از ۳۰۰۰ بسته معیشتی بین خانواده‌های نیازمند زندانیان
لغو معافیت‌های آمریکا نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را دشوار می‌کند
ارائه تسهیلات به بازنشستگان از شنبه هفته آینده
سونامی دوباره در بخش کشاورزی؛ این بار تولید گوجه فرنگی/ علت اصلی تولید مازاد محصولات کشاورزی چیست؟