ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
شکست تاريخي آمريکا در مجمع عمومي در اولين سالروز تصميم ترامپ/تحليل

شکست تاريخي آمريکا در مجمع عمومي در اولين سالروز تصميم ترامپ/تحليل

خبرگزاری آریا
خبرگزاري آريا - پارس تودي- در اولين سالروز تصميم دونالد ترامپ درباره قدس، قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در مجمع عمومي سازمان ملل متحد تصويب نشد تا نيکي هيلي در واپسين روزهاي مأموريت خود در سازمان ملل شاهد شکستي تاريخي باشد.
بین الملل
شناسه خبر : 120181207154045113
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۲:۱۵
۱۱
خبرگزاري آريا - در اولين سالروز تصميم دونالد ترامپ درباره قدس، قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در مجمع عمومي سازمان ملل متحد تصويب نشد تا نيکي هيلي در واپسين روزهاي مأموريت خود در سازمان ملل شاهد شکستي تاريخي باشد.
«نيکي هيلي» نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد هفته گذشته پيش‌ نويس قطعنامه‌اي را به مجمع عمومي سازمان ملل ارائه کرد که با محکوم کردن مقاومت مردم فلسطين و متهم کردن حماس به تروريسم، به دنبال تشديد فشار بر فلسطيني‌ ها بود.
اين قطعنامه که بامداد امروز 7 دسامبر در مجمع عمومي سازمان ملل به رأي گذاشته شد، براي تصويب به دو سوم آراء نياز داشت که در عمل محقق نشد.
«دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا روز ششم دسامبر 2017 در اقدامي غيرمسئولانه و غيرقانوني، قدس را پايتخت رژيم صهيونيستي معرفي و اعلام کرد که سفارت آمريکا را از تل آويو به قدس منتقل خواهد کرد.
با گذشت يک سال از اين تصميم غيرمسئولانه، اعضاي مجمع عمومي سازمان ملل متحد نشان دادند که همچنان نه تنها با تصميم ترامپ مخالف هستند بلکه رژيم صهيونيستي را رژيمي جنايتکار مي دانند.
در همين راستا، بامداد امروز 7 دسامبر پس از رد قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد حماس، ايرلند پيش‌ نويس قطعنامه ديگري را ارائه کرد که در آن بر لزوم پايان اشغالگري و شهرک‌سازي توسط صهيونيست‌ها تأکيد شده است و تنها 5 عضو از جمله آمريکا و رژيم صهيونيستي به آن رأي منفي دادند تا شکست آمريکا در مجمع عمومي تکميل شود.
موضوع مهم اين است که «نيکي هيلي» همان گونه که در دسامبر 2017 اعضاي مجمع عمومي را در صورت رأي مثبت به قطعنامه «قدس» تهديد کرده بود، پيش از نشست بامداد امروز نيز کشورهاي مخالف قطعنامه را تهديد کرده و گفته بود رأي منفي به اين پيش‌نويس براي اين کشورها «تبعات» خواهد داشت.
اين تهديد هم مانند تهديد سال گذشته که گفته بود نام کشورهايي که به قطعنامه قدس رأي مثبت دهند يادداشت خواهد کرد، نتيجه اي نداشت تا وي که خواستار تصويب قطعنامه ضد حماس و «روزي تاريخي» در دفاع از اسرائيل بود شاهد «شکستي تاريخي» هم براي آمريکا و اسرائيل و هم براي خودش باشد.
«حميد بعيدي نژاد» سفير جمهوري اسلامي ايران در بريتانيا در توئيتي اين خصوص نوشت: «سازمان ملل متحد با مخالفت با قطعنامه پيشنهادي آمريکا براي محکوميت حماس براي حمله هاي موشکي به اسرائيل، شکست سختي را به آمريکا و اسرائيل تحميل کرد.
نيکي هيلي که گفته بود موقع انتصاب هيچ چيز از سازمان ملل نمي دانست و هدفش را دفاع از اسرائيل اعلام کرده بود، وداع تلخي با سازمان ملل داشت.»
مجمع عمومي رکن حقوقي سازمان ملل است زيرا در اين رکن سازمان ملل همه اعضا از حق رأي برخوردار هستند و هيچ کشوري حق وتو ندارد. از اين رو، عدالت در اين رکن سازمان ملل، نمود عيني بيشتري دارد.
همين شاخصه حق رأي برابر نيز سبب شد از 16 تا 30 نوامبر 15 قطعنامه ضد اسرائيلي در مجمع عمومي تصويب شود و با دو قطعنامه بامداد امروز 7 دسامبر جمعاً 18 قطعنامه عليه اين رژيم و در حمايت از فلسطين طي سه هفته تصويب شده است. اين اتفاق تاريخي به معناي شکل گيري اجماع جهاني ضد سياست هاي آمريکا و اسرائيل در سرزمين هاي اشغالي ضد فلسطين است. 114/118
نويسنده: سيدرضي عمادي
کليدواژه آمريکا رژيم صهونيستي سازمان ملل متحد قدس
خبر در لحظه
تلاش برای اخاذی میلیاردی از پزشک،‌ 8 سال پس از جراحی
پیشنهاد اضافه شدن 4 رشته ورزشی به المپیک 2024/ زنگ‌خطر برای کاراته، اسکواش و شطرنج
المقداد: بازپس گیری جولان حق سوریه است
کارت بازی هافبک ژاپنی فولاد صادر شد
نمایشگاه بین‌المللی جایگاه‌داران سوخت و صنایع وابسته افتتاح شد
هدف از استیضاح روحانی چیست؟
دقیقه‌ای ۶ میلیون هزینه جلسات شورای شهر تهران!
تغییر نبض سه بازار داخلی
چه زمانی باید پزشکِ هم‌جنس، بیمار را معاینه کند؟
متهمان اصلی گرانی میوه
جهانبخش: دنبال گلزنی برای برایتون هستم
بوی بحران در اقتصاد جهانی
پرداخت 6000 میلیارد تومان مالیات توسط بنیاد مستضعفان طی 13 سال اخیر
صدور مجوز شرکت 21 دونده روسی در رقابت‌های بین‌المللی
چرا دلار گران شد؟
واکنش داورزنی به جلسه امیررضا خادم با هیئت‌های کشتی
داورزنی: وریا را احضار نکردیم
کارنامه صحیح دولت به روایت آمار
سپیده جعفری: مقابل هیرو بازی بسیار سختی داشتیم/ سعی کرده‌ام در داوری‌ها دخالت نداشته باشم
آرامش به دریای عمان برگشت