ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
موافقت مجلس با شفافيت مالي کانديداهاي انتخابات

موافقت مجلس با شفافيت مالي کانديداهاي انتخابات

خبرگزاری آریا
خبرگزاري آريا- نمايندگان مجلس با شفافيت مالي کانديداها در جريان انتخابات مجلس موافقت کردند.
سیاسی
شناسه خبر : 20190415155425893
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰:۱۰
۱

خبرگزاري آريا- نمايندگان مجلس با شفافيت مالي کانديداها در جريان انتخابات مجلس موافقت کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا، نمايندگان در نشست علني امروز (دوشنبه، 26 فروردين ماه) مجلس شوراي اسلامي با  ماده (45) اين طرح را با 116 رأي موافق، 48 رأي مخالف و 5 رأي ممتنع از مجموع 207 نماينده حاضر در جلسه موافقت کردند.
بر اساس ماده (45) اين طرح ماده‌ (65) مکرر 7 به قانون الحاق مي‌شود که در خصوص نظارت بر منابع مالي و نحوه تأمين مالي فعاليت‌هاي انتخاباتي و هزينه‌کرد آنها بود؛ بر اين اساس مقرر شده است که:
1- امکانات و منابع قانوني تامين مالي تبليغات و فعاليت هاي انتخاباتي نامزدهاي انتخابات، اعم از نقدي و غيرنقدي شامل موارد زير است:
1 - 1- دارايي شخصي نامزد
1-2- کمکهاي مستقيم احزاب و جبهه ها؛
1-3- کمکهاي اشخاص حقيقي ايراني
1-4- منابع و امکانات عمومي که مطابق اين قانون و ساير قوانين مرتبط استفاده از آن براي انجام فعاليت‌ها و تبليغات انتخاباتي مجاز است، از قبيل سالن‌هاي اجتماعات، جايگاه‌هاي نصب تبليغات و صدا و سيما؛
مؤسسات و نهادهاي خيريه و اوقاف، اشخاص داراي تابعيت غير ايراني و افرادي که به يکي از جرائم اقتصادي محکوم شده‌اند از هرگونه کمک به فعاليت‌هاي انتخاباتي تحت هر عنواني به صورت مستقيم و غير مستقيم ممنوع مي‌باشند.
2- دريافت و پرداخت کمک مالي نقدي يا غيرنقدي براي تامين منابع مالي فعاليت‌هاي انتخاباتي بايد شفاف و معلوم باشد .
3- حداکثر هزينه هر نامزد انتخاباتي در هر دوره انتخابات با پيشنهاد کميسيون بررسي تبليغات استان به تصويب هيات اجرائي استان و تاييد هيأت مرکزي نظارت مي رسد.
هزينه ها  که با موافقت نامزدهاي ستاد انتخاباتي آنها توسط اشخاص حقيقي و با احزاب و جبهه‌ها صورت مي گيرد، در سقف هزينه نامزدها محاسبه مي شود.
مخارج احزاب و جبهه ها در خارج از زمان شروع فرايند انتخابات مشمول اين محدوديت نمي باشد.
4- هزينه هاي انتخاباتي هر داوطلب شامل موارد زير است:
4- 1- هزينه هاي مربوط به داير کردن محل ستاد انتخابات اعم از اجاره بهاي آن و هزينه هاي خدمات و حمل و نقل و ساير موارد مربوطه؛
4-2-  هزينه هاي برپايي تجمع عمومي مرتبط با اهداف انتخاباتي
4-3- هزينه هاي تبليغات مجاز اعم از تبليغات در رسانه ها و ساير موارد؛
4-4- هزينه و حق الزحمه عوامل اجرائي و کارشناسي در فعاليت‌هاي انتخاباتي؛
ساير هزينه‌ها و تعهدات به جز موارد موضوع اين ماده، از جمله ارائه کمک‌هاي نقدي و خدمات غير نقدي به افراد، توسط نامزد يا از طرف وي ممنوع است و جرم محسوب مي شود. فرمانداري و بخشداري مربوطه مکلفند ضمن ارائه تذکر کتبي و انجام اقدامات لازم جهت جلوگيري از اين اقدامات، مراتب را به مراجع قضائي صالح و هيات‌هاي اجرائي و نظارت گزارش دهند.
نامزدها مکلفند از طريق ستادهاي انتخاباتي خود، نحوه و نوع تبليغات را مديريت کرده و از تخلفات مقرر در قوانين جلوگيري کنند.
٥- داوطلبان و يا أحزاب و جبهه ها موظفند حسابي را جهت واريزي برداشت و هرگونه نقل و انتقال وجوه و کمک‌ها و منابع نقدي مربوط به هزينه هاي انتخاباتي، نزد يکي از بانک‌هاي داراي مجوز از بانک مرکزي افتتاح کنند و هنگام ثبت نام و يا درخواست مجوزه شماره و مشخصات آن و گواهي بانک مربوطه را در اين خصوص ارائه دهند.
هر گونه پرداخت و کمک نقدي بايد از طريق اسناد بانکي با به صورت الکترونيکي و از طريق شماره حساب موضوع اين بند انجام شود.
نگهداري و نحوه بررسي حساب مذکور و سوابق منابع مالي انتخاباتي، نحوه تقويم اموال غيرنقدي و گزارش دهي از منابع مالي انتخابات به هيأت‌هاي اجرائي و نظارت، مطابق اين قانون به موجب آيين‌نامه اي است که ظرف مهلت 6 ماه قبل از برگزاري انتخابات با پيشنهاد مشترک بانک مرکزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي به تصويب وزير کشور مي رسد.
6- همه داوطلبان و احزاب و جبهه ها موظفند، علاوه بر اعلام شماره حساب، شخصي را به عنوان نماينده مالي، به همراه مشخصات کامل آن به هنگام درخواست مجوز و يا ثبت نام حسب مورد به وزارت کشور، فرمانداري و يا بخشداري معرفي کنند. تغيير نماينده مالي صرفا با اعلام رسمي آن به مراجع مربوطه امکان پذير است. کليه هزينه هاي مربوط به احزاب و جبهه‌ها و هزينه‌هاي مربوط به انتخابات توسط نامزدها بايد از طريق نماينده مالي صورت گيرد.
نماينده مالي مي‌تواند يک شخص حقيقي و يا يک شخص حقوقي خصوصي واجد صلاحيت در حوزه امور مالي مطابق قوانين باشد. همچنين داوطلبان مي‌توانند خود را به عنوان نماينده مالي معرفي کنند. مسئوليت حسن اجراي وظايف نماينده مالي با نامزد و يا حزب و نماينده جبهه مربوطه است.
نماينده مالي نمي تواند براي چند نامزد، يا چند حزب و جبهه مشترک باشد.
7-  احزاب و جبهه ها و داوطلبان شرکت در انتخابات موظفند تمامي  مصارف و مخارج مرتبط با فعاليت هاي انتخاباتي و هزينه هاي تبليغاتي خود و منابع تأمين مالي اين هزينه‌ها و ميزان کمک‌هاي مالي نقدي و غيرنقدي دريافتي را به نحو شفاف و با رعايت روش‌هاي اصول حسابداري از حيث ميزان و ارزش به نحوي که بيانگر مجموع منابع تأمين هزينه‌هاي انتخاباتي و تبليغاتي به تفکيک و قابل ارزيابي باشد در سامانه مالي انتخابات ثبت کنند، به گونه‌اي که از طريق کميسيون ماده (10) قانون نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي و هيأتهاي اجرائي و نظارت حسب مورد قابل دسترس، حسابرسي و رسيدگي باشد.
مراجع مربوطه موظفند در صورت مشاهده موارد تخلف، گزارش آن را به مراجع دادگستري ارسال کنند.
8- تخلف از احکام اين ماده توسط اشخاص جرم بوده و مرتکب به مجازات درجه 6 قانون مجازات اسلامي مصوب 1/2/1392 محکوم مي شود.
بر اساس اين طرح مواد 46 تا 65 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي حذف شد.
در جريان بررسي اين ماده دکتر علي لاريجاني درباره بند 3 اين ماده که در خصوص حداکثر هزينه هر نامزد انتخاباتي توضيح داده گفت: نظارت کردن، غير از حد گذاشتن براي هزينه انتخاباتي است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي از رئيس کميسيون شوراها به عنوان کميسيون تخصصي اين طرح پرسيد در صورتي که هزينه‌ها بيش از حد مقرر باشد چه اتفاقي خواهد افتاد که محمدجواد کوليوند توضيح داد تعيين حد بر عهده کميسيون تبليغات هر منطقه است که آن را براي تعيين به هيأت اجرايي مي‌دهد و تخلفات به مراجع دادگستري ارسال خواهد شد.

خبر در لحظه
راز مرد فلجی که 10 سال بعد فاش شد
آئین تجلیل از قاریان برتر قرآن در قزوین برگزار شد
از هشدار درباره بارش‌هاى خطرناک در ایران تا افشای ایمیل داماد ترامپ علیه فلسطینیان و حمله مسلحانه در عربستان+تصاویر
با سوابق فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آشنا شوید
بحران ترامپ برای لیگ ملت‌های2019 / تیم‌ملی‌والیبال ایران، قید سفر به آمریکا را زد! / غیبت ملی‌پوشان ایران در وقت سفارت دوبی و حذف خودکار شاگردان کولاکوویچ / سکوت FIVB ؛ چگونه می‌توان مقابل قلدری آمریکا ‌ایستاد؟ / تمیکنِ ایران مقابل خط خوردن بی‌دلیل دوملی‌
دیار خواهر خورشید هشتم تجلی گاه شادمانی و انتظار
30 هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب کشف شد
مددجویان فاروجی آسیب دیده از سیل لوازم منزل دریافت کردند
کمک سه میلیارد دلاری عربستان و امارات به شورای نظامی انتقالی سودان
پیام تبریک ظریف به فرمانده جدید سپاه پاسداران
آتش سوزی پراید منجر به جان باختن راننده شد
نامه رئیس دیوان عدالت اداری به وزیر کشور/ منشأ هجوم ملخ‌ها به ایران مشخص شد
تلاوت مجلسی سوره‌ مزمل آیات ۱-۱۰ با نوای محمد السید الضیف
سردار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد/ سرلشگر جعفری به قرارگاه فرهنگی بقیه‌الله(عج) رفت
4 نفر در بویراحمد دچار گازگرفتگی شدند
پیام تبریک ظریف به سردار سرلشکر حسین سلامی
نرخ تورم فروردین به ۳۰.۶ درصد رسید
اعتراض رسمی پرسپولیس به اقدام عربستانی‌ها
روسیه مطابق توافق اوپک تولید نفت خود را کاهش داده است
کم کاری در تأمین کالاهای اساسی ماه رمضان قابل چشم پوشی نیست