ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
راي مثبت پارلمان اوکراين به لغو پيمان دوستي با روسيه/تحليل

راي مثبت پارلمان اوکراين به لغو پيمان دوستي با روسيه/تحليل

خبرگزاری آریا
خبرگزاري آريا - پارس تودي- روابط روسيه و اوکراين از سال 2014 با روي کار آمدن دولتي غرب گرا در کي يف، الحاق کريمه به روسيه و جنگ داخلي در شرق اوکراين رو به وخامت گذاشته و درگيري دريايي اخير بين شناورهاي روسي و اوکرايني در تنگه کرچ بر تنش هاي کنوني تا حد زيادي افزوده است.
بین الملل
شناسه خبر : 120181207153934307
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰:۵۷
۶
خبرگزاري آريا - روابط روسيه و اوکراين از سال 2014 با روي کار آمدن دولتي غرب گرا در کي يف، الحاق کريمه به روسيه و جنگ داخلي در شرق اوکراين رو به وخامت گذاشته و درگيري دريايي اخير بين شناورهاي روسي و اوکرايني در تنگه کرچ بر تنش هاي کنوني تا حد زيادي افزوده است.
در مرحله اي جديد از اقدامات کي يف عليه مسکو، پارلمان اوکراين راي به لغو پيمان دوستي با روسيه داده است.
نمايندگان پارلمان اوکراين (رادا) قانون مربوط به لغو پيمان «دوستي، همکاري و مشارکت» بين اوکراين و فدراسيون روسيه را مورد تاييد قرار دادند.
اين سند که از سوي «پترو پروشنکو» رئيس جمهوري به پارلمان تقديم شده بود، روز پنج شنبه با راي مثبت 277 نماينده به تصويب رسيد. براي تصويب آن حداقل 226 راي لازم بود.
بر اساس اين قانون، اجراي پيمان دوستي با روسيه از اول آوريل سال 2019 متوقف خواهد شد. در اين قانون تاکيد شده که فسخ پيمان دوستي با روسيه، اوکراين را از هر نوع تعهدي در برابر اجراي مفاد آن آزاد کرده و بر تعهدات و وضعيت حقوقي اين کشور بر اساس کنوانسيون وين درباره توافقات بين المللي تاثيري نخواهد گذاشت.
پيمان «دوستي، همکاري و مشارکت» بين اوکراين و روسيه در مه 1997 بين دو کشور امضاء شده و پارلمان اوکراين آن را در ژانويه 1998 مورد تاييد قرار داده بود.
اين اقدام کي يف گام ديگري در مسير واگرايي بيشتر از مسکو و گسستن پيوندهاي بين دو کشور است که از سابقه اي طولاني برخوردار است.
از ديدگاه مسکو، اين اقدامات با حمايت آشکار و پنهان غرب و با هدف جدا ساختن هر چه بيشتر اوکراين از روسيه صورت گرفته است. «فرانتس کلينتسويچ» Frants Klintsevich عضو ارشد کميته امور دفاعي شوراي فدراسيون روسيه معتقد است که طرف اوکرايني مدت‌هاست که پيمان مربوط به دوستي، همکاري و مشارکت با روسيه را اجرا نمي کند و اقدام پروشنکو در لغو اين پيمان، در راستاي تلاش وي براي افزايش ميزان محبوبيت اش در مبارزات انتخابات رياست جمهوري مارس 2019 اوکراين صورت گرفته است.
به گفته کلينتسويچ: تنها هدف پروشنکو از اين اقدام، ادامه فريب افکار عمومي و تاثيرگذاري بر جامعه اوکراين به منظور فراهم سازي شرايط براي پيروزي خود در انتخابات رياست جمهوري آينده است.
روسها در عين حال بر اين مساله تاکيد مي ورزند که غربي‌ها مشوق مقامات کي يف براي انجام اقدامات تحريک آميز ضد روسي هستند.
از ديدگاه مسکو، در رويارويي دريايي اخير، غرب در قالب ناتو و اتحاديه اروپا با حمايت از مواضع و اقدامات اوکراين، دولت کي يف را براي اقدامات تنش آفرين تشويق کرده است.
در اين‌زمينه «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه در ديدار روز پنج شنبه خود با «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه نشست وزراي خارجه کشورهاي عضو سازمان امنيت و همکاري اروپا از اين مساله بشدت انتقاد کرد.
به گفته لاوروف: غربي‌ها تمامي اقدامات نادرست مقامات کي‌يف را مي‌بخشند و اين مسئله شامل اقدام تحريک آميز اخير ناوگان دريايي اوکراين در تنگه کرچ نيز مي‌شود، در حاليکه چنين برخوردي تنها باعث تشويق آنها به ادامه سياست مخرب خود و به نابودي کشاندن اوکراين شده است.
به رغم اين موضع مسکو، اما مقامات ارشد اوکراين در اظهارات و مواضع خود بر درخواست از اروپا و امريکا براي کمک به اين کشور در مقابل اقدامات روسيه تاکيد مي ورزند.
در عين حال پروشنکو علاوه بر اينکه از حاميان اصلي کاهش و حتي قطع کامل روابط با روسيه است، بر شدت عمل غربي‌ها عليه مسکو از جمله با تشديد تحريم‌ها عليه روسيه و نيز اعزام ناوهاي رزمي ناتو به درياي آزوف براي مقابله با اقدامات مسکو تاکيد مي کند.
بدين ترتيب انتظار مي رود که روابط مسکو و کي يف به سمت واگرايي هر چه بيشتر و افزايش تنش‌ها سوق پيدا کند.
نويسنده: سيد رضا ميرطاهر
141/118
کليدواژه روسيه اوکراين لاوروف موگريني
خبر در لحظه
بازی دوستانه تیم ملی فوتبال قطر با برزیل
سردار سلیمانی: انتقام خون شهدای سیستان و بلوچستان را می‌گیریم+فیلم
روح‌پرور: رقابت‌های بین‌المللی سوپر ساباکی با حضور 12 کشور خارجی در ماکو برگزار خواهد شد
لیگ برتر فوتسال| صعود گیتی‌پسند و مس سونگون به فینال
فوتبال جهان| ناپولی به دنبال پدیده ایسلندی در مسکو
شهرداری تهران|‌تخفیف 50 درصدی به ساکنان محدوده طرح ترافیک و زوج‌وفرد
درباره مخالفان FATF شائبه خیانت وجود دارد
گردش مالی نمایشگاهی کشور به 2500 میلیارد تومان رسید
تلاش AFC برای محافظت از حقوق پخش‌کنندگان رسانه‌ای به دنبال سرقت عربستانی‌ها
دلیل تکراری گرانی طلا و سکه
تلاش برای اخاذی میلیاردی از پزشک،‌ 8 سال پس از جراحی
پیشنهاد اضافه شدن 4 رشته ورزشی به المپیک 2024/ زنگ‌خطر برای کاراته، اسکواش و شطرنج
المقداد: بازپس گیری جولان حق سوریه است
کارت بازی هافبک ژاپنی فولاد صادر شد
نمایشگاه بین‌المللی جایگاه‌داران سوخت و صنایع وابسته افتتاح شد
هدف از استیضاح روحانی چیست؟
دقیقه‌ای ۶ میلیون هزینه جلسات شورای شهر تهران!
تغییر نبض سه بازار داخلی
چه زمانی باید پزشکِ هم‌جنس، بیمار را معاینه کند؟
متهمان اصلی گرانی میوه