ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
شکست تاريخي آمريکا در مجمع عمومي در اولين سالروز تصميم ترامپ/تحليل

شکست تاريخي آمريکا در مجمع عمومي در اولين سالروز تصميم ترامپ/تحليل

خبرگزاری آریا
خبرگزاري آريا - پارس تودي- در اولين سالروز تصميم دونالد ترامپ درباره قدس، قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در مجمع عمومي سازمان ملل متحد تصويب نشد تا نيکي هيلي در واپسين روزهاي مأموريت خود در سازمان ملل شاهد شکستي تاريخي باشد.
بین الملل
شناسه خبر : 120181207154045113
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۲:۱۵
۳
خبرگزاري آريا - در اولين سالروز تصميم دونالد ترامپ درباره قدس، قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در مجمع عمومي سازمان ملل متحد تصويب نشد تا نيکي هيلي در واپسين روزهاي مأموريت خود در سازمان ملل شاهد شکستي تاريخي باشد.
«نيکي هيلي» نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد هفته گذشته پيش‌ نويس قطعنامه‌اي را به مجمع عمومي سازمان ملل ارائه کرد که با محکوم کردن مقاومت مردم فلسطين و متهم کردن حماس به تروريسم، به دنبال تشديد فشار بر فلسطيني‌ ها بود.
اين قطعنامه که بامداد امروز 7 دسامبر در مجمع عمومي سازمان ملل به رأي گذاشته شد، براي تصويب به دو سوم آراء نياز داشت که در عمل محقق نشد.
«دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا روز ششم دسامبر 2017 در اقدامي غيرمسئولانه و غيرقانوني، قدس را پايتخت رژيم صهيونيستي معرفي و اعلام کرد که سفارت آمريکا را از تل آويو به قدس منتقل خواهد کرد.
با گذشت يک سال از اين تصميم غيرمسئولانه، اعضاي مجمع عمومي سازمان ملل متحد نشان دادند که همچنان نه تنها با تصميم ترامپ مخالف هستند بلکه رژيم صهيونيستي را رژيمي جنايتکار مي دانند.
در همين راستا، بامداد امروز 7 دسامبر پس از رد قطعنامه پيشنهادي آمريکا ضد حماس، ايرلند پيش‌ نويس قطعنامه ديگري را ارائه کرد که در آن بر لزوم پايان اشغالگري و شهرک‌سازي توسط صهيونيست‌ها تأکيد شده است و تنها 5 عضو از جمله آمريکا و رژيم صهيونيستي به آن رأي منفي دادند تا شکست آمريکا در مجمع عمومي تکميل شود.
موضوع مهم اين است که «نيکي هيلي» همان گونه که در دسامبر 2017 اعضاي مجمع عمومي را در صورت رأي مثبت به قطعنامه «قدس» تهديد کرده بود، پيش از نشست بامداد امروز نيز کشورهاي مخالف قطعنامه را تهديد کرده و گفته بود رأي منفي به اين پيش‌نويس براي اين کشورها «تبعات» خواهد داشت.
اين تهديد هم مانند تهديد سال گذشته که گفته بود نام کشورهايي که به قطعنامه قدس رأي مثبت دهند يادداشت خواهد کرد، نتيجه اي نداشت تا وي که خواستار تصويب قطعنامه ضد حماس و «روزي تاريخي» در دفاع از اسرائيل بود شاهد «شکستي تاريخي» هم براي آمريکا و اسرائيل و هم براي خودش باشد.
«حميد بعيدي نژاد» سفير جمهوري اسلامي ايران در بريتانيا در توئيتي اين خصوص نوشت: «سازمان ملل متحد با مخالفت با قطعنامه پيشنهادي آمريکا براي محکوميت حماس براي حمله هاي موشکي به اسرائيل، شکست سختي را به آمريکا و اسرائيل تحميل کرد.
نيکي هيلي که گفته بود موقع انتصاب هيچ چيز از سازمان ملل نمي دانست و هدفش را دفاع از اسرائيل اعلام کرده بود، وداع تلخي با سازمان ملل داشت.»
مجمع عمومي رکن حقوقي سازمان ملل است زيرا در اين رکن سازمان ملل همه اعضا از حق رأي برخوردار هستند و هيچ کشوري حق وتو ندارد. از اين رو، عدالت در اين رکن سازمان ملل، نمود عيني بيشتري دارد.
همين شاخصه حق رأي برابر نيز سبب شد از 16 تا 30 نوامبر 15 قطعنامه ضد اسرائيلي در مجمع عمومي تصويب شود و با دو قطعنامه بامداد امروز 7 دسامبر جمعاً 18 قطعنامه عليه اين رژيم و در حمايت از فلسطين طي سه هفته تصويب شده است. اين اتفاق تاريخي به معناي شکل گيري اجماع جهاني ضد سياست هاي آمريکا و اسرائيل در سرزمين هاي اشغالي ضد فلسطين است. 114/118
نويسنده: سيدرضي عمادي
کليدواژه آمريکا رژيم صهونيستي سازمان ملل متحد قدس
خبر در لحظه
سوگند به قرآن در برنامه جدید مبارزه با فساد دولت ازبکستان
نگرانی ترکمنستان در مورد صدور گاز به چین: 70 درصد بودجه ترکمنستان از صادرات گاز تامین می‌شود
بلیت 500 تومانی بازی تراکتورسازی و فولاد
العبادی؛ قربانی تحریم‌های ایران
درخواست حماس براي تحريم جهاني رژيم صهيونيستي
بازداشت 337 هزار فلسطيني از آغاز «انتفاضه‌سنگ»
ليبراسيون: آقاي مکرون، صداي مردم را بشنويد
گفتگو| نظر رئیس مجلس اعلای عراق درباره توسعه روابط اقتصادی با ایران
آخرین وضعیت بارشهای ایران/ادامه پاییز پربارش تر از وضعیت نرمال+جدول
پرسپولیس در جمع نامزدهای محبوب‌ترین تیم باشگاهی فوتبال دنیا + لینک رأی
خوابگاه شبانه یک شاه میزبان یک ساز الهام گرفته از دار قالی + تصویر
حمله به کاروان نظامیان افغان در کابل
آیا اوپک می‌تواند بازار نفت را به تعادل برساند؟
ابراز نگرانی ترامپ از افزایش احتمال استیضاح او توسط کنگره
سامانه معاملاتی بورس باز هم مختل شد
تعیین قیمت خودروهای مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت تا 2 هفته آینده
جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است
بررسی 3 موضوع راهبردی در کنگره جهانی فیفا/ نشست خبری اینفانتینو، پنج‌شنبه در دوحه
امتناع افغانستان از ارائه لیست زندانیان پاکستانی به دولت اسلام آباد
اختصاص 4 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای کمک به صادرات