ورود / ثبت نام
نسخه اندرویدنسخه اندروید
صفحه اصلی
اخبار برگزیده
سیاسی
اقتصادی
ورزشی
بین الملل
فرهنگ و هنر
اجتماعی
گردشگری
دانش و فناوری
اخبار ویدیویی
اخبار تصویری
آمریکا و مستعمره ای به نام عربستان؛ پول بدهید تاکتیک متداول ترامپ

آمریکا و مستعمره ای به نام عربستان؛ پول بدهید تاکتیک متداول ترامپ

خبرگزاری مهر
رئیس جمهور آمریکا از زمانی که زمام امور را در آمریکا به دست گرفته؛ نگاه ویژه ای به عربستان داشته است و به این کشور به عنوان گنجی که باید تا حد توان از آن استفاده کند، می‌نگرد.
بین الملل
شناسه خبر : 4273496
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸:۴۱
۶

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- فرزاد فرهادی: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این روزها سخت در حال باج گیری از سعودی هاست. وی ابتدا از خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه دم زد اما هنگامی که گفت «سعودی ها به تصمیم ما اهتمام ویژه ای دارند و اگر می خواهید که ما باقی بمانید شما باید پولش را بدهید» نشان داد که به دنبال دوشیدن بیشتر سعودی هاست.

این اولین باری نیست که ترامپ از سعودی ها پول طلب می کند زیرا وی همواره از سعودی ها و اماراتی ها و دیگر شیخ نشین های ثروتمند حاشیه جنوبی خلیج فارس پول طلب می کند و بر این موضوع اصرار می کند که این کشورها برای مقابله با داعش به اندازه کافی پول نمی دهند.

طبق گزارش رسانه ها؛ دونالد ترامپ در اظهار نظری گفت که سران ثروتمند کشورهای حوزه خلیج فارس مجبور خواهند شد که  از هواپیماهای اختصاصی خود و شیوه زندگی فاخرانه خود در صورتی که آمریکا از منطقه عقب نشینی کنند، دست بشویند.

وی صراحتا اعلام کرده بود: شما بدون ما دو هفته هم نمی توانید دوام بیاورید.

وی برای ادامه حضور نظامیان آمریکایی در سوریه درخواست پول بیشتری می کند و این باج گیری همچنان پس از حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه ادامه دارد و «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید طی بیانیه ای گفت: «ماموریت آمریکا تغییری نکرده است. رئیس جمهور در خصوص اینکه خواستار بازگشت نیروهای آمریکایی به وطن در سریعترین زمان ممکن است صریح بود».

ترامپ در جلسه ای در کاخ سفید که با هیات سعودی به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان داشت گفت: عربستان کشوری بسیار ثروتمند است و همانطور که ما امید داریم بخشی از این ثروت را به ما خواهد داد؛ از طریق ایجاد شغل و خرید ادوات نظامی.

«الکساندر دومرین» از کارشناسان روس به روسیاالیوم در این باره گفت: «ترامپ بر این باور است که اگر سعودی ها خواستار بقای آمریکایی ها در سوریه هستند باید پول بدهند و در صورتی که این پول را ندهند در مقابله با ایران و روسیه تنها می مانند. البته این به نبود سیاست خارجی در آمریکا نیز مربوط می شود. سئوالی که اینجا مطرح می شود که این اقدامات ترامپ سیاست کوته نظرانه است یا مکارانه؟ تاکنون برداشت این است که ترامپ می خواهد بازی کوتاه مدت داشته باشد نه دراز مدت».

«سیمیون باگداساروف» مدیر مرکز پژوهش های خاورمیانه و آسیای مرکزی روسیه نیز به روسیاالیوم اعلام کرد:  «ترامپ عمدتا باج گیری می کند. پول بدهید این تاکتیک متدوال نزد ترامپ استپول بدهید این تاکتیک متدوال نزد ترامپ است. اگر سعودی ها پول را بدهند این به مثابه باج گیری دائمی است. عربستان و دیگر کشورهای ثروتمند منطقه پول می دهند و در مقابل ارتش آمریکا در درگیری ها حاضر می شود و آمریکا این در این بیزنس طولانی سرمایه گذاری می کند».

«رائد المصری» کارشناس روابط بین الملل نیز به اسپوتنیک گفت: دونالد ترامپ تاکتیک تحریک آمیز را برگزیده است. حرفهایی که ترامپ درباره عقب نشینی از سوریه بر زبان رانده است هدفش تحریک سعودی ها برای گرفتن پولهای بیشتر در مقابل ماندن در سوریه است. آمریکا می داند که حضورش در سوریه بی فایده است و کمکی به راه حل سیاسی و نظامی نمی کند از این رو توپ را می اندازد تا محمد بن سلمان را تحریک کند. ترامپ این تصمیماتی که می گیرد کسی نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد اما تاکتیک تحریک آمیز برای گرفتن پول از کشورهای ثروتمند خلیج فارس در پیش گرفته است».

«ویکتور موراخووسکی» از کارشناسان نظامی روسیه با اشاره به سخنان سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید مبنی عقب نشینی قریب الوقوع نظامیان آمریکا از سوریه گفت: «علت تصمیم کاخ سفید درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به این علت است که حضور این نیروی کوچک در سوریه بی معنی است. حضور نیروهای آمریکایی در دست یابی به راهکار سیاسی در سوریه سهمی ندارد. تجمع اساسی نیروهای آمریکایی در عراق است و آمریکا امروز در سوریه واحدهایی از نیروهای عملیات ویژه و به تعداد اندک دارد. حضور نیروهای آمریکایی در سوریه بی معنی است زیرا واقعیت این است که توانایی سیطره بر منطقه گسترده ای در داخل سوریه برای مدت طولانی را ندارند و وارد نزاع با ترکیه و همچنین دولت سوریه می شود. حضور نیروهای ویژه آمریکا در سوریه سناریوی موقت واشنگتن است».

به هر حال ترامپ تاکنون نشان داده است که درباره دوشیدن کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان گزافه گویی نکرده است و موضع گیری های اخیر وی به خوبی این موضوع را نشان می دهد.

وی به طور عمد از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه سخن می گوید تا پول بیشتری بگیرد. ترامپ اعلام کرده است که هزینه را باید عربستان و دیگر کشورهای ثروتمند منطقه بدهند.

وانگهی اگر به حضور نظامیان آمریکایی در سوریه نگاهی دقیق بیاندازیم مشخص می شود که این نظامیان در جنگ شرکتی ندارند و بیشتر مستشار هستند. این مستشاران تا حد امکان از شرکت در رویارویی مستقیم پرهیز می کنند تا تلفاتی به وجود نیاد که ترامپ و دولت آمریکا بخواهد تاوان آنرا بدهد. حرفهای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تمایل برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه در راستای کسب اعتماد مردم آمریکاست زیرا به خوبی می داند که مردم آمریکا خواهان بازگشت نظامیان و ندادن تلفات هستند.

به این ترتیب رئیس جمهور آمریکا با این موضعی که اتخاذ کرده است از نظر مالی و اقتصادی و مردمی سود می برد. آمریکایی ها به خوبی متوجه این موضوع هستند که حضور آمریکا در سوریه تغییری در رخدادها ندارد زیرا حضور دیگر بازیگران بسیار قوی تر است. بنابر این هدف ترامپ باج گیری بیشتر از سعودی هاست.

رابطه آمریکا با عربستان همانند رابطه امپراتوری با مستعمره خود استرابطه آمریکا با عربستان همانند رابطه امپراتوری با مستعمره خود است. ترامپ به دنبال گرفتن پول بیشتر از سعودی ها و بلعیدن اموال آن است با این حساب این سئوال مطرح می شود که با توجه به حجم بالای هزینه های جنگ در یمن و خریدهای نظامی که هزینه سنگینی را بر دوش ذخایر مالی سعودی ها می گذارد پس از تکلیف آنچه برنامه ۲۰۳۰ نامیده می شود چه می شود و هزینه های اجرای این طرحها چگونه تامین خواهد شد؟

محمد بن سلمان از نوسازی عربستان و تنوع اقتصادی آن به گونه ای که اقتصادش فقط به نفت وابسته نباشد سخن می گوید اما تامین این پول که بالغ بر میلیاردها دلار می‌شود از چه راهی تامین خواهد شد بویژه که طرح موسوم به نیوم طبق گزارش رسانه ها؛ بالغ بر ۵۰۰ میلیارد و گردشگری ۱۰ میلیارد دلار هزینه روی دست بن سلمان می گذارد.

هزینه های مربوط به حمایت گروههای مورد حمایت سعودی در عراق و سوریه و دیگر مناطق نیز باید به حساب آورد. هرچند که بن سلمان از ثروتمندان و شاهزداگان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به جیب زده و مشابه این رقم را نیز از طریق سهام آرامکو کسب می کند اما با توجه به نگاه ویژه آمریکا به ریاض یعنی گرفتن پول بیشتر این سئوال برای ناظران امور مطرح می شود که این هزینه از کجا تامین خواهد شد؟

اما با توجه به آنچه گفته شد آمریکا برای اینکه بتواند به باج گیری از سعودی ها ادامه دهد دست به تحرکاتی می زند و در راستای ایران هراسی گام بر می دارد زیرا هنگامی که درخواست هزینه از ریاض برای ادامه حضور می کند باید تحرکی هم به همراه رژیم صهیونیستی انجام دهد.

قدر مسلم آن است که ریاض برای اینکه آمریکا دست به تحرکاتی بزند و از جنایات سعودی ها در یمن و دخالت های آن در دیگر مناطق چشم پوشی کند باید رشوه بدهد و این روند ادامه خواهد یافت.

خبر در لحظه
تشکیل کمیته‌ای با حضور 3 وزارتخانه،گمرک و ناجا برای تقویت تجارت مرزی
ترکیه کنسولگری عربستان سعودی را مورد تفتیش قرار می‌دهد
نفت 400 دلاری پاسخ ادعایی عربستان به تحریم آمریکا
کرمان دارای بیشترین کودک دچار سوء تغذیه/ 160 هزار کودک دچار سوء تغذیه در کشور
تقدیر ویژه جواد نکونام و شاگردانش از هوادار نابینای نساجی
اصول سرمایه‌گذاری پایدار مورد تاکید فدراسیون جهانی بورس‌ها منتشر شد
یادداشت| «خلیلزاد»؛ تلاش برای صلح افغانستان یا خرید زمان برای آمریکا؟
خروج خودرو برای سفر اربعین الکترونیکی شد/جزییات مراحل کاپوتاژ خودرو به عراق
تعلل سرمایه گذاران خارجی در صنایع معدنی ایران به امید سوئیفت اروپایی
روحانی: ارسال لایحه به مجلس برای نداشتن دانشجوی ستاره‌دار
محمود اردلان در گفت‌وگو با آي‌فيلم: زمان بازي در صحنه کربلا آب‌ نخوردم
اصلاح فوري قانون انتخابات؛ ضرورتي انکارناپذير
بیش از ۱۵۰ پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!
مصوبه جدید اتحادیه اروپا برای تحریم اشخاص و شرکت‌ها به بهانه حمله شیمیایی
پاپ بهار به کره شمالی سفر می‌کند
ابراز شرمساری اشتون از عدم پیشرفت در برجام
اگر به نیت سود طلا می‌خرید مخاطب این توصیه رییس اتحادیه طلا هستید
حبس نرخ دلار در کانال 14 هزار تومان/ صف خرید برای دینار عراق
بانک‎ها امروز دلار را چند می‌خرند؟
عرضه اولیه کشت و صنعت و دامپروری پارس چهارشنبه