ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
دارم تاريخ را زندگي مي‌کنم

دارم تاريخ را زندگي مي‌کنم

خبرگزاری آریا
خبرگزاري آريا - فرزند فرامرز قريبيان بودن براي سام قريبيان اين حسن را داشت که خيلي زود از همان دوران کودکي، حضور در مقابل دوربين را تجربه کند، اما او کارگرداني را به بازيگري ترجيح مي‌دهد مگر اين‌که فرصتي مانند ايراندخت فراهم شود و نقشي مانند سهراب.
فرهنگ و هنر
شناسه خبر : 120180517053225708
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۳:۰۷
۴۵
خبرگزاري آريا - فرزند فرامرز قريبيان بودن براي سام قريبيان اين حسن را داشت که خيلي زود از همان دوران کودکي، حضور در مقابل دوربين را تجربه کند، اما او کارگرداني را به بازيگري ترجيح مي‌دهد مگر اين‌که فرصتي مانند ايراندخت فراهم شود و نقشي مانند سهراب.
سام قريبيان بعد از سال‌ها که به ايران بازگشت در کنار فيلمسازي و بازيگري در سينما، دو سريال تلويزيوني هم بازي کرد. هم در سريال رهايي و هم در سريال تنهايي ليلا نقش منفي به اين بازيگر جوان سپرده شد. او اين روزها مشغول بازي در سريال «ايراندخت» به کارگرداني محمدرضا ورزي است. قريبيان در نقش سهراب در کنار جواهر (انديشه فولادوند) شخصيت محوري سريال ورزي محسوب مي‌شود. درباره اين نقش و اولين حضورش در يک نقش مثبت و تاريخي، گفت‌وگويي با او داشته‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد:
آقاي قريبيان بعد از دو سريال و دو نقش منفي، چطور شد به سهراب رسيديد؟
در شش سال گذشته سه سريال بازي کرده‌ام و البته پيشنهادهايي هم دارم، ولي معمولا قبول نمي‌کنم چون آدمي هستم که با احساسم تصميم مي‌گيرم و البته کامل بودن فيلمنامه برايم خيلي مهم است. سريال‌هايي که به من پيشنهاد شده بود، فيلمنامه کاملي نداشتند. وقتي نقش سهراب پيشنهاد شد کمي توجهم جلب شد؛ قبل از اين اصلا کار تاريخي انجام نداده و درباره‌اش بسيار کنجکاو بودم. از طرف ديگر کارگرداني از من خواسته بود نقش اصلي سريالش را بازي کنم که در ساخت آثار تاريخي شهير است. من زماني که آمريکا بودم بعضي از کارهاي ايشان از جمله تبريز در مه و سال‌هاي مشروطه را ديده بودم. نکته بعدي اين‌که سريال ايراندخت سيناپس (خلاصه فيلمنامه) کاملي داشت و بيشتر از ده قسمت از فيلمنامه هم نوشته شده بود.
به نظر مي‌رسد کاملا حساب شده پيشنهاد آقاي ورزي را قبول کرديد و چندان هم حسي برخورد نمي‌کنيد!
همه اينها که گفتم هيچ کدام دليل اصلي من براي پذيرفتن نقش نبود. چيزي که مرا جذب کرد، اتفاقي بود که در جلسه اول گفت‌وگوي من و آقاي ورزي درباره اين سريال رخ داد. مثل همه جلسات، به دفتر آقاي ورزي رفتم که نيم يا يک ساعتي با هم صحبت کنيم. آقاي ورزي ساعت 4 بعد از ظهر تعريف کردن قصه را آغاز و چنان دقيق و با جزئيات تمام آن را براي من تعريف کرد که به خودم آمدم و ديدم ساعت 9 شب است! محمدرضا ورزي خيلي خوب قصه تعريف مي‌کند و من همان‌جا گفتم اين قصه را هستم!
تمام اين پنج ساعت به تعريف کردن قصه گذشت؟
بله و من مدام مي‌پرسيدم خب... خب... بعدش چه شد! وقتي قصه‌اي اينقدر شما را جذب مي‌کند که بخواهيد بدانيد در پايانش چه اتفاقي براي قهرمان‌ها رخ مي‌دهد، يعني گيراست. در شرايطي که قصه، معضل اصلي فيلمنامه‌هاي ماست. اگر يک سريال داستان گيرايي داشته باشد، يعني بخش مهمي از کار انجام شده است.
داشتيم عادت مي‌کرديم که شما را در نقش‌هاي منفي ببينيم. خودتان از اين تغيير ايجاد شده و حضور در نقش مثبت راضي هستيد؟
من مدتي بازي کردم و بعد بازيگري را کنار گذاشتم، از ايران رفتم و وقتي برگشتم، به يکباره نقش‌هاي منفي به من پيشنهاد شد حتي در تئاتر. آقاي ورزي اولين کسي است که يک نقش مثبت به من پيشنهاد کرد. البته با هر نقش مثبتي کنار نمي‌آيم چون کنشگري و فاعل بودن نقش را دوست دارم. معمولا درام قصه‌ها را شخصيت‌هاي منفي رقم مي‌زنند و معمولا نقش‌هاي مثبت در فيلم‌ها و سريال‌هاي ما خنثي هستند. قهرمان به معناي يک شخصيت کنش‌مند نداريم يا لااقل از نظر من اين طوري است، اما سهراب کنش دارد نه فقط واکنش.
مشکل من با نقش‌هاي مثبت اين است که معمولا منتظر مي‌مانند تا بلايي به سرشان بيايد بعد دست به کاري بزنند، اما سهراب اقدام مي‌کند و منفعل نــيست. البته قهرمان منفعل هم براي خودش گونه‌اي است اما ترجيح مي‌دهم نقش قهرمان موثر را بازي کنم؛ کسي که اعتقادي دارد و پاي آن مي‌ايستد و مبارزه مي‌کند. کسي که عاشق است و براي عشقش مي‌جنگد. مثلا سهراب اهل جنگ و درگيري نيست، اما مقابل ظلم و ستم آرام نمي‌گيرد. البته او در تمام سريال حتي يک بار هم اسلحه به دست نمي‌گيرد، در حالي که تا وسط ميدان جنگ هم مي‌رود.
فکر مي‌کنيد سهراب گرفتار بي‌رحمي و نامهرباني روزگار شده است؟
سهراب و جواهر به همديگر علاقه دارند اما شرايط باعث دلگيري و دلشکستگي اين دو شده است. اگر از ديد جواهر به اتفاقات نگاه کنيد، حتما به او حق خواهيد داد. به نظرم جواهر به يک خانم هاويشام در رمان آرزوهاي بزرگ بدل شده است. نکته جذاب در قصه ايراندخت اين است که شخصيت‌ها، زنجيروار به هم متصل هستند و هر اتفاق بازتاب و انعکاس‌هاي زيادي دارد.
به نظرم قصه آدم‌ها و روابط بين آنها هميشه جذاب‌ترين قصه‌ها بوده و در اين سريال اين روابط و قصه‌ها به زيبايي در هم تنيده شده است. اميدوارم مخاطبي که «ستارخان» را ديده، فکر نکند ايراندخت فقط چند قسمت از آن بيشتر است. در سريال ايراندخت ارتباط افراد را مي‌بينيم و يک داستان بسيار پرکشش اصل ماجراست.
نگران هستيد پخش ستارخان بر ميزان مخاطبان سريال ايراندخت تاثير داشته باشد؟
معمولا وقتي سريالي پخش مي‌شود از دل آن يک تله‌فيلم استخراج مي‌کنند يا يک ميني سريال. مثلا از دل سريال هزاردستان، فيلم «کميته مجازات» تدون شد يا سريال ميرزاکوچک‌خان پخش شد و بعد فيلمي به نام «تفنگ‌هاي سحرگاه» را از دل آن بيرون آوردند، اما اينجا برعکسش اتفاق افتاده و حتي براي اين که سريال ستارخان مستقل شود، صحنه‌هايي فيلمبرداري شد که در فيلمنامه اوليه نبود.
صحنه‌هاي پيري سهراب از آن جمله است؟
بله. در سريال ايراندخت سهراب را فقط در يک برهه پنج‌ساله مي‌بينيم.
سهراب همسن شماست؟
بله.
پس براي ايفاي اين نقش با چالش‌هاي زيادي روبه‌رو نبوديد؟
مهم‌ترين چالش من گريمي بود که تقريبا نود دقيقه طول مي‌کشيد. گريم دوره پيري حتي از اين هم بيشتر زمان مي‌گرفت. موهاي سرم را کاملا تراشيدم تا بشود بسرعت موهاي سفيد دوران پيري يا دوران جواني را براي هر سکانس عوض کرد.
با اين حال لازم است به سه چيز مهم که مرا در ايفاي اين نقش ياري کرده‌اند اشاره کنم؛ اول آقاي ورزي که خطر کرد و نقش اصلي سريالش را به کسي داد که نقش تاريخي بازي نکرده بود و بعد دوستانم در بخش لباس و گريم، چون من بازيگر حرفه‌اي نيستم که تکنيکي بازي کنم و مثلا همزمان چند پروژه را با هم پيش ببرم. من حسي باز مي‌کنم و لباس و گريم به من کمک مي‌کنند که به نقش برسم.
من بازيگري غريزي هستم. البته حساب شده عمل مي‌کنم اما کاملا به حسم مبتني هستم. بنابراين وقتي از جلوي ميز گريم بلند مي‌شدم و لباس‌هاي سهراب را مي‌پوشيدم، حتي شکل راه رفتنم ناخودآگاه عوض مي‌شد. پالتو، ساعت جيبي، عينک گرد، موها و خطوط روي چهره‌ام باعث مي‌شدند احساس کنم واقعا سهراب هستم.
زندگي در دل تاريخ چه احساسي دارد؟
خيلي جذاب است. تماشاي سريال‌هاي تاريخي را هميشه دوست داشتم، اما هيچ وقت دوست نداشتم بازيگر سريال‌هاي تاريخي باشم چون بعضي از آنها بيشتر از پنج سال طول مي‌کشند و اين زمان از حوصله من واقعا خارج است. خوشبختانه اين پروژه از آنهايي نيست که زمان سالانه داشته باشد و تجربه جذابي است. دوره مشروطه هم از زمان خودمان خيلي دور نيست و تصاوير و اطلاعاتي درباره آن دوران موجود است. اساسا به قرن 19 ميلادي در ايران و جهان علاقه خاصي دارم. مدل لباس پوشيدن، رفتار و حرکات آدم‌ها، معماري، مناسبات و ارتباطات و جريان‌هاي فکري و خيلي چيزهاي ديگر در اين قرن براي من جذابيت دارد. کت و شلوار، عصا، کراوات و حتي خودروها طوري بود که فرقي نمي‌کرد شما در پاريس هستيد يا نيويورک يا تهران.
قصد نداريد سريال بسازيد؟
چرا اتفاقا خيلي دوست دارم. در «عاليجناب» به اين نتيجه رسيدم که ساخت سريال کاري جذاب‌تر است. امروزه اگر ساخت يک فيلم سينمايي بيشتر از 25 روز يا يک ماه طول بکشد ديگر به صرفه نيست بنابراين هنوز کار شروع نشده، تمام مي‌شود اما در سريال فرصت بيشتري براي کار کردن هست و لذت بيشتري دارد. قرار بود يک سريال پليسي معمايي و يک سريال پليسي جاسوسي بسازم که نشد و فصل دوم سريال عاليجناب هم به خاطر غيرحرفه‌اي بودن تهيه‌کننده به نتيجه نرسيد. بنابراين اميدوارم سال 97 بتوانم يک سريال بسازم يا لااقل براي فيلمم پروانه نمايش بگيرم.
آذر مهاجر
خبر در لحظه
عرضه اولیه کشت و صنعت و دامپروری پارس چهارشنبه
دولت دخالتی در پیش فروش لوازم خانگی ندارد
هر سهم داروسازی آوه سینا 3300 ریال کشف قیمت شد
اخبار کوتاه از پرسپولیس| آغاز بلیت فروشی اینترنتی و اقدام برای پیدا کردن زمین تمرین
دبیر اجرایی FATF: برای خرج ایران از لیست سیاه تضمین نمی‌دهیم
جزئیات شاخص‌های افراد برای تأسیس دفاتر الکترونیک قضایی
شاخص بورس دوباره مثبت شد
تولید تیرچه غیراستاندارد به بهانه صنعتی سازی ساختمان
"صحن حضرت زهرا (س)" از فردا به روی زائران اربعین گشوده می‌شود
مصاحبه|جانشین قرارگاه پدافند هوایی: سامانه موشکی باور 373 "Vertical launch" است
حمایت از کارفرمایانی که معلولان را بکارگیری کنند/اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سال آینده
امیل لحود: سعد حریری گروگان معنوی عربستان است
توضیحات مقام سفارت ایران در ترکیه درباره اتفاق امروز به تسنیم
"معلم تمام وقت" و بررسی افزایش ساعات تدریس معلمان
سکه‌هایی که دیگر رونق ندارد
محبوبیت ترامپ از ماه اوت ۵ درصد رشد کرده است
مرگ در کوهستان به دلیل تغذیه نامناسب/ طبیعی ترین ورزش‌ها کدامند؟
توصیه‌های پلیس به زائران اربعین حسینی
انتقام آتشین خواستگار کینه‌ای در جنت آباد
فرهنگیان مطالبات خود را از طریق مجلس پیگیری کنند